Ksiądz. (zdj. Il. ) ; Piotr Molecki/EastNewsŹródło: (zdj. Il. ) ; Piotr Molecki/EastNews
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 2 Września 2020

Ksiądz ma pełen dostęp do wrażliwych danych jej córki. Tysiące rodziców w takiej samej sytuacji, zdecydowana reakcja

Ksiądz, który prowadzi lekcje religii w szkole, ma wgląd do danych nie tylko swoich uczniów. Duchowny ma dostęp do szkolnych dzienników, w których zawarto informacje na temat każdego dziecka uczęszczającego do placówki. Jedna z matek podjęła interwencję w tej sprawie.

Religia w szkole od wielu lat budzi kontrowersje. Sposób organizacji katechezy, jej miejsce w planie zajęć oraz pozycja księży w szkołach budzi wiele zastrzeżeń. Ci, którzy nie uczęszczają na nieobowiązkowe zajęcia, mogą czuć się pokrzywdzeni. Mało kto zwraca uwagę na fakt, że duchowni mają dostęp do szkolnych dzienników. Są to te same dokumenty, którymi posługuje się każdy nauczyciel. Zawiera się w nich wrażliwe dane dziecka. Miejsce zamieszkania, telefon do rodziców, imię, nazwisko i wiek, to część informacji udostępnianych katechecie.

Tego jeszcze nie było. Sam obwołał się prezydentem, teraz chce aresztować Łukasza SzumowskiegoTego jeszcze nie było. Sam obwołał się prezydentem, teraz chce aresztować Łukasza SzumowskiegoCzytaj dalej

Ksiądz ma wgląd w dane waszych dzieci. Nie ważne, czy uczęszczają na religię

Jedna z matek postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Jej córka uczęszcza do 8 klasy szkoły podstawowej. Nastolatka nie bierze udziału w lekcjach religii, a mimo to, ksiądz może przeanalizować jej dane. Pani Aleksandra wystosowała do szkoły ważne pismo.  "Zwracam się z uwagą o zmianę planu zajęć mojego dziecka z powodu umieszczenia nadobowiązkowych lekcji religii pomiędzy lekcjami obowiązkowymi. Zaproponowany sposób ułożenia planu zajęć skutkuje wykluczeniem mojego dziecka z grupy rówieśniczej ze względu na światopogląd, a także, w moim i dziecka odczuciu, wskazuje na nierówne traktowanie uczniów w szkole" - czytamy w liście opublikowanym przez "Wirtualną Polskę".

Przestępstwo na planie Dzień Dobry TVN, tego jeszcze nie było. Do sieci trafiła załamująca relacjaPrzestępstwo na planie Dzień Dobry TVN, tego jeszcze nie było. Do sieci trafiła załamująca relacjaCzytaj dalej

Pani Aleksandra poprosiła o założenie osobnego dokumentu dla księdza. Mama chce, by kapłan miał wgląd jedynie do danych o dzieciach biorących udział w katechezie. "Wnioskuję też by nauczyciel religii tj. ksiądz, nie miał dostępu do danych wrażliwych mojego dziecka, co miało miejsce w zeszłym roku, a na co nie wyrażam zgody. Żądam, aby do religii był osobny, wirtualny dziennik tylko z danymi dzieci uczestniczącymi na te zajęcia. Proszę pamiętać, że mnie i moje dziecko chroni prawo" - czytamy we wniosku przedstawionym przez "Wirtualną Polskę".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Tragiczne wieści na początek roku szkolnego. Są ranne dzieci, służby robią, co mogą
2. Zaskakujący krok PKO BP. Znacznie ułatwi życie, ale jest haczyk
3. Pies złapał małego kota i przesunął na bok. Nieprawdopodobne, co kierowało zwierzęciem

Ksiądz nie otrzymał zgody od mamy na dostęp do informacji o jej dziecku. "Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, takimi danymi są między innymi data urodzenia dziecka, adres, czy numer telefonu. Takie dane znajdują się w dzienniku i do nich niewątpliwie ma prawo mieć dostęp nauczyciel/wychowawca, ale ksiądz/katecheta nie jest osobą upoważnioną do wglądu w takie dane" - wskazuje pani Aleksandra w liście przytoczonym przez "Wirtualną Polskę". 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwaga, wycofano popularny lek. Jeśli masz go w domu, natychmiast wyrzuć
  2. Morawiecki w kinie bez maseczki. Tak, premier złamał zalecenie rządu
  3. Powrót do szkół 1 września wcale nie jest bezpieczny? Rodzice nie kryją obaw i wątpliwości, mówią wprost
  4. Publicysta Radio Maryja namawia do użycia amunicji wobec LGBT. Wcześniej obrażał ofiarę księdza-pedofila
  5. Mateusz Morawiecki przyłapany na gorącym uczynku. Jego zasady nie obowiązują?
  6. Tragedia w Polsce pierwszego dnia szkoły. Ranne dzieci, służby w akcji

  Źródło: [Wirtualna Polska]