Krowy rozmawiają ze sobą o swoich uczuciach? Przełomowe badania.. Pixabay/Waldo93
Źródło: Pixabay/Waldo93
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 20 Stycznia 2020

Uwaga, tekst po którym możesz przestać jeść mięso. Przełomowe badania naukowców na temat krów

Krowy rozmawiają ze sobą o swoich uczuciach i emocjach? Do takich wniosków doszli badacze z Australii i przekonują, że te stworzenia naprawdę są mądre i mają uczucia, o których nawet ze sobą rozmawiają. Jeśli faktycznie tak jest, to definitywnie powinniśmy zrezygnować z jedzenia mięsa, szczególnie tego od krów.

Pewna młoda doktorantka z Australii od lat obserwuje zachowanie krów i przygląda się im i ich sposobom komunikacji. Kobieta przekonuje, że krowy są mądre i towarzyskie i chętnie rozmawiają ze sobą o swoich uczuciach i emocjach - i to każda swoim indywidualnym głosem.

- Krowy są niezwykle społeczne i towarzyskie. Nie dziwi więc, że przez całe życie utrzymują swoją indywidualną tożsamość. Udało się to ostatecznie potwierdzić poprzez analizę ich głosów - głosi Alexandra Green, która pisze pracę doktorską na ten temat na wydziale nauk przyrodniczych Uniwersytetu Sydney.

Kotka odmroziła sobie kilka części ciała. Dzięki specjalistom zaczyna nowe życie i wygląda obłędnieKotka odmroziła sobie kilka części ciała. Dzięki specjalistom zaczyna nowe życie i wygląda obłędnieCzytaj dalej

Krowy rozmawiają ze sobą o uczuciach i emocjach. Przełomowe badania. Zastanówmy się nad jedzeniem mięsa

Green wzięła pod lupę badawczą 18 krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Obserwowała je i przysłuchiwała się im przez jakiś czas z dużą dokładnością, po czym odnotowała, jak posługując się swoim głosem utrzymują one kontakt z innymi członkami stada. Jak się okazuje, w zależności od kontekstu krowy wyrażają różnego brzmienia muczeniem ekscytację, podniecenie, zaangażowanie czy lęk i strach.

- Inny dźwięk słychać było gdy zwierzęta były seksualnie aktywne czy spodziewały się nakarmienia. Jeszcze inny, gdy odmawiano im jedzenia albo izolowano od reszty stada - wyjaśnia doktorantka.

Kiedy krowy miały rozmawiać ze sobą o przyjemnych i radosnych sprawach, ich głos był bardziej donośny, dźwięczny i melodyjny, zaś gdy były smutne, złe lub przestraszone, dźwięk muczenia był dużo niższy i szorstki. Jak wynika z raportu opublikowanego w czasopiśmie "Scientific Reports", w ciągu 5 miesięcy Alexandra Green pozyskała w sumie 333 próbki krowich wokalizacji.

Sprawą zajęli się eksperci - bioakustycy z francuskiego laboratorium. Ich wnioski trafią też ostatecznie do pracy doktoranckiej studentki. Podjęła się w niej właśnie tematu komunikacji wokalnej bydła oraz możliwościom, jakie płyną z jej zrozumienia dla poprawy bytowania hodowlanych zwierząt.

Doktorantka jest zdania, że farmerzy mogą wykorzystać wiedzę o emocjach wyrażanych w muczeniu, by w ten sposób pozytywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie krów. Ma też nadzieję na skonstruowanie specjalnego systemu monitorujacego głosy, by lepiej odczytywać sygnały, jakie przekazują do otoczenia - kiedy mają jakiś problem, czują jakąś potrzebę albo zagrożenie.

- Chcemy wiedzieć, czy krowa może nas zaalarmować odnośnie stopnia pilności danej sprawy - wyjaśnia Green dla serwisu "Farm Online". Wielu rolników hodujących krowy przyznaje, że po latach jest w stanie bezbłędnie rozpoznać głos każdego zwierzęcia z swojej hodowli, a nawet wiedzieć kiedy dzieje mu się krzywda. - Chcemy uzyskać ten sam efekt, ale poparty naukowymi dowodami - dodaje studentka. Green zamierza przeprowadzić także eksperyment z udziałem farmerów i przeanalizować oraz ocenić ich umiejętność odczytywania krowich emocji.

Jeśli to wszystko jest prawdą, a eksperci raczej się nie mylą, to powinniśmy naprawdę poważnie rozważyć jedzenie mięsa, szczególnie tego od krów, i zaprzestać jego spożywanie lub przynajmniej ograniczyć. Do czego zachęcamy!

ZOBACZ TAKŻE:

1. Możesz skutecznie obniżyć opłaty za śmieci. Jeden sposób, dzięki któremu oszczędzisz na rachunkach

2. Niesamowite znalezisko w polskiej rzece. Wielu nie mogło uwierzyć, leżało na samym dnie

3. Rafał Trzaskowski dostaje listy z pogróżkami. Boi się najgorszego

4. Nie żyje uznany reżyser z Poznania. Dramatyczna śmierć na przyjęciu

5. Magda Umer zdradziła najskrytsze tajemnice swojej sławnej przyjaciółki. Wielkie zamieszanie

6. Bardzo smutne słowa Salety o zdrowiu jego córki. Nie wygląda to dobrze