ksiądz
Źródło: youtube.com/Konrad Kruszewski
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 19 Lutego 2020

Pamiętacie, jak przewrócono pomnik ks. Jankowskiego za pedofilię? Będą straszne kary

Ksiądz Jankowski doczekał się w Gdańsku pomnika. Monument stał nieopodal kościoła św. Brygidy. Stał ponieważ w nocy z 20 na 21 lutego 2019 roku trzech mężczyzn postanowiło przewrócić pomnik upamiętniający oskarżonego o pedofilię duchownego. Teraz grozi im więzienie.

W nocy z 20 na 21 lutego 2019 trzech mężczyzn – Michał W., Rafał S. oraz Konrad K. – przewróciło znajdujący się w pobliżu kościoła św. Brygidy w Gdańsku pomnik księdza Henryka Jankowskiego. Duchowny doczekał się swojego monumentu, mimo że ciążyły na nim oskarżenia dotyczące czynów pedofilskich.

O kapelanie gdańskiej "Solidarności" zrobiło się głośno po artykule "Dużego Formatu", dodatku do "Gazety Wyborczej", zatytułowanym "Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?", w którym duchowny został oskarżony o seksualną przemoc wobec nieletnich.

Rząd wprowadza kolejne podatki po cichu. Złamali regułę, która obowiązuje od ćwierć wiekuRząd wprowadza kolejne podatki po cichu. Złamali regułę, która obowiązuje od ćwierć wiekuCzytaj dalej

Ksiądz Jankowski i "błaha" pedofilia

Aktywiści przyczepili do pomnika linę, a następnie przewrócili go na uprzednio przygotowane opony samochodowe. Monument runął, jednak sama figura nie uległa uszkodzeniu. Na obalonym pomniku ułożono strój ministranta oraz dziecięce majteczki. Symboliki tego gestu nie trzeba chyba tłumaczyć.

Jak przypomina Radio TOK FM, mężczyźni zaznaczyli, że swoim zachowaniem chcieli wyrazić sprzeciw wobec "obecności w przestrzeni publicznej zła uosobionego, pogardy dla drugiego człowieka i jego uprzedmiotowienia, gwałtu na jego wolności i prywatności, terroru psychologicznego, braku szacunku dla bólu i gniewu ofiar, wreszcie też mowy nienawiści, jak również bałwochwalczego kultu osób będących, jak Henryk Jankowski, nosicielami tych postaw oraz sprawcami podobnych czynów i zachowań".

Za swoje działanie, które określili jako "symboliczne strącenie ze wspólnotowego piedestału fałszywej pamięci i czci osoby Henryka Jankowskiego", odpowiedzą przed sądem. Jak podaje Radio TOK FM, Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko mężczyznom. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

Według rzeczniczki Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyny Wawryniuk aktywistami kierował "błahy powód", przez co ich czyn zakwalifikowany jako chuligański. – Został popełniony publicznie z błahego powodu, przez co okazano rażące lekceważenie dla porządku prawnego – przekonuje pani Wawryniuk.

Mężczyźni nie przyznają się do zarzucanych im czynów.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Z ostatniej chwili. PZPN podjął decyzję w sprawie kary dla kibiców Legii

2. Renta dla samotnych Polaków. Mają dostać po kilkaset złotych miesięcznie

3. Autobus grozy woził dzieci po Polsce. O krok od tragedii

4. Nie żyje twórca kultowego "Czterdziestolatka" i "Wojny domowej". Dziś w nocy, w wieku 87 lat zmarł Jerzy Gruza

5. Suczka przebywała na bogato urządzonej posesji. Zmarła przez zaniedbanie właścicielki, która chciała się zemścić

6. Strzały w centrum handlowym, jest ofiara i ranny. Trwa policyjna obława, dramatyczne wieści ze świata