Krystyna Pawłowicz może stracić czasowo immunitet.. Wikimedia Commons/Piotr DrabikŹródło: Wikimedia Commons/Piotr Drabik
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 8 Stycznia 2021

Sąd może uchylić immunitet Krystyny Pawłowicz. Jeśli tak się stanie, profesor odpowie za swoje czyny

Krystyna Pawłowicz odpowie za swoje słowa? W 2019 roku w Radiu Maryja udzieliła wywiadu, w którym padły obraźliwe słowa pod adresem osób LGBT. Pawłowicz nazwała je chorymi i zaburzonymi seksualnie. Teraz Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych stara się o uchylenie immunitetu sędzi Trybunału Konstytucyjnego. Sprawą ma się zająć krakowski sąd.

  • Krystyna Pawłowicz może stracić czasowo immunitet. Zawnioskował o to Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.
  • W 2019 roku Pawłowicz udzieliła wywiadu, w którym powiedziała, że osoby nieheteronormatywne są „zaburzone seksualnie” i „chore” oraz że są wysłannikami diabła. 
  • Sprawę wyjaśni krakowski sąd. Uchylenie immunitetu może być otwarciem się puszki z pozwami o podobne wystąpienia sędzi Trybunału Konstytucyjnego.

Wcześniej Pawłowicz chronił immunitet poselski, teraz sędziowski. 

Pawłowicz odpowie za swoje słowa? OMZRiK będzie walczył

W 2019 roku Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych wystosował prywatny pozew z powodu słów wypowiedzianych przez Krystynę Pawłowicz na antenie Radia Maryja podczas jednej z rozmów. Odnosiła się ona wtedy do kwestii osób LGBT. 

- Te agresywne środowiska lesbijsko-pedalskie mogą wystąpić o udzielenie ochrony. Taką ochronę otrzymują i władza lokalna musi zapewnić ochronę policyjną, ponieważ oni ciągle mówią, że są atakowani. No bo prowokują, oni sami prowokują - twierdziła.

- Idą ludzie, którzy są przedstawicielem diabelstwa, już tak powiem nie owijając w bawełnę - zła, nienawiści, podłości największej, jaką można sobie wyobrazić - pojawiło się określenie. 

Została zwolniona z WUM. Teraz ujawnia kulisy szczepienia artystów poza kolejnościąZostała zwolniona z WUM. Teraz ujawnia kulisy szczepienia artystów poza kolejnościąCzytaj dalej

-Osoby zaburzone seksualnie, chore po prostu, które powinny się leczyć - mówiła o osobach LGBT. 

Pawłowicz z jednego immunitetu w drugi

Przez długi czas sprawa stała w miejscu ze względu na chroniący Pawłowicz immunitet - najpierw poselski, a potem również sędziowski. Pozew pojawił się jeszcze w momencie, w którym sędzia TK była posłanką, szybko jednak przeniesiono ją do nowej roli. 

- Przez rok nic się nie działo w sprawie uchylenia jej immunitetu. Trybunał nie chciał się tym zająć. Zapadła całkowita cisza - mówił Konrad Dulkowski, prezes OMZRiK w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. 

Nowe miejsce jej zatrudnienia nie zamierzało uchylić sędziowskiego immunitetu, w związku z czym OMZRiK zwrócił się do sądu, by ten podjął decyzję. 

- To haniebna decyzja, bo legitymizuje obecność w tzw. Trybunale Konstytucyjnym osoby znieważającej innych z powodu ich orientacji seksualnej, a przy tym uciekającej od odpowiedzialności za swoje czyny - dodał Dulkowski. 

W jaki sposób OZMRiK chce uzyskać uchylenie jej immunitetu? Ma powoływać się na błędną procedurę wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli sąd uzna to za prawidłowe uzasadnienie, wówczas będzie można podważyć podjęcie decyzji o nieuchylaniu sędziowskiego przywileju. 

źródło: [wiadomosci.wp.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV: