ksiądz. Pixabay.com/kisistvan77
Źródło: Pixabay.com/kisistvan77
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 19 Lutego 2020

Największy proces księdza pedofila w Polsce się rozpoczął, był bezkarny. "To bestia puszczona na żer"

Ksiądz pedofil przez lata był chroniony i przenoszony z parafii do parafii. Pełnił funkcję proboszczach w kilku parafiach diecezji tarnowskiej. Na koncie ma 22 ofiary, z czego w stosunku do 11 z nich przestępstwo zostało przedawnione.

- Ksiądz był przenoszony z parafii na parafię i był bezkarny. To bestia puszczona na żer - mówił adwokat części pokrzywdzonych Artur Nowak.

Banaś właśnie zemścił się za poranne przeszukanie. Na celowniku znalazł się Zbigniew ZiobroBanaś właśnie zemścił się za poranne przeszukanie. Na celowniku znalazł się Zbigniew ZiobroCzytaj dalej

Ksiądz pedofil nie znał granic

DZISIAJ GRZEJE: 1. Warszawski policjant relacjonował akcje na Instagramie. Zdjęcia nie powinny były nigdy trafić do sieci

2. Zwłoki w metrze. Ciało leżało w toalecie

Prokuratura zarzuciła duchownemu dokonanie 12 przestępstw seksualnych wobec 11 małoletnich poniżej 15. r.ż. w okresie od 2003 do 2012 roku. Pokrzywdzeni byli w bliskim kontakcie z oskrażonym, ze względu na swój udział w Kościele.

Jak podaje Onet, duchowny miał wyrobiony pewien mechanizm. Nigdy nie szukał ofiar spoza kościoła. Byli to zazwyczaj ministranci lub lektorzy w parafiach oskarżonego.

- Pytanie, czy w społecznym interesie nie należało kogoś o tym zawiadomić? Ksiądz był przenoszony z parafii na parafię i był bezkarny. To bestia puszczona na żer. Pedofilia jest chorobą nieuleczalną i pojawia się wiele pytań, czy ktoś miał tego księdza na oku, czy się nim zajmował, czy miał jakąś kuratelę? Nic na ten temat nie wiemy - mówił mecenas Nowak, broniący ofiar.

- Myślę, że sąd będzie potrafił należycie ocenić ile jest warte młode życie, które zostało brutalnie zgniecione w samym jego zarodku. Człowiek dorosły często nie może się podnieść z różnych takich traum, a co dopiero młoda osoba. W mojej ocenie to największe proces pedofilski dotyczący księdza. Być może po ruszeniu procesu zgłoszą się kolejni pokrzywdzeni, bo czasem nagłośnienie sprawy daje siłę i pokrzywdzony dochodzi do wniosku, że to nie on jest sprawcą, że nie jest sam i nie ma się czego wstydzić. Nie mówię, że we wszystkich formacjach religijnych dochodzi do nadużyć, bo byłoby to niesprawiedliwe - mówił obrońca pokrzywdzonych w sprawie - dodał adwokat.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Ile zarabia Piotr Żyła? Nasz skoczek zapracował na prawdziwą fortunę

2. Widzisz butelkę nad kołem swojego samochodu? Miej się na baczności, możesz być w dużym niebezpieczeństwie

3. Autobus grozy woził dzieci po Polsce. O krok od tragedii

4. Nie żyje twórca kultowego "Czterdziestolatka" i "Wojny domowej". Dziś w nocy, w wieku 87 lat zmarł Jerzy Gruza

5. Suczka przebywała na bogato urządzonej posesji. Zmarła przez zaniedbanie właścicielki, która chciała się zemścić

6. Strzały w centrum handlowym, jest ofiara i ranny. Trwa policyjna obława, dramatyczne wieści ze świata