Ksiądz. WTV
Źródło: WTV
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 19 Listopada 2020

Kuria wydała bardzo pilny komunikat. Niespodziewany apel po wypłynięciu bulwersujących doniesień o księdzu, który miał krzywdzić dzieci

Jest świadectwo, według którego ksiądz z Serbinowa miał molestować dzieci. Dopiero o blisko 35 latach mężczyzna odważył się ujawnić swoje doświadczenia. Kuria zareagowała niemal natychmiastowo. Padło zawiadomienie do prokuratury oraz przekazano materiały obciążające kapłana.

"Ksiądz Marian siedział za wysokim i zabudowanym katedralnym biurkiem – i jego ulubionym zajęciem na lekcjach religii było branie dziewczynek na kolanka" - informował mężczyzna dla portalu Tyna.info. Autor porażającej deklaracji ujawnił swoją historię po premierze reportażu "Don Stanislao". Jego relacja poruszyła opinię publiczną, ale też doprowadziła do podjęcia pilnych działań przez kurię rzeszowską.

Niewiarygodna wpadka w Niewiarygodna wpadka w "Jeden z dziesięciu". Odpowiedź przejdzie do historii programu, rozbrajająceCzytaj dalej

Mężczyzna deklaruje, że ksiądz molestował małe dzieci. "Za zasłoną biurka dziewczynki dotykał"

"Marian prawie zawsze brał dobrotliwie którąś z dziewczynek na kolanka i za zasłoną tego biurka dziewczynki dotykał, głaskał i smyrał" - czytamy. Już wtedy miało dojść do pierwszych zgłoszeń, jednak ksiądz wciąż prowadził młodzież do komunii. Chwilę po udzieleniu sakramentu miało dojść do przeniesienia hierarchy do innej parafii. Dziś mogliśmy zapoznać się z oświadczeniem kurii.

Kuria Diecezjalna w Rzeszowie potwierdziła, że 14 listopada otrzymała zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa przez księdza, który świadczył posługę kapłańską w Tarnobrzegu. Dokumentacja została już przekazana delegatowi ds. wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez osoby duchowne diecezji sandomierskiej. Ksiądz musiał odpowiedzieć przed przedstawicielami kurii, jednak oskarżony nie przyznał się do winy.

Tysiące Polek i Polaków drżą o swoje pieniądze, właśnie dotarliśmy do szczegółowych informacji. Co się dzieje?Tysiące Polek i Polaków drżą o swoje pieniądze, właśnie dotarliśmy do szczegółowych informacji. Co się dzieje?Czytaj dalej

Trwa wstępne dochodzenie kanoniczne, lecz na wstępie powiadomiono o przekazaniu wszelkich obciążających materiałów do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu. Kuria oczekuje od organów ścigania przeprowadzenia należytego śledztwa, gdyż jest to "kompetentny organ władzy państwowej". Ksiądz wciąż może pełnić swoje obowiązki. Brak zawieszenia wynika z dobrych opinii oraz braku innych skarg. Przeanalizowano też wszelkie dostępne dokumenty na jego temat.

Wiadomości o incydencie zostaną pilnie przekazany do wiadomości Kongregacji Nauki Wiary. Organ Kościoła katolickiego może osobiście przejąć sprawę lub wyznaczyć specjalne instrukcje dla ordynariusza. Ksiądz, jak ustalił portal Korso.pl, pracuje w Jaśle.

Podobnego paska w Wiadomościach TVP nie było od dawna. Posunęli się jeszcze dalejPodobnego paska w Wiadomościach TVP nie było od dawna. Posunęli się jeszcze dalejCzytaj dalej

Świadek zdarzeń podkreśla, że nie posiada dowodów na postawę księdza. Jedyną poszlaką są jego zeznania. Postawa kurii zdaje się jednak odbiegać od przyjętych wcześniej norm. Przypomnijmy, że kanclerz kurii tarnowskiej pozwał księdza Isakowicza-Zaleskiego, gdy ten oskarżył go o niepodjęcie działań w sprawie doniesień o nadużyciach seksualnych ze strony jednego z duszpasterzy.

Przedstawiciele apelują do osób poszkodowanych oraz tych, posiadających wiadomości o sprawie, by zgłosiły się do kurii rzeszowskiej. Wszelkie doniesienia będzie przyjmował delegat do spraw wykorzystywania seksualnego osób nieletnich - ksiądz Piotr Steczkowski. Szczegółowe dane kontaktowe można znaleźć na oficjalnej stronie kurii. Wiadomości można przekazać na maila: kanclerz@diecezja.rzeszow.pl.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czy Agata Duda bez słów całkowicie sprzeciwiła się mężowi? Symboliczne zdjęcia obiegają sieć
2. WHO wskazało, co należy zrobić, aby lockdown nie był koniecznością. Mocna teza organizacji
3. Czy Tadeusz Rydzyk chce doprowadzić do upadku większości PiS? Pojawiła się zaskakująca opinia

Ksiądz odpowiedział na pytania "Gazety Wyborczej" i uznał działania mężczyzny za element nagonki. - To wyssane z palca. Bzdura taka, nic takiego ani przez myśl mi nie przeszło. Że też takie coś można wymyślić! To wszystko wymysły! Jakaś nagonka jest - komentował.

Warto jednak zaznaczyć, że autor wpisu przedstawiał wyjątkowo szczegółowy przebieg zdarzeń.

Oświadczenie duszpasterzy zostało podpisane i opublikowane 18 listopada przez kanclerza kurii, którym jest ksiądz Piotr Steczkowski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające wyznanie pielęgniarki. Obnażyła problemy, z którymi muszą się borykać każdego dnia
  2. Pogromca tłuszczu, kilogramy same znikają, a wystarczy pić go raz dziennie. Imbir z 2 dodatkami sprawi, że odchudzanie będzie czystą przyjemnością
  3. Kasia i Aleksandra wzięły ślub w Polsce, teraz wychowują małego chłopca. "Okazał się naprawdę cudownym maleństwem"
  4. Psy zaatakowały 11-latka, zadały mu bardzo dotkliwe rany. Dziecko trafiło do szpitala
  5. Sławomir Świerzyński się nie hamował, padły mocne słowa. Wokaliści disco polo nie mogli dłużej milczeć
  6. Gigantyczna blizna na głowie mogła wywoływać ciarki. Cejrowski zdradził kiedyś tajemnicę o swoim ojcu, trudno uwierzyć
  7. Niespodziewana oferta w Biedronce. Do sprzedaży trafi nowoczesny sprzęt do sprzątania

Źródło; [Korso.pl/Facebook/Gazeta Wyborcza]