Ksiądz postanowił nie przekładać uroczystości pierwszej komunii.. (zdj. ilustracyjne) EAST NEWS
Źródło: (zdj. ilustracyjne) EAST NEWS
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 9 Maja 2020

Skandal w łódzkiej parafii. Rodzice oskarżają księdza o wykorzystanie dzieci z uwagi na "pilne płatności"

Ksiądz jednej z łódzkich parafii postanowił pójść na przekór decyzjom znakomitej większości polskich duchownych i nie przekładać uroczystości pierwszej komunii. Oburzonym rodzicom oświadczono, że odbędą się one 10 maja.

Przypomnijmy, że wobec obecnej sytuacji epidemicznej więszkość parafii zdecydowała się przełożyć komunie na jesień bieżącego roku. Odmienną decyzję podjął jednak łódzki duchowny. Jak podaje Onet, 3 maja rodzice pierwszokomunijnych dzieci zostali wezwani do kościoła pw. Matki Bożej Jasnogórskiej na zebranie.

– W kościele usłyszeliśmy od proboszcza, że komunie odbędą się za tydzień, czyli 10 maja. Wszyscy byli w szoku – mówi portalowi jedna z uczestniczek spotkania. Co więcej, z dalszych infomacji wynikała, że komunie miały być charakter "klasowy", a zatem w świątyni miałoby jednocześnie przebywać przynajmniej trzydzieścioro dzieci.

Kandydat na prezydenta obejrzał Wiadomości TVP i podjął natychmiastowe działania. Telewizja Polska będzie musiała przeprosić?Kandydat na prezydenta obejrzał Wiadomości TVP i podjął natychmiastowe działania. Telewizja Polska będzie musiała przeprosić?Czytaj dalej

Ksiądz i "pieniądze z tacy"

Z relacji rodziców wynika, że uprzednio proboszcz rozważał przeprowadzenie komunii jesienią, co zalecała również łódzka archidiecezja. Duchowny zmienił jednak zdanie.

Warto zwrócić uwagę, że w momencie, gdy w miejscowej kurii zaczęły rozbrzmiewać telefony zaniepokojonych rodziców, parafia poinformowała, że uroczystości będą miały kameralny charakter. – Zniknął gdzieś poprzedni komunikat o komuniach klasowych, które wcześniej zapowiadał proboszcz. Ciekawe dlaczego? – pyta rozmówca Onetu.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Tadeusz Rydzyk mądrzejszy od ministra zdrowia? Wystosował apel
2. Forsal: W nocy Sejm przeforsował przepis warty miliardy zł. Niespodziewanie dołączył go do tarczy 3.0

W sprawie istotny okazał się wątek finansowy. – Oburza mnie jedno – mówi cytowany przez portal rodzic. – Jest dla mnie jasne, że chodzi tu tylko o kasę i o tacę. Nawet zebranie w sprawie komunii ksiądz rozpoczął od znaczącej informacji, że on "poczynił inwestycje i ma żelazne terminy zapłaty". I dlatego zamierza ryzykować zdrowiem naszych dzieci?

Proboszcz parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej pozostaje nieuchwytny, nie odbierając telefonów dziennikarzy. Komunikat w sprawie wystosowała za to kuria, stwierdzając, że majowy termin został ustalony za porozumieniem rodziców. Zdaniem Onetu nie sposób jednak dotrzeć do osób, które przyznają się do przystania na proponowane przez parafię rozwiązanie.

Rozmówczyni portali zwraca uwagę, że większość rodziców, nastawiając się na jesienny termin, odwołała zarezerwowane sale, gości oraz nie zamówiła komunijnych strojów dla dzieci. – Co mamy teraz zrobić? – pyta rozgoryczona. – Wysłać dziecko za tydzień do kościoła w stroju codziennym? Zepsuć święto, które dla dzieci jest wyjątkowo ważne?.

I dodaje: – Ja wiem, że to nie jest wymiar duchowy, że może nie powinniśmy się takimi rzeczami przejmować, ale nic nie zmieni tego, że zepsuje się dzieciom ogromne święto. Bo ksiądz proboszcz ma "pilne płatności"?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sytuacja trudna do skomentowania. Szpital obciął pensje pielęgniarkom
  2. Protest w centrum Warszawy, interweniuje policja. Utrudnienia w ruchu drogowym
  3. Niebezpieczne zwierzę grasuje po ulicach polskiego miasta. Maleńki piesek konał na rękach dziewczynki, drugi cudem uszedł z życiem
  4. Czy dziś obowiązuje cisza wyborcza? Wyjaśniamy, co grozi za jej złamanie w normalnych warunkach
  5. Filip Chajzer pokazał zdjęcie z dzieciństwa. Przywołał wspomnienia, które poruszą każdego, pamiętającego lata 90.
  6. Dramatyczny wynik koronawirusa na świecie. Wielu się obawiało, niestety

Źródło: Onet