Ksiądz. (zd.il.) Pxhere.com/( CC0 Public Domain)
Źródło: (zd.il.) Pxhere.com/( CC0 Public Domain)
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 15 Września 2020

Ksiądz "nie wiedział, że wykorzystuje" więc nie było przestępstwa? Zadziwiająca decyzja sądu

Ksiądz Jerzy Kiera postanowił oskarżyć o pomówienia byłego radnego warszawskiego, adwokata Krystiana Legierskiego i byłego aktywistę na rzecz praw osób LGBT. Sprawa dotyczyła molestowania. OKO.Press nagłośnił sprawę.

Adwokat Krystian Legierski ujawnił dramatyczną tajemnicę z dzieciństwa. Okazało się, że gdy miał zaledwie 11 lat, to był molestowany przez księdza z parafii w Koniakowie.

Obrazy WTV"Dzień dobry TVN" i kolejna wpadka na antenie. Upomnienie na żywo, nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Ksiądz Jerzy Kiera wystąpił do sądu o zniesławienie

Gdy Legierski wyznał, jaka tragedia spotkała go w dzieciństwie, do tygodnika "Wprost" zaczęły zgłaszać się także inne ofiary tego samego duchownego. Jak informuje OKO.Press: "Wszyscy mieli podobne doświadczenie: ksiądz zapraszał ich na plebanię na filmy – wtedy to była absolutna nowość. Filmy okazywały się pornograficzne, a duchowny się przy nich masturbował, zachęcając do tego chłopców i dotykając ich".

Ksiądz Jerzy Kiera postanowił złożyć zawiadomienie do prokuratury "o pomówienie za pomocą środków masowego przekazu". Jednak prokuratura nie podjęła się sprawy, ponieważ takie sprawy są ścigane z oskarżenia prywatnego. Wtedy duchowny złożył prywatny akt oskarżenia, jakby tego było mało, oskarżył również ofiarę, adwokata Krystiana Legierskiego.

Czy Michał Olszański ma sobie coś do zarzucenia? Padły pewne oskarżenia od dziennikarki TVP, zwolniony w trybie nagłymCzy Michał Olszański ma sobie coś do zarzucenia? Padły pewne oskarżenia od dziennikarki TVP, zwolniony w trybie nagłymCzytaj dalej

W maju 2017 roku Sąd Rejonowy w Cieszynie ocenił zeznania Legierskiego jako prawdziwe, uniewinniając go od zarzutu zniesławienia. Czy wiarygodność księdza była wystarczająca? Sąd stwierdził: „Oskarżyciel prywatny w swych zeznaniach zaprzeczył, aby kiedykolwiek dopuścił się jakiegoś czynu przeciwko obyczajności wobec dzieci czy młodzieży, co jednak w ocenie sądu nie odpowiadało prawdzie. Zeznania Jerzego Kiery nie tylko pozostawały w tym zakresie sprzeczne z wyjaśnieniami oskarżonego, ale także cechowały się brakiem spójności i konsekwencji”. Jak donosi OKO.Press, "ocenę sądu rejonowego podzielił – w składzie trzech sędziów – Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej w grudniu 2017 roku".

DZISIAJ GRZEJE: 1. "Wiadomości" TVP znów bezstronnie? Promują Kurskiego, mocne słowa na wizji: "My nie jesteśmy, aby się cokolwiek opłacało"
2. Przy następnej wizycie w McDonald's zamów niestandardowe frytki. Wystarczy poprosić o 1 rzecz, niebywała różnica w smaku

Okazuje się, że czyny Kiery się przedawniły, a on w obliczu prawa nie jest pedofilem. Najbardziej szokujące jest jednak uzasadnienie sędzia Jan Piwkowski, według artyukuł OKO.Press stwierdził: "ks. Kiera ma prawo uważać, że nie molestował chłopców. Albo ma prawo nie mieć świadomości, że ich molestował."

Uzasadnienie sędziego Jana Piwkowskiego:

„Samo to, że Krystian Legierski został uniewinniony (…) [od zarzutu pomówienia ks. Kiery], nie implikuje faktu, iż oskarżenie było fałszywe. (…) Krystian Legierski wypełnił pozytywne znamiona czynu z art. 212, w związku z czym oskarżenie go o ten czyn było zasadne i jednocześnie nie było fałszywe. Istotą ustaleń faktycznych niniejszej sprawy jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy w dniu sporządzenia i wysłania prywatnego aktu oskarżenia oraz wniosku do organów adwokatury Jerzy Kiera wiedział, czy stwierdzenia Krystiana Legierskiego są prawdziwe, czy nie. Tego zdaniem sądu nie można jednoznacznie przesądzić. Jerzy Kiera zdecydował się na wniesienie aktu prywatnego oskarżenia dlatego, że oceniał (…), że zachowania Krystiana Legierskiego przekraczają przewidziane przez prawo granice".

Urzędnicy skarbówki nie dostaną premii. Urzędnicy skarbówki nie dostaną premii. "Będą zdemotywowani do pracy"Czytaj dalej

Źródło: [OKO.Press: "Ksiądz nie wiedział, że molestuje, więc nie było przestępstwa. Historia jednego orzeczenia" 14 WRZEŚNIA 2020 - Ewa Siedlecka]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybierasz się na grzybobranie? Zamiast z koszem borowików możesz wrócić do domu z surową karą
  2. Będzie nowe obostrzenie dla wszystkich Polaków. Decyzja ma zapaść na dniach
  3. Rafał Trzaskowski zaszalał w klubie, do sieci wyciekło nagranie. Zaskoczeni?
  4. TVN przekazał przykre informacje. Nie żyje ceniony dziennikarz
  5. Pomóż znaleźć właściciela. Agresywne psy zabiły jamniczka, tragiczne zdarzenie w Krakowie
  6. Dlaczego nie wolno trzymać nóg na desce rozdzielczej? Zdjęcia po wypadku