Krystynie Jandzie nie podoba się kwota dotacji przyznanej jej teatrom przez ministerstwo.. Wikimedia/Ja Fryta
Źródło: Wikimedia/Ja Fryta
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 16 Listopada 2020

Teatry Krystyny Jandy miały dostać 1,8 mln zł wsparcia, ale to za mało. "Jestem trochę rozgoryczona"

W związku z obostrzeniami dotyczącymi koronawirusa i nową rządową pomocą, która popłynęła do kies wielu artystów, pojawiły się narzekania ze strony także wspomożonych instytucji i osób. Krystyna Janda, której fundacja prowadzi w Warszawie dwa niezależne teatry - Teatr Polonia i Och Teatr. Gwiazda we wpisie na Facebooku krytykuje wysokość dotacji.

Twierdzi, że będzie mogła pokryć z niej maksymalnie 30% długów, które wywołała pandemia.

Obrazy WTV"Wiadomości" TVP: Nikt się nie spodziewał tak bezczelnego wydania. Sądzą, że tuszowanie pedofilii przez papieża jest atakiem lewicowych opozycjonistówCzytaj dalej

Artyści w trudnej sytuacji

Wiele gwiazd w związku z koronawirusem zarobiła o wiele mniej pieniędzy lub, jak twierdzili, zostali kompletnie bez środków do życia. Przez odwołane koncerty na żywo, spektakle i różnego rodzaju wydarzenia, wiele z nich zostało pozbawionych zarobków, których często na co dzień nie mają (m. in. ze względu na brak możliwości pobierania tantiem za utwory puszczane w radiu).

Mimo, że protestują głównie gwiazdy muzyki, to swoje trzy grosze dokładają również właściciele teatrów, a także ich pracownicy. Przez koronawirusa ich biznes zaczął szybko przygasać, w teatrach pojawiało się mniej ludzi, a potem doprowadzono najpierw do ograniczenia liczby miejsc na widowni, a potem do całkowitego zamknięcia placówki.

Wiele z teatrów stara się radzić sobie lepiej lub gorzej w sieci, organizując m. in. transmisje spektakli na żywo lub oferując różnego rodzaju happeningi artystyczne w Internecie. Niewiele jednak instytucji, które nie mają stałej załogi aktorskiej może sobie na to pozwolić.

Wielki protest restauratorów, nie wytrzymali. Rozdano jedzenie, które było warte ponad 20 tys. złotychWielki protest restauratorów, nie wytrzymali. Rozdano jedzenie, które było warte ponad 20 tys. złotychCzytaj dalej

Prócz aktorów, w rozwój teatru zaangażowana jest też obsługa spektakli (oświetleniowcy, technicy, scenografowie, itp.), a także obsługa widowni - szatniarze i bileterzy. Nie można zapomnieć też o administracji i pracujących na miejscu sprzątaczach. Każdemu z nich trzeba zapłacić, by miał za co żyć. Do opłacenia są również rachunki za prąd, wodę, a także w niektórych przypadkach za wynajętą pod teatr powierzchnię.

Kontrowersyjna lista dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego okazała się być niewłaściwa nie tylko dla osób niezwiązanych szczególnie ze światem artystycznym, ale również dla samych zainteresowanych. Jak określiła Krystyna Janda, kwoty, które otrzymali z dotacji są dla niej rozczarowujące.

Krystyna Janda narzeka na kwotę dotacji dla jej teatrów

W dłuższym wpisie na Facebooku aktorka i dyrektorka dwóch teatrów napisała, dlaczego uważa, że dotacja przyznana przez ministerstwo nie jest według niej wysoka:

"Drodzy Widzowie!

Bardzo dziękujemy za Waszą obecność, bo istniejemy właśnie dzięki Wam.
W 2019 roku:
- zagraliśmy dla Państwa rekordowo 937 spektakli
- nasze spektakle zobaczyło 250 000 widzów
- zagraliśmy 49 bezpłatnych spektakli na Placu Konstytucji i przed Och-Teatrem, które nieodpłatnie zobaczyło ok. 12 500 widzów.
- zatrudniliśmy 410 pracowników sektora kultury (artystów, pracowników sceny i administracji)

Dziękujemy Funduszowi Wsparcia Kultury za otrzymaną pomoc finansową. Wsparcie w wysokości 1,8 mln stanowi 30% kwoty, o którą wnioskowaliśmy. Kwoty wynikającej z twardych danych i skali naszego działania, w tej chwili największej w kraju wśród teatrów dramatycznych. Jednak jest dla nas wsparcie znaczące, szczególnie przy obecnym zakazie wystawiania spektakli. Otrzymaną pomoc przeznaczymy na:
- utrzymanie zatrudnionych pracowników etatowych (wyspecjalizowanych pracowników sektora kultury - akustyków, oświetleniowców, inspicjentów, garderobianych, charakteryzatorów, techników, pracowników administracyjnych)
- honoraria artystów
- czynsze obu budynków

Nieprawdopodobne, gra w Milionerach zajęła jej tylko minutę. Aż przykro patrzećNieprawdopodobne, gra w Milionerach zajęła jej tylko minutę. Aż przykro patrzećCzytaj dalej

Mamy nadzieję przetrwać ten trudny czas i niebawem spotkać się z Państwem w naszych teatrach.
Do zobaczenia!"

Na otrzymaną od ministerstwa kwotę żaliła się również w rozmowie z Wirtualną Polską.

- Wnioskowaliśmy o 5,8 mln zł, tyle dokładnie wynoszą nasze straty, które zostały udokumentowane we wniosku, a otrzymaliśmy 1,8 mln zł wsparcia. Jestem więc trochę rozgoryczona, że naszym dwóm teatrom przyznano zaledwie 30 proc. kwoty, jakiej potrzebowaliśmy. Choć z drugiej strony cieszę się, że dostaliśmy chociaż tyle, bo myślałam, że pan minister nas skreśli - mówiła artystka.

Jak tłumaczył na Twitterze minister Piotr Gliński, "o tym, kto dostał wsparcie, nie decydowały sympatie, rodzaj uprawianej sztuki, ale algorytm pokazujący, kto stracił przychody w wyniku pandemii. To nie są pieniądze dla jednej osoby, ale dla całych zespołów ludzi, którzy z dnia na dzień stracili środki do życia".

Dotacja zostanie zresztą poprawiona po wielu głosach niezadowolenia płynących nie tylko ze środowisk artystycznych.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czarnek się wygadał. Chce wprowadzić przerażającą reformę, studenci będą zupełnie bezbronni wobec przemocowych wykładowców
2. Mandat za wymianę opon spędza sen z powiek wielu kierowcom. Ministerstwo Zdrowia jasno wytłumaczyło sprawę
3. Giertych przerwał milczenie i wyciągnął kwity, szykuje się afera roku. Rząd miał złożyć niemoralną propozycje Czarneckiemu

źródło: [pudelek.pl]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zatrważające sceny w polskim szpitalu. Zmarły przez 8 godzin leżał obok innych pacjentów, nikt nie zareagował
  2. Królowa polskich warzyw, jej regularne jedzenie przedłuża życie. Świeża i kiszona - w każdej formie powinna znaleźć się na twoim stole
  3. "Kryli? Mogli nie wiedzieć". Tadeusz Rydzyk zacięcie broni Gulbinowicza i Dziwisza
  4. Wraca oferta Lidla, przez którą ludzie się tratowali w kolejkach. Teraz może być podobnie
  5. Dramat polskiego aktora. Chciał lecieć na wakacje. Nie wpuścili go na pokład samolotu. Powód jest niewiarygodny
  6. Wielka Brytania chce zbudować kosmiczne elektrownie. Wyjątkowy pomysł budzi zainteresowanie NASA od lat