Kościół katolicki został dosadnie scharakteryzowany przez polskiego księdza.. (zdj. il.) Pixabay.com/OrnaWŹródło: (zdj. il.) Pixabay.com/OrnaW
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 26 Lipca 2020

Ks. Krzysztof Mądel podsumował polski Kościół i konwencję stambulską. "Daleko za współczesnością"

Kościół katolicki został dosadnie scharakteryzowany przez księdza Krzysztofa Mądla. – Niektórzy biskupi zachowują się tak, jakby naczytali się prawicowych pism i pomstują tylko, nie potrafią przeprosić, nie potrafią nawet właściwie ocenić sytuacji – wskazał duchowny. Kapłan odniósł się również do zapowiedzi wypowiedzenia konwencji stambulskiej.

Fragmenty rozmowy księdza Krzysztofa Mądla z portalem wiadomo.co przytacza Wirtualna Polska. Duchowny skomentował m.in. pomysł polityków partii rządzącej, którzy zapowiedzieli wypowiedzenie konwencji antyprzemocowej, zwanej również konwencją stambulską. W treści dokumentu zdaniem teologa znaleźć można co prawda pewne, jak twierdzi, niefortunne sformułowania, które w jego opinii nie powinny przesłonić jednak całości.

Choć minęło 15 lat, Jolanta Kwaśniewska nadal uważana jest za najlepszą pierwszą damę. Wszystko potwierdza sondaż IBRISChoć minęło 15 lat, Jolanta Kwaśniewska nadal uważana jest za najlepszą pierwszą damę. Wszystko potwierdza sondaż IBRISCzytaj dalej

Kościół "daleko za współczesnością"

Ów niefortunnym sformułowaniem trudniący się filozofią duchowny nazywa znajdujący się w konwencji zapis, który interpretować można jako sugestię, że źródłem przemocy domowej może być religia. – Ale na pewno nie należy czytać go w sposób złośliwy i podejrzliwy. Nie można traktować niedoskonałości tekstu jako pretekstu do "wylania dziecka z kąpielą" – wskazuje ks. Mądel.

Co wiemy o żonie Jacka Kurskiego? Kilka zaskakujących faktów, które mogą zmienić perspektywę wieluCo wiemy o żonie Jacka Kurskiego? Kilka zaskakujących faktów, które mogą zmienić perspektywę wieluCzytaj dalej

– Sądzę, że można przyjąć, że pewne elementy tzw. tradycyjnego postrzegania rodziny czy płci mogą mieć wartość historyczną, a pewnych manier społecznych nie należy bronić za wszelką cenę – ocenił jezuita, w pewnym momencie rozmowy przytaczając słowa znajomego kapłana, zdaniem którego polski Kościół "jest około 200 lat spóźniony za współczesnością". Jako przykład podał będący przeżytkiem patriarchalny model rodziny.

DZISIAJ GRZEJE: 1. W końcu stało się, klamka zapadła. Od jutra tysiące rodzin straci pieniądze na dzieci
2. Jacek Kurski w bardzo poważnych tarapatach. Nie nacieszył się stołkiem w TVP, pojawił się ogromny problem
3. Zakaz handlu. Czy 26 lipca zrobimy zakupy?
 

Nie zabrakło i nawiązania do sposobów, w jakich Kościół zwykł radzić sobie z problemami, na jakie się natyka. Tu ks. Krzysztof Mądel nie przebierał w słowach. – Niektórzy biskupi zachowują się tak, jakby naczytali się prawicowych pism i pomstują tylko, nie potrafią przeprosić, nie potrafią nawet właściwie ocenić sytuacji – przekazał, cytowany przez WP.

Duchowny nawiązał też do obecnych poczynań rządzących. – Partie, nie umiejąc zaangażować się w dojrzały sposób w pomoc obywatelowi, wracają do starych, czasem kompletnie nieaktualnych kodów kulturowych – zaznaczył w rozmowie z serwisem wiadomo.co. Pytany o powody wypowiedzenia konwencji przez polityków Prawa i Sprawiedliwości, odparł, że ministerstwo samo może ich nie rozumieć. – Ale nie sądzę, żeby to stanowisko było do utrzymania – wskazał.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przed chwilą Polsat przekazał pilne ostrzeżenie. Zacznie się jeszcze dzisiaj
  2. Zabezpieczcie zapasy wody. Niedługo wyłączą ją w jednej z części Warszawy. Lepiej się przygotujcie.
  3. Nakaz noszenia maseczek niezgodny z prawem
  4. PKO BP wysłał dziś ważny komunikat do wszystkich klientów banku. Doszło do pewnej rewolucji
  5. Ciotka o dużych gabarytach krzywdziła i za karę usiadła na 9-letniej dziewczynce. Dziecko zmarło
  6. Rodzice wykończyli niemowlę, maleństwo zmarło. Niewyobrażalna tragedia w jednym z polskich miast
  7. Skandal w Zakopanem. Oburzeni mieszkańcy się skarżą. Władze rozkładają ręce

Źródło: wp.pl / wiadomo.co