Ksiądz. ARTUR BARBAROWSKI/East News
Źródło: ARTUR BARBAROWSKI/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 15 Listopada 2020

Ksiądz Isakowicz-Zaleski ujawnił, o co prosił go kardynał Dziwisz. Nie do wiary

Na antenie Radia Zet ksiądz Isakowicz-Zaleski skomentował doniesienia przedstawione w reportażu "Don Stanislao". Jak sam wskazuje, początek zaniedbań miał rzekomo miejsce jeszcze w 2006 roku, gdy duchowny domagał się przeprowadzenia lustracji wśród hierarchów Kościoła katolickiego. Kardynał Dziwisz miał skierować do niego wówczas niewiarygodną prośbę.

Przewodniczący oraz współzałożyciel Fundacji Brata Alberta, ksiądz Isakowicz-Zaleski jest zaangażowany w nagłaśnianie afer, mających miejsce w Kościele katolickim. Kapłan jako jeden z pierwszych żądał ujawnienia nazwisk duszpasterzy, którzy podjęli współpracę z nieistniejącą już Służbą Bezpieczeństwa. Dziś udziela komentarzy w najważniejszych materiałach dotyczących skłonności pedofilskich wśród księży.

Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego mogliśmy oglądać w "Zabawie w chowanego" braci Sekielskich oraz w "Don Stanislao" Marcina Gutowskiego. Społecznik w 2012 roku miał przekazać kardynałowi Dziwiszowi list o przemocy seksualnej, stosowanej przez duszpasterzy względem nieletnich.

Sławomir Świerzyński się nie hamował, padły mocne słowa. Wokaliści disco polo nie mogli dłużej milczećSławomir Świerzyński się nie hamował, padły mocne słowa. Wokaliści disco polo nie mogli dłużej milczećCzytaj dalej

O co miał zostać poproszony ksiądz Isakowicz-Zaleski?

"Cztery lata temu napisał do mnie p. Janusz Szymik, b. ministrant i lektor z Międzybrodzia Bialskiego, który w załączonym liście opisuje molestowanie seksualne jakiego wobec niego w latach 1986 – 1989 dopuścił się ks. Jan Wodniak. Rozmawiałem osobiście z autorem listu w obecności jego żony i wujka, którzy potwierdzili opisywane zdarzenia. Niestety ordynariusz bielsko-żywiecki J. E. Ks Bp Tadeusz Rakoczy, do którego zwracała się rodzina, nie rozwiązał tego problemu" - miał informować ksiądz Isakowicz-Zaleski.

Kardynał Dziwisz w rozmowie z Piotrem Kraśką niejednokrotnie wyparł się, jakoby dotarł do niego jakikolwiek list. Wskazywał, że opisywane przez aktywistę społecznego incydenty nie leżały w jego kompetencjach. Ksiądz Isakowicz-Zaleski wystąpił na antenie Radia Zet, by przedstawić, kiedy, jego zdaniem, sekretarz Ojca Świętego popełniał pierwsze zaniechania. - Początkiem tego wszystkiego była zadeptana lustracja w Kościele. Lata 2006 – 2007, kiedy ksiądz kardynał Dziwisz przyjechał z Watykanu, były bardzo wielkie oczekiwania i on pierwszy dał hasło, by tego nie ujawniać - deklarował.

Uwaga, wszyscy klienci banku Millennium powinni wiedzieć. Szykują się utrudnieniaUwaga, wszyscy klienci banku Millennium powinni wiedzieć. Szykują się utrudnieniaCzytaj dalej

Prezes fundacji Brata Alberta utrzymuje, że wielokrotnie nawiązywał kontakt z antybohaterem reportażu TVN24. Chodzi zarówno o przeprowadzenie lustracji, jak i nadużycia seksualne ze strony duchownych. - Niestety później były kolejne etapy. Natomiast w tej chwili jest kolejny moment wirażu dla Kościoła i trzeba po prostu to rozwiązywać, bo dalsze ukrywanie nie ma najmniejszego sensu - wyjawił dla radia Zet, po czym dodał, że kardynał Dziwisz miał skierować do niego zaskakującą prośbę.

- Do księdza kardynała zwracałem się kilkukrotnie. To był krok do przodu i krok do tyłu, dwukrotnie ksiądz kardynał mnie zakneblował. Naciskał, by książka się nie ukazała - opowiadał - Kiedy już książka "Księża wobec bezpieki" miała się ukazać, to przyjechał do mnie i powiedział, że on się już z tym pogodził, ale żebym nie pisał o skandalach obyczajowych na tle homoseksualnym, żeby już nie drążyć dalej sprawy - mówił ksiądz Isakowicz-Zaleski w Radiu Zet.

W kolejkach do Biedronki ustawią się tłumy. Rozdają produkty za darmo, znamy warunkiW kolejkach do Biedronki ustawią się tłumy. Rozdają produkty za darmo, znamy warunkiCzytaj dalej

W roku, gdy kardynał Dziwisz miał otrzymać list o pedofilii wśród hierarchów, ksiądz wydał obszerną publikację, traktującą o lustracji, ofiarach duchowieństwa oraz o ludobójstwie na Kresach. - Kiedy w 2012 r. ukazała się moja książka "Chodzi mi tylko o prawdę" napisana z Tomaszem Terlikowskim, wtedy byłem przesłuchiwany prawie jak przestępca na radzie kapłańskiej, gdzie mi zarzucano, że w ogóle tą sprawą się zajmuję - zdradzał.

Ksiądz Isakowicz-Zaleski deklaruje jednak, że nie przekreśla Stanisława Dziwisza. - Ja widzę u księdza kardynała wiele pozytywnych rzeczy. On nie jest postacią ciemną, która robiła same błędy, ale on po 30 latach przybył do Polski, całkiem innej Polski. Myślę, że do dzisiaj nie ma dobrego rozeznania, jak to naprawdę w Polsce jest - wymieniał w Radiu Zet.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czarnek się wygadał. Chce wprowadzić przerażającą reformę, studenci będą zupełnie bezbronni wobec przemocowych wykładowców
2. Resort się postarał, podatek jest nie do ominięcia. Nie zasłonisz się nawet związkiem małżeńskim
3. Giertych przerwał milczenie i wyciągnął kwity, szykuje się afera roku. Rząd miał złożyć niemoralną propozycje Czarneckiemu

Z informacji zawartych w "Don Stanislao" wynika, że prawa ręka Jana Pawła II miała przyjmować łapówki oraz tuszować przestępstwa na tle seksualnym. Sam kardynał opublikował oświadczenie, w którym stanowczo odciął się od zarzutów. Wyraził również nadzieję na powołanie niezależnej komisji, by ostatecznie przeciąć porażające pogłoski. - Był zawsze na wyżynach w wielu sprawach. Był osobą numer jeden przy Janie Pawle II. Był przyzwyczajony, że to zrobi, było święte. Od paru lat widać wyraźnie, że są środowiska, które tego nie akceptują. Popełnia błędy i szkoda, bo skądinąd jest to człowiek bardzo porządny - podawał ksiądz Isakowicz-Zaleski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Choroba, która praktycznie nie daje objawów. Jej powikłania są śmiertelnie niebezpieczne
  2. Dr Mercola opublikował ranking 30 najzdrowszych produktów spożywczych świata. Zaskoczył wszystkich, warto zmienić jadłospis?
  3. 36-latka pozbawiona życia przed szpitalem w Świętokrzyskiem. Przerażająca zbrodnia
  4. Rozpoznajesz tych narodowców? Policja prosi o pomoc
  5. Dramat polskiego aktora. Chciał lecieć na wakacje. Nie wpuścili go na pokład samolotu. Powód jest niewiarygodny
  6. Tusk nie mógł się powstrzymać, mocne słowa i zdjęcie z plaży podbijają sieć. Polskie morze zachwyca nawet późną jesienią
  7. Polacy coraz rzadziej korzystają z gotówki. Wszystko przesuwa się w stronę elektronicznych płatności, ogromne zmiany

Źródło: [Radio Zet/Isakowicz.pl]