koty. pixnio.com | novosadjanka021Źródło: pixnio.com | novosadjanka021
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 10 Czerwca 2020

Popularne kwiaty są śmiertelnie niebezpieczne dla kotów. Absolutnie nie trzymajcie ich w domu, jeśli macie pupila

Koty wymagają dosyć uważnego wyboru roślin, jakie możemy trzymać w domu. Jednym z najpopularniejszych błędów jest trzymanie lilii. Rośliny te mogą mają niezwykle toksyczne działanie na nerki tych zwierząt. Spożycie nawet niewielkiej ilości pyłku często kończy się zgonem zwierzęcia.

Wszystkie rośliny z rodzaju Lilium mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla kotów. Kwiaty mają silne działanie nefrotoksyczne i doprowadzają do ostrej martwicy kanalików nerkowych.

Łukasz Szumowski niespodziewanie przekazał bardzo niepokojące informacje. Stara się tonować emocje, o co chodzi?Łukasz Szumowski niespodziewanie przekazał bardzo niepokojące informacje. Stara się tonować emocje, o co chodzi?Czytaj dalej

Co robić w przypadku zatrucia kota?

Pierwsze objawy zatrucia pojawiają się około 1 do 4 godzin po spożyciu części rośliny przez kota. Wśród nich Vetopedia wymienia: ślinotok, ból brzucha przy omacywaniu, a także wymioty. Nasilenie objawów najczęściej zależy od dawki trucizny, jaka została wchłonięta przez organizm kota. Po jakimś czasie objawy ustępują i rozpoczyna się dużo niebezpieczniejsza, utajona faza zatrucia. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Krzyki i kłótnie z policją, odgrodzony duży teren. Jarosław Kaczyński dziś rano rozpoczął uroczystości
2. Pilnie zamykają muzeum w Polsce. Przypadek zakażenia 

Po 12-72 godzinach pojawiają się nowe objawy, tym razem daje o sobie znać niewydolność nerek. Możemy wtedy zaobserwować nadmierne pragnienie, wielomocz oraz osowiałość.

W tej sytuacji krytycznie ważne staje się wdrożenie szybkiego leczenia, polegającego w pierwszej kolejności na wywoływaniu wymiotów u kota, a następnie intensywną płynoterapię kontynuowaną przez co najmniej 48-72 godziny. Im dłużej zwleka się z wizytą u weterynarza, tym mniejsze są szanse kota na przeżycie. W przypadku, gdy właściciel orientuje się o zatruciu w pierwszej fazie objawów, rokowania dla zwierzęcia są bardzo dobre. Jednak gdy do interwencji lekarskiej dochodzi już przy niewydolności nerek, uratowanie pupila może być bardzo trudne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
  2. Wszystko ma zacząć się dosłownie za chwilę. Krzysztof Jackowski ostrzega Warszawiaków. Zdradzamy co powiedział
  3. Wielkopolska. Doszło do dramatycznego zdarzenia. Kobieta w ciąży i dzieci zostały ranne
  4. Wiadomości TVP znów biją rekordy żenady? W tym wydaniu nagle wydarzyło się coś kuriozalnego
  5. Monika Olejnik zbiła z tropu prezesa PiS pytaniem o brata. Jarosław Kaczyński nie był przygotowany
  6. Nowa rządowa aplikacja. Minister chce żeby zainstalował ją każdy Polak

Źródło: Vetopedia.pl