Ksiądz z Piłki zapowiedział przeprowadzenie kolędy mimo trwającej pandemii.. CEZARY PECOLD/East NewsŹródło: CEZARY PECOLD/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 2 Grudnia 2020

Ksiądz znalazł sposób, obejdzie polecenie ws. odwołania kolędy. Czy ujdzie mu na sucho?

Ksiądz z Piłki w województwie wielkopolskim zapowiedział przeprowadzenie kolędy mimo trwającej pandemii. O odwołaniu zwyczajowych odwiedzin duszpasterskich poinformował poprzednio metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

  • Ksiądz z jednej z wielkopolskich wsi zapowiedział przeprowadzenie wizyt duszpasterskich w wyjątkowej formie.
  • Zwyczajową kolędę odwołał poprzednio zwierzchnik poznańskiej archidiecezji.
  • Abp Stanisław Gądecki polecał zapraszanie wiernych do kościołów.

Nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą z pewnością bezprecedensowe. Wobec obecnej sytuacji epidemiologicznej rządzący zdecydowali się ograniczyć liczbę osób przy wigilijnym stole. Zgonie z rozporządzeniem oprócz gospodarzy do kolacji zasiąść będzie mogło pięciu gości.

Trwająca druga fala epidemii będzie miała wpływ również na nadchodzącą kolędę, czyli coroczne spotkanie księdza z wiernymi, zwyczajowo odbywające się w styczniu.

Co tak naprawdę robi Kinga Duda w Kancelarii Prezydenta? Wymijająca odpowiedź może zaskoczyćCo tak naprawdę robi Kinga Duda w Kancelarii Prezydenta? Wymijająca odpowiedź może zaskoczyćCzytaj dalej

Abp Stanisław Gądecki: "Nie będzie wizyty kolędowej w tradycyjnej formie"

Warto pamiętać, że z kolędy w tym roku zrezygnowały już m.in. Archidiecezja Poznańska i Archidiecezja Katowicka.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Metropolita poznański wydał specjalny dekret, w którym przekazał, że "w najbliższym roku w Archidiecezji Poznańskiej nie będzie wizyty kolędowej w tradycyjnej formie".

"Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną Mszę św.", czytamy w oficjalnym komunikacie abp. Stanisława Gądeckiego pełniącego jednocześnie funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Cytowany przez Interię komunikat Wydziału Duszpasterskiego katowickiej Kurii Metropolitalnej głosi z kolei: "Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie tzw. kolędy w tradycyjnej formie. Odwiedziny duszpasterskie ograniczamy wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy".

Bardzo ważne wieści ws. obchodów Bożego Narodzenia. Arcybiskup zadecydował, jest specjalne zarządzenie dot. jego archidiecezjiBardzo ważne wieści ws. obchodów Bożego Narodzenia. Arcybiskup zadecydował, jest specjalne zarządzenie dot. jego archidiecezjiCzytaj dalej

Ksiądz Daniel: "Trzeba szukać sposobów"

Jak wskazuje "Super Express", decyzja poznańskiego metropolity nie przeszkadza najwyraźniej jednemu z wielkopolskich duchownych. Ksiądz Daniel z Piłki ogłosił, że zamierza obejść panujące restrykcje.

"Trzeba szukać sposobów", czytamy w opublikowanym za pośrednictwem Twittera wpisie kapłana.

Ksiądz przekazał, że 24 grudnia pasterka zostanie przeprowadzona na zewnątrz, dzięki czemu w nabożeństwie będzie mogło wziąć udział większa część wiernych, zachowując przy tym zalecane 1,5-metrowe odstępy.

W sprawie kolędy przekazał, że domy zostaną poświęcone z zewnątrz. "Pomodlę się z rodziną na ich podwórku, a później Msza św.", przekazał w mediach społecznościowych.

Jakiej jest Państwa zdanie na temat inicjatywy księdza z wielkopolskiej miejscowości?

źródło: Twitter / SE / Interia

Biedronka przygotowała specjalną ofertę. Skorzystają tylko mieszkańcy jednego regionu, podobnej akcji nie byłoBiedronka przygotowała specjalną ofertę. Skorzystają tylko mieszkańcy jednego regionu, podobnej akcji nie byłoCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach: