Koty wierniejszymi przyjaciółmi człowieka niż psy?. pxhere.com/huiytperoŹródło: pxhere.com/huiytpero
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 2 Lutego 2020

Badania wywracają do góry nogami wszystko, co myśleliśmy o kotach. Nawet nie wiecie, jak bardzo was kochają

Koty wierniejszymi przyjaciółmi człowieka niż psy? Najnowsze badania mogą świadczyć o takiej teorii i pokazują, że o kotach też można mówić "wierny jak kot", stawiając je na równi z psami, które to od zawsze określa się takim mianem. Kocie sierściuchy są jednak zwykle pomijane w tej kwestii i uważane za mniej uczuciowe i mniej wierne, a za bardziej niezależne, zdystansowane i chadzające własnymi ścieżkami. Okazuje się jednak, że koty mogą przywiązywać się do ludzi równie mocno, jak psy i bardzo kochają swoich właścicieli.

Najnowsze badania udowadniają, że koty mogą przywiązywać się do ludzi równie mocno, jak psy i równie bardzo kochać swoich właścicieli.

- Podobnie jak psy, koty wykazują się elastycznością społeczną pod względem przywiązania do ludzi. Większość kotów jest przywiązana do swojego właściciela i traktuje go jako źródło bezpieczeństwa w nowym środowisku - mówi Kristyn Vitale z Oregon State University.

Karolak ujawnił szczegóły małżeństwa z Czubaszek. Ich relacja wyciska łzy z oczuKarolak ujawnił szczegóły małżeństwa z Czubaszek. Ich relacja wyciska łzy z oczuCzytaj dalej

Koty wierniejszymi przyjaciółmi człowieka niż psy? Nowe badania obalają mit o "złych" i niewiernych kotach

Naukowcy przeprowadzili eksperyment behawioralny i poddali próbie i badaniom związek kota z jego opiekunem. Sprawdzono jak koty reagują na swoich opiekunów w nowych sytuacjach i nieznanym otoczeniu.

Zespół badaczy pod kierunkiem Kristyn Vitale sprawdził występowanie dwóch rodzajów przywiązania na przykładzie 79 kociąt i 38 dorosłych kotów.

Kot i jego opiekun podczas przerowadzanego testu trafiali wspólnie do jednego pokoju. Opiekun siadał pośrodku koła wyrysowanego na podłodze pomieszczenia, a gdy kot wszedł do kółka, człowiek mógł się z nim bawić. Po dwóch minutach opiekun jednak wstawał i wychodził, pozostawiając kota samego w pokoju. Po kolejnych dwóch minutach wracał do kółka i czekał, czy tym razem kot również do niego podejdzie.

Cały eksperyment został sfilmowany, a później naukowcy przeanalizowali zachowania kotów na podstawie nagrań. W ten sposób sklasyfikowali rodzaje relacji między kotami a ich właścicielami.

Dorosłe koty zostały poddane testom tylko raz, a małe koty dwa razy. Spośród badanych kociąt, 9 z nich zostało "niesklasyfikowanych". 64,3% pozostałych czworonogów wykazało bezpieczne przywiązanie do opiekuna, a tylko 34,2% z nich nieco niepewne i bardziej zdystansowane. Wyniki podobnie rozłożyły się też wśród dorosłych kotów.

Jak się okazuje, wśród kotów uzyskano lepsze wyniki niż w przypadku... psów! Bowiem 61% psów, które wzięły udział w badaniu, wykazało bezpieczne przywiązanie, a pozostałe 39% niepewne.

Autorzy nowych badań twierdzą, że ich wyniki wskazują na to, że koty potrzebują, pragną i przede wszystkim potrafią budować silne więzi z człowiekiem, a jedynie trochę inaczej ukazują swoje uczucia niż psy. I w tym tkwi różnica, która wcale nie musi świadczyć o tym, że kochają nas mniej i że są nam mniej wierne.

- W mojej opinii, bardzo ważne jest, żebyśmy spróbowali wejść w interakcję z naszymi kotami i sprawdzili, co się stanie - mówi Kristyn Vitale.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Użytkownicy diesli mogą być naprawdę źli. Będą poważnie przepłacać za ropę

2. LOT podjął decyzję ws. lotów do Chin. Nalegało wielu Polaków

3. Zły czas dla Patryka Jakiego. Policja weszła do mieszkania jego brata, usłyszał zarzuty

4. Tomasz Sekielski nie wytrzymał. Kurski straci nerwy widząc, co wymyślił

5. Nastolatka walczy o życie żubra. Wydano na niego wyrok, każdy może pomóc

6. Sytuacja jest poważna, mała córeczka gwiazdora disco polo w szpitalu. "Prosimy o modlitwę"