Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz. Jakub Kaminski/East NewsŹródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 11 Lutego 2020

Byli sędziowie TK ostro o Krystynie Pawłowicz i Stanisławie Piotrowiczu. Padły mocne słowa

Krystyna Pawłowicz w 2017 roku głosowała za przyjęciem ustawy, którą obecnie ma oceniać jako sędzia Trybunału Konstytucyjnego. 22 byłych sędziów TK nie ma wątpliwości: to jawne naruszenie prawa.

Sędziowie TK nie pozostawiają wątpliwości. "Słuszne jest, niestety, wyrażane powszechnie przekonanie, że Trybunał Konstytucyjny praktycznie został zlikwidowany", piszą w oficjalnym oświadczeniu. Ich zdaniem obecny, silnie ukształtowany przez PiS Trybunał Konstytucyjny łamie ustawę o TK.

"Zarówno Krystyna Pawłowicz, jak i Stanisław Piotrowicz, głosowali 8 grudnia 2017 r. (..) za przyjęciem ustawy, którą obecnie mają oceniać jako sędziowie TK", przypominają sędziowie w wystosowanym piśmie, cytowanym przez portal OKO.press. "Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku stwierdzają z ubolewaniem, że działania organów władzy ustawodawczej i wykonawczej od 2015 r. oraz kierownictwa Trybunału Konstytucyjnego od 2017 r. doprowadziły do głębokiego upadku znaczenia i prestiżu tego organu konstytucyjnego, a także do praktycznej niemożności wykonywania przez niego zadań i kompetencji przewidzianych w Konstytucji", czytamy.

Co dalej ze sprawą biskupa Szkodonia? Kościół zwlekał, bo ma problem z pedofiliąCo dalej ze sprawą biskupa Szkodonia? Kościół zwlekał, bo ma problem z pedofiliąCzytaj dalej

Krystyna Pawłowicz a bezstronność

Przypomnijmy, że chodzi o wniosek marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Marszałek postulowała, by Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął (rzekomy, dodajmy) "spór kompetencyjny" pomiędzy Sejmem i Sądem Najwyższym oraz pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym.

"Orzekając o nieistniejącym sporze kompetencyjnym, TK wydał postanowienie pozbawione podstaw ustawowych. Z prawnego punktu widzenia postanowienie TK z 28 stycznia 2020 roku jest wydane z naruszeniem ustawy i Konstytucji", tak dla OKO.press sprawę skomentował konstytucjonalista dr hab. Ryszard Piotrowski. W jego odczuciu nie może być tu mowy o prawie, a o "antykonstytucyjnej fikcji prawnej".

"Do długiej listy przykładów naruszania prawa dotyczącego organizacji i funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego należy dodać ostatni, drastyczny przypadek procedowanej obecnie sprawy rzekomego, sztucznie wykreowanego, sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a Sejmem i Prezydentem RP", czytamy w oświadczeniu sędziów TK. I dalej: "W pełnym składzie Trybunału, który ma wydać orzeczenie w tej sprawie, znajduje się dwoje niedawno wybranych sędziów, którzy brali aktywny udział w pracach legislacyjnych nad ustawą o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw. Przepisy tej ustawy zajmują centralne miejsce w argumentacji wniosku o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego".

Mowa, rzecz jasna, o Krystynie Pawłowicz i Stanisławie Piotrowiczu. W 2017 roku wspomniana dwójka głosowała za przyjęciem ustawy, którą teraz ma oceniać. Zdaniem 22 podpisanych pod pismem sędziów jest to "ostentacyjne naruszenie przepisów".

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zamiast 500 plus będzie 200 plus. Rząd podjął decyzję, rodziny muszą sobie radzić same

2. Rozwód rozrywa rodzinę królewską, jest oficjalne potwierdzenie. Królowa jest wściekła

3. Porażające odkrycie w żołądku psa. Niewyobrażalnie co zrobił mu właściciel

4. Rodzice przerywają milczenie ws. koszmarnych warunków na dziecięcym oddziale. "Trudno wytłumaczyć 2-latkowi, że mama śpi w hotelu"

5. Ohydne żarty polityków PiS. Homofobiczny atak na Roberta Biedronia

6. W autobusie było mnóstwo dzieci, trwa akcja ratunkowa. Zatrważające wiadomości z zachodniej Polski