Konferencja Mateusza Morawieckiego. Jak będą wyglądały obostrzenia w najbliższym czasie?. WTV.plŹródło: WTV.pl
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 7 Stycznia 2021

Konferencja w KPRM. Michał Dworczyk odniósł się do zarzutów ws. programu szczepień

KPRM zorganizowała konferencję z udziałem Michała Dworczyka, Pawła Szefernakera i Michała Kuczmierowskiego. Opowiedzieli na niej o kwestii szczepień - tempa podawania dawek oraz dojazdu do punktów szczepień. Dworczyk skrytykował nieprzychylne komentarze.

Michał Dworczyk wraz ze swoimi współpracownikami z Kancelarii Premiera, zorganizował dziś konferencję prasową, której temat nie został podany do ostatniej chwili. Okazało się, że chodzi o sprawę programu szczepień, jaki działa w Polsce od 26 grudnia. Jak on działa i czy wszystko dzieje się w termieni?

Konferencja KPRM. Jak działa program szczepień?

Jak podkreślał minister zdrowia, Adam Niedzielski, od 28 grudnia miała trwać przysłowiowa kwarantanna ze względu na poświąteczne ograniczenia i możliwość ponownego wzrostu zakażeń.

- Jesteśmy zatem znowu w takim można powiedzieć krytycznym okresie, który zdecyduje o tym, czy po 17 stycznia będziemy mogli dokonać takiego kroku, który będzie szedł w kierunku poluzowania lub, jeśli sytuacja się pogorszy, nawet przewidywane jest ewentualny wariant obostrzeń - mówił 4 stycznia. 

Do zakończenia kolejnej fazy związanej z obostrzeniami pozostało 10 dni. Dane podawane codziennie przez Ministerstwo Zdrowia mają pokazywać, że sytuacja nie jest najlepsza, ale z pewnością stabilna. Czy oznacza to, że kolejny gwałtowny etap za nami i przyszedł czas na odmrażanie?

Znaleźli sposób na obejście podatku cukrowego. Chcą kupować Coca-Colę jako coś całkowicie innegoZnaleźli sposób na obejście podatku cukrowego. Chcą kupować Coca-Colę jako coś całkowicie innegoCzytaj dalej

Ostatnio spore kontrowersje budziły również szczepienia - choć szczepionki pojawiły się już 26 grudnia, liczba zaszczepionych wydaje się być niewielka, tym bardziej, że pojawiły się głosy dotyczące marnotrawienia zakontraktowanych szczepionek. 

Wielu lekarzy i polityków podnosi przykład Izraela, w którym szczepienia przebiegają niezwykle szybko, przywołuje się również historyczne dane z czasów wrocławskiej epidemii ospy - wtedy w niezwykle krótkim czasie zaszczepiono około 3 milionów osób.

W pierwszej kolejności szczepieni są medycy, potem nauczyciele, a w następnej kolejności seniorzy. Dopiero po tych grupach przyjdzie czas na pozostałych. 

Dane i realizacja Narodowego Programu Szczepień

Minister Dworczyk postanowił odnieść się do zarzutów dotyczących programu szczepień - przede wszystkim tempa podawania dawek. 

Poinformował, że zaszczepionych zostało 177 tys. osób, dostarczono do Polski ponad 204 tys. dawek. Twierdził również, że zutylizowanych dawek było niewiele - ok. 215 - głównie ze względu na uszkodzenie fiolek w punktach szczepień.

Dworczyk pochwalił również miejsce Polski w Europie pod względem szczepień. Nasz kraj znajduje się na 3 pozycji - najwięcej szczepią Niemcy i Włosi. 

Potępił zachowanie lekarzy i polityków, którzy twierdzili, że szczepienia mogą przebiegać szybciej - zaznaczył, że nie jest to możliwe ze względu na dostarczaną liczbę dawek. 

Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Paweł Szefernaker, opowiedział o tym, jak będzie wyglądała współpraca rządu z samorządami w sprawie szczepień - chodzi m. in. o dojazd do punktów szczepień. Każda gmina ma dostać ryczałt ze przewożenie mieszkańców do punktów szczepień. 

źródło: [onet.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV: