Ksiądz z Białopola zarażony wirusem SARS-CoV-2.. Pixabay/SenlayŹródło: Pixabay/Senlay
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 20 Marca 2020

Kolejny ksiądz z Polski zakażony. Zaraził się podczas mszy na jednym z pogrzebów

Ksiądz z Białopola z powiatu chełmskiego zarażony wirusem SARS-CoV-2. To już kolejny polski duchowny, u którego wykryto tego groźnego wirusa. Miejscowy sanepid zalecił dezynfekcję całego kościoła i domu parafialnego. Ustalane są także osoby, które miały w ostatnim czasie kontakt z kapłanem. Wiadomo, że uczestniczył w pogrzebie, gdzie znajdowało się sporo osób, w tym jedna z Włoch.

66-letni duchowny źle się czuł i miał problemy z oskrzelami. Najpierw trafił do szpitala w Chełmie. Później, po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na wirusa, został przewieziony na oddział zakaźny szpitala w Puławach.

Kim była zakażona młoda Polka i dlaczego nie żyje? Ujawniamy detaleKim była zakażona młoda Polka i dlaczego nie żyje? Ujawniamy detaleCzytaj dalej

Ksiądz z Białopola kolejnym zakażonym duchownym 

Mieszkańcy donoszą, że duchowny mógł mieć kontakt z osobą z Włoch. Ta podobno była uczestnikiem jednego z odprawianych przez niego pogrzebów. Prawdopodobnie podczas tego właśnie pogrzebu doszło do zarażenia. Ustalane w tej chwili są także inne osoby, będące na pogrzebie i mające styczność z osobą z Włoch oraz z samym księdzem.

- Najszybciej zareagował Kościół - podkreśla Henryk Maruszewski, wójt gminy. - Dziekan dekanatu Hrubieszów Północ, pod który parafia Białopole podlega, zadzwonił do mnie i przekazał, że jest pozytywny test u księdza proboszcza. Prosił, żeby zgłosić do sanepidu potrzebę jak najszybszego odkażenia kościoła. Przecież tam nikt nie pójdzie i nie będzie odprawiał mszy, dopóki tego się nie zdezynfekuje. Przekazaliśmy to do sanepidu. Na wszelki wypadek potwierdziłem te wczorajsze sygnały na piśmie, jednocześnie prosząc o instrukcje w celu zapobiegania rozszerzania się tej epidemii. Zamknąłem urząd definitywnie. Pracujemy tylko zdalnie, chyba, że pojawi się jakiś przypadek, na przykład zgon - wtedy jestem do dyspozycji - mówi wójt.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nagranie z akcji polskiej policji. Mężczyźni grozili kobiecie, że ją zakażą. Przerażające sceny w sklepie
2. Tragedia pod Warszawą, cały dom płonął. Dwie osoby nie żyją

- Proszę o zachowanie największych standardów bezpieczeństwa i higieny, a także profilaktyki - zaznacza Henryk Maruszewski. - Starajmy się jak najwięcej przebywać w domu i unikajmy skupisk ludzi. Jednocześnie zachowajmy spokój. Nie popadajmy w panikę. Nasze zdrowie jest najważniejsze i będzie zachowane jeżeli będziemy sumiennie przestrzegać zasad ustalonych przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Ktokolwiek podejrzewa, że miał bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, niech natychmiast zgłosi się do sanepidu i oczekuje instrukcji jak dalej postępować - apeluje wójt.

- Teraz ustalamy wszystkie kontakty bezpośrednie - mówi Elżbieta Kuryk, z państwowego powiatowego inspektoratu sanitarnego w Chełmie. - Nie potrafię powiedzieć o której godzinie nam się to uda. Na chwilę obecną zostały wydane 24 decyzje o kwarantannę. Zostały pobrane trzy próbki - powiedziała inspektor.

- Ostatni raz duchowny sprawował liturgię w kościele parafialnym 9 marca. Gdy poczuł się chory, liturgię w jego zastępstwie sprawował inny kapłan - poinformował rzecznik diecezji, ks. Michał Maciołek.

 ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przygnębiające słowa żony Wojciecha Szczęsnego. Polski bramkarz uspokaja ukochaną
  2. Stało się, odbierają rodzicom 500 plus i to wcale nie uzależnionym. Też możesz je stracić, jeśli pobierasz jeden zasiłek
  3. Dyrektorka polskiego szpitala robiła wszystko, by zdobyć sprzęt do badania zakażonych. Radość nie trwała długo
  4. Sprawdzono, czy Duda miał kontakt z zakażonym. Ujawniono wyniki testów pary prezydenckiej na obecność wirusa
  5. Polacy mieli wreszcie wrócić do domu. Skrajnie niebezpieczna sytuacja na lotnisku, jełost zdjęcie
  6. Gwałtowny wzrost zakażonych, Japonia wprowadzi stan wyjątkowy. Wiążą się z nim kolejne zakazy

Źródło: radio.lublin.pl