Krzysztof Penderecki nie żyje. Wikimedia Commons / Secretaría de Cultura de la NaciónŹródło: Wikimedia Commons / Secretaría de Cultura de la Nación
Wszystkie wideo autora Maria Wieczorek
Autor Maria Wieczorek - 29 Marca 2020

Radio Kraków przekazało tragiczne wieści. Nie żyje Krzysztof Penderecki, niepowetowana strata

Krzysztof Penderecki był wybitnym kompozytorem i dyrygentem. Jak podało Radio Kraków, odszedł niestety w wieku 86 lat. Informację miała potwierdzić rodzina.

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Był jednym z najwybitniejszych, jeśli nie najwybitniejszym żyjącym polskim kompozytorem. Poza tym pracował jako rektor oraz profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, kształtcąc kolejne pokolenia studentów.

Małgorzata Kidawa-Błońska straci szansę na prezydenturę? Otrzymała niespodziewany ciosMałgorzata Kidawa-Błońska straci szansę na prezydenturę? Otrzymała niespodziewany ciosCzytaj dalej

W swoim życiu skomponował cztery opery, osiem symfonii, ale także szereg koncertów, czy utworów orkiestrowych. Tworzona przez niego muzyka wielokrotnie inspirowała wielkich mistrzów kina. Utworów Pendereckiego użyli w swoich filmach między innymi Stanley Kubrick, David Lynch oraz Martina Scorsese.

Krzysztof Penderecki nie żyje

Jak przekazało Radio Kraków, Penderecki zmarł nad ranem, w wieku 86 lat. Informację miała potwierdzić w rozmowie z medium jego rodzina. Jak podała PAP, przykrą wieść potwierdzili już także przedstawiciele Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Córka Kasi Kowalskiej w ciężkim stanie przebywa w szpitalu. Hanna Lis opublikowała poruszający wpis
2. Urząd Miasta rozdaje maseczki i płyny dezynfekujące. W tym mieście na Mazowszu dostaną je wszyscy

Odejście kompozytora jest ogromną stratą dla polskiego świata kultury i sztuki. Penderecki przez lata wybitnie reprezentował kraj poza jego granicami, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych Polaków na świecie. W czasie swej owocnej kariery był licznie i często nagradzany. Otrzymał między innymi cztery statuetki Grammy, ale także szereg odznaczeń i medali.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Adam Małysz przekazał informacje o stanie zdrowia skoczków. "Sytuacja jest poważna"
  2. Skarbówka będzie mogła zablokować twoje konto. Wystarczy jedna rzecz, aby stracić dostęp do pieniędzy
  3. Wiceminister zdrowia nie ma dobrych wieści. Kluczowe będą najbliższe dwa tygodnie
  4. Tysiące polskich firm w krytycznej sytuacji. Ankieta wskazała, że szykują się masowe zwolnienia
  5. Jej mąż walczy z wirusem. Księżna Kamila zabrała głos, wydała ważne oświadczenie
  6. Nagranie nieba nad Europą sprzed roku i teraz jest niesamowite. Gigantyczna różnica

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News