Podatki płacone przez Kościół są symboliczne.. Jan BIELECKI/East News
Źródło: Jan BIELECKI/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 21 Listopada 2020

Czy Kościół powinien płacić podatki, jak wszyscy inni?

Podatki płacone przez Kościół są jedynie symboliczne. Połowa obywateli jest zdania, że duchowni w ogóle nie płacą danin, a zdecydowana większość Polek i Polaków opowiada się za normalnym opodatkowaniem księży.

Temat Kościoła katolickiego i otaczających go pieniędzy raz po raz powraca do społecznego dyskursu. Przepych panujący w świątyniach coraz częściej zdaje się przeszkadzać nawet wierzącym, a sentencja "złote, a skromne", choć stosunkowo świeża, przeszła już do historii polskiego kina.

Choć w kwestii opodatkowania duchownych, zdanie większości Polek i Polaków pozostaje jasne, sprawę otacza kilka mitów, z których część okazuje się nieprawdziwa. Szczegóły prezentujemy poniżej.

Edyta Górniak chce uciec przed szczepieniami z kraju. Ma zabrać ze sobą synaEdyta Górniak chce uciec przed szczepieniami z kraju. Ma zabrać ze sobą synaCzytaj dalej

Czy księża płacą podatki

W roku 2019 portal Money.pl zlecił badanie przeprowadzone na panelu Ariadna. Wynika z niego, że aż połowa obywateli jest zdania, iż Kościół katolicki nie płaci żadnych podatków. 19 proc. pytanych wskazała, że płaci, a niemal jedna trzecia respondentów nie miała zdania. Podobnie wyglądały odpowiedzi w kwestii samych księży.

Należy zaznaczyć, że skala podawania w wątpliwość opodatkowania kapłanów zmieniała się w zależności od poglądów politycznych. Znacznie częściej możliwość płacenia danin przez duchownych rozważali wyborcy Prawa i Sprawiedliwości.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czy Agata Duda bez słów całkowicie sprzeciwiła się mężowi? Symboliczne zdjęcia obiegają sieć
2. Wiadomo już, co dalej z godzinami dla seniorów. Odpowiedź MRiPS w wielu wzbudzi oburzenie
3. Czy Tadeusz Rydzyk chce doprowadzić do upadku większości PiS? Pojawiła się zaskakująca opinia

Warto wiedzieć, że członkowie instytucji w istocie podlegają opodatkowaniu. Zaznaczmy jednak, że ma to charakter niemal symboliczny. Datki na tacę czy opłaty za przeprowadzenie sakramentu to w swoista "szara strefa".

Wspomniany portal zaznacza, że duchowni muszą płacić podatki. Robią to jednak w formie ryczałtu, a urząd skarbowy wylicza kwotę na podstawie wielkości parafii. "W praktyce podatki płacone ryczałtem są na tyle nieduże, że nie ma to większego znaczenia", pisał serwis w 2019 roku.

Przed rokiem proboszczowie płacili od 434 zł do 1559 zł zryczałtowanego podatku na kwartał. Wikariuszy rozlicza się według innej tabeli. Wysokość daniny po raz kolejny warunkuje jednak wielkość parafii i w 2019 r. wahała się od 131 do 503 złotych.

Scheuring-Wielgus ma problem z policją? Domaga się przeprosin Scheuring-Wielgus ma problem z policją? Domaga się przeprosin "Spotkamy się w sądzie"Czytaj dalej

Polacy chcą opodatkować Kościół

Choć nie wszyscy posiadają wiedzę na temat przytaczanych powyżej danych, zdecydowana większość obywateli twierdzi zgodnie: Kościół katolicki powinien płacić podatki na takich samych zasadach jak reszta Polek i Polaków. Podobnego zdania było we wspomnianych badaniu aż 85 proc. respondentów.

Jedynie 7 proc. pytanych stwierdziło, że zasady powinny być inne. Co ciekawe, temat zjednoczył nawet wyborców PiS i PO, którzy odpowiadali w podobny sposób.

Na koniec warto oddać głos samym zainteresowanym. – Faktycznie podatki płacimy niewielkie, ale punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Są księża, którzy pracują we wsiach, gdzie bieda aż piszczy. Więc i u księdza piszczy. Z kolei w bogatych wsiach można zarobić więcej niż w mieście, choć najlepiej i tak jest przy samej kurii. Różnice są ogromne, ale podatek płacimy taki sam. Moim zdaniem warto byłoby to rozegrać inaczej, ale ja jestem tylko wiejskim księdzem – mówi cytowany przez Money.pl ks. Marek prowadzący posługę w środkowej Polsce.

źródło: Money.pl

Lekarze walczyli o życie męża Anny Dymnej. Teraz pomoc przyszła z zupełnie niespodziewanej stronyLekarze walczyli o życie męża Anny Dymnej. Teraz pomoc przyszła z zupełnie niespodziewanej stronyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Ważna zapowiedź Ministra Zdrowia. 29 listopada będzie kluczowym dniem, co nas wtedy czeka?
  2. W jaki sposób mrozić pierogi na święta? Szef kuchni zdradził 3 niezawodne metody
  3. Kasia i Aleksandra wzięły ślub w Polsce, teraz wychowują małego chłopca. "Okazał się naprawdę cudownym maleństwem"
  4. Psy zaatakowały 11-latka, zadały mu bardzo dotkliwe rany. Dziecko trafiło do szpitala
  5. Sławomir Świerzyński się nie hamował, padły mocne słowa. Wokaliści disco polo nie mogli dłużej milczeć
  6. Boże Narodzenie 2020: Co dalej z krajowymi restrykcjami? Setkom osób może się nie spodobać. Ważna wiadomość dla osób wyjeżdżających na święta
  7. Oferty, na które Polacy czekają cały rok. Gigantyczne przeceny w Lidlu, sprzęt elektroniczny kupimy za "grosze"