On zabił 10-letnią Kristinę z Mrowin. Nareszcie ujawniono opinię psychiatryczną. Policja.plŹródło: Policja.pl
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 31 Stycznia 2020

On zabił 10-letnią Kristinę z Mrowin. Nareszcie ujawniono opinię psychiatryczną

Kristina była w odległości około 200 metrów od domu, kiedy po raz ostatni widziano ją żywą. 10-latka wracała ze szkoły, kiedy najprawdopodobniej, została napadnięta przez Jakuba A., 22-letniego studenta. Ciało dziewczynki znaleziono 10 godzin później w lesie, 6 kilometrów od jej miejsca zamieszkania.

Do zabójstwa 10-latki z Mrowin na Dolnym Śląsku doszło 13 czerwca ubiegłego roku. Sprawa nabrała dużego rozgłosu medialnego nie tylko ze względu na brutalność popełnionej zbrodni ale i sposób zatrzymania podejrzanego. Jakub A. został demontracyjnie wyprowadzony przez służby ze swojego mieszkania tak, jak w nim przebywał - półnagi. W sprawie interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, oburzając część swoich przeciwników.

Tomasz Lis pokazał nowe zdjęcia ze szpitala. Można go nie lubić, ale tym razem bardzo wzruszaTomasz Lis pokazał nowe zdjęcia ze szpitala. Można go nie lubić, ale tym razem bardzo wzruszaCzytaj dalej

Kristina była przeszkodą dla zabójcy?

Pierwsze doniesienia, dotyczące motywów zbrodni 22-letniego Jakuba A. wskazywały na to że zakochał się w 18 lat starszej mamie Kristiny. Miał być zazdrosny o jej córkę. Wątku oficjalnie nie wykluczono, ale jak się okazało, podejrzany był spokrewniony z kobietą. 

- On nigdy nie powiedział o tej relacji, nigdy jej nie nazwał. Ja tylko mogę podejrzewać, że taka relacja mogła się stworzyć. To jest matka trójki dzieci, to jest młody człowiek. Poza tym jest pewne powiązanie, też bliższe niż zwykle, więc nie było moralnego prawa, by doszło do tego. Zawsze zaprzeczał, że coś do niej czuje i tym uspokajał moją czujność - mówiła w reportażu Uwaga! TVN matka 22-latka.

Jakuba A. zatrzymano kilka dni po znalezieniu zwłok dziecka. Usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem w wyniku "motywacji zasługującej na szczególne potępienie", zbezczeszczenia zwłok oraz podżegania do zabójstwa. Mężczyzna przyznał się do morderstwa. Drugi zarzut związany jest z faktem, iż początkowo oferował swojemu znajomemu 10 tys. zł za zabicie dziewczynki. Zbezczeszczenie dotyczy z kolei próby zatarcia śladów i upozorowania wątku pedofilskiego.

Mężczyzna na wniosek prokuratury został przebadany przez dwóch biegłych psychiatrów. Później do ich zespołu dołączył również psycholog i seksuolog.

- Z przesłanej nam opinii wynika, że w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów - podżegania do zabójstwa i zabójstwa - Jakub A. był w pełni poczytalny. W swojej opinii biegli nie stwierdzili także u podejrzanego zaburzeń preferencji seksualnych - przekazuje dla TVN24 Tomasz Orepuk z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Oznacza to, że Jakub A. będzie mógł odpowiedzieć przed sądem za morderstwo. Śledztwo nadal trwa, analizowane są m.in. materiały znalezione na jego laptopie i telefonie.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Użytkownicy diesli mogą być naprawdę źli. Będą poważnie przepłacać za ropę

2. LOT podjął decyzję ws. lotów do Chin. Nalegało wielu Polaków

3. Zły czas dla Patryka Jakiego. Policja weszła do mieszkania jego brata, usłyszał zarzuty

4. Tomasz Sekielski nie wytrzymał. Kurski straci nerwy widząc, co wymyślił

5. Nastolatka walczy o życie żubra. Wydano na niego wyrok, każdy może pomóc

6. Sytuacja jest poważna, mała córeczka gwiazdora disco polo w szpitalu. "Prosimy o modlitwę"