Ksiądz Wierzbicki u Olejnik. Tvn24.plŹródło: Tvn24.pl
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 19 Lutego 2021

Ksiądz Wierzbicki u Olejnik: Władza w Polsce prawie wyniszczyła świadomość chrześcijańską

Ksiądz Alfred Wierzbicki gościł w programie Moniki Olejnik. Odniósł się do sprawy księdza Andrzeja Dymera i wyraził ubolewanie dotyczące tuszowania skandali z jego udziałem przez polskich hierarchów przez tak długi czas. Suchej nitki nie pozostawił także na polskim rządzie, który jego zdaniem, wykorzystuje wartości chrześcijańskie do niesłusznych działań.

  • Ksiądz Alfred Wierzbicki był gościem Moniki Olejnik w programie "Kropka nad i"
  • Duchowny nie przebierał w słowach, odnosząc się do wykorzystywania religii katolickiej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości
  • Kapłan uznał zaniedbania hierarchów kościelnych, którzy dopuścili do działań księdza Andrzeja Dymera, za skandaliczne

"Od polityków sprawujących władzę nie spodziewam się wysokiego stopnia refleksji" - powiedział ksiądz Alfred Wierzbicki w rozmowie z Moniką Olejnik. 

Ksiądz krytykuje rządy Prawa i Sprawiedliwości

Prawdopodobnie niewielu widzów "Kropki nad i" w TVN24 spodziewało się słów, jakie na temat polskiego rządu wypowiedział ksiądz Alfred Wierzbicki, pełniący funkcję profesora na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Duchowny nie krył swojego rozczarowania polityką Prawa i Sprawiedliwości, o czym poinformował w kontekście sprawy księdza Andrzeja Dymera

- Obecna władza w Polsce prawie już wyniszczyła świadomość chrześcijańską, bo wartości chrześcijańskie stały się tylko sloganami. To, co było przypadkiem księdza Dymera czy wielu podobnych księży, którzy popierają władzę autorytarną, czerpią z tego wielkie korzyści, to jest właśnie to upodlenie Kościoła przez obecną władzę- powiedział kapłan. 

Aktorka z serialu Aktorka z serialu "Przyjaciółki" okradziona. Bentley warty 750 tys. zł zniknął z jej posesjiCzytaj dalej

Ksiądz Wierzbicki wyraźnie zaznaczył, że w pełni popiera rozdział Kościoła od państwa, który miałby przyczynić się, jego zdaniem, do poprawy postrzegania religii katolickiej przez społeczeństwo. 

- (...) w Polsce musi nastąpić mentalnościowy rozdział Kościoła i władzy po to, żeby religii nie działa się krzywda taka, jaką może wyrządzić to, że politycy, księża, biskupi ubijają wspólne interesy pod płaszczykiem sprawy Bożej - przekonywał. 

Hierarchowie muszą ponieść konsekwencje

W sprawie przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księdza Andrzeja Dymera, ksiądz Alfred Wierzbicki ma jednoznaczną opinię. Hierarchowie są w pełni odpowiedzialni za zatajanie informacji na temat skandalicznych czynów kapłana. 

- Doprowadzili do skandalu zaniedbania. To bardzo obciąża Kościół. Miało miejsce bezpośrednie zaniedbanie kolejnych biskupów, którzy przyjmowali opcję albo tuszowania, albo wypierania całej sprawy - powiedział duchowny. 

Zdaniem rozmówcy Moniki Olejnik, o losie biskupa szczecińskiego Andrzeja Dzięgi powinien jak najszybciej zadecydować papież

- W tej sytuacji nie wyobrażam sobie innego w duchu bożym postępowania arcybiskupa niż to, że oddaje się do dyspozycji Ojca Świętego, ponieważ to zaniedbanie jest skandaliczne - stwierdził ksiądz Wierzbicki. 

Jednocześnie profesor KUL-u zaznaczył, że nie zamierza oceniać księdza Andrzeja Dymera, bo jak stwierdził - jest on już "na sądzie Bożym"

(Zdjęcie wyróżniające jest screenem z fragmentu programu "Kropka nad i", zamieszczonego na stronie Tvn24.pl)

Źródło: o2.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: