Krew oddawanie. WTV
Źródło: WTV
Wszystkie wideo autora Maria Hędrzak
Autor Maria Hędrzak - 7 Maja 2020

Pilny apel służb medycznych do Polek i Polaków. Liczy się każda pomoc, reakcja musi być natychmiastowa

Krew jest pilnie potrzebna w polskich szpitalach. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu wydało pilny apel o pomoc do wszystkich osób dobrej woli. Oddanie krwi nic bowiem nie kosztuje, a może uratować czyjeś życie.

Mimo pandemii szpitale zdają się powoli wracać do normalnej pracy. W wielu placówkach medycznych przeprowadzane są już zarówno planowane, jak i nagłe operacje. Na drodze lekarzy do skutecznej pomocy pacjentom stanął jednak niestety kolejny problem - brak krwi.

Minister Łukasz Szumowski nie ma złudzeń. Dwie epidemie w Polsce jednocześnie mogą wystąpić jesieniąMinister Łukasz Szumowski nie ma złudzeń. Dwie epidemie w Polsce jednocześnie mogą wystąpić jesieniąCzytaj dalej

- Podczas pandemii mieliśmy po 50-60 osób, do 100 osób oddawało krew i to było wystarczająco, ale zaznaczam, że szpitale nie pracowały w normalnym trybie. W momencie, kiedy szpitale wróciły do normalnego trybu, automatycznie zwiększyło się zapotrzebowanie na krew. Powinniśmy pobierać przynajmniej 200 jednostek - przekazał dla TVP Roman Klupieć, pełniący funkcję zastępcy dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

Krew potrzebna w całej Polsce

Należy zaznaczyć, że obecnie potrzebna jest krew wszystkich grup. Jak podaje TVP, największe braki dotyczą obecnie 0 Rh+, 0 Rh-, B Rh- oraz A Rh-. W samym Poznaniu liczba dawców miała spaść przez pandemię o aż 80 procent. Choć powoli wzrasta, problemy są nadal gigantyczne. Kwestia ta nie dotyczy oczywiście jedynie Wielkopolski. Do przeprowadzania zabiegów wracają bowiem szpitale w całym kraju.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Najważniejsza osoba z WOŚP odchodzi. Nikt się nie spodziewał
2. Jeszcze tylko 12 dni. Potem co 3 dorosły Polak będzie musiał się dostosować, już przesądzone

Chociaż obecnie oddawanie krwi jest związane z zachowaniem dodatkowych zasad bezpieczeństwa, nadal można angażować się w podobną pomoc. Pełnoletnie osoby zdrowe, które chciałyby to uczynić, mają szansę uratować komuś życie. Jeśli więc możemy, warto podjąć się podobnego czynu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Naukowcy zbadali próbki 17 milionów ludzi. Cztery grupy szczególnie narażone na śmierć z powodu wirusa
  3. Chłopiec spadł ze schodów, uderzył główką o beton. Matka była nietrzeźwa
  4. Skończyła Ci się ważność paszportu? Urzędnicy nie pozwolą złożyć Ci wniosku, będą zadawali pytania
  5. Duży protest w samym centrum stolicy. Kierowcy zablokowali ruch, o co chodzi?
  6. Popularny tygodnik radził chorym na depresję ciążę na poprawę humoru. Opublikował obraźliwą grafikę, teraz się tłumacz
  7. 4 osoby ranne, chwile grozy w McDonald’s. Kazali wyjść klientce, nie wytrzymała

Źródło: TVP