Tablica na cześć wizyty Mateusza Morawieckiego ozdobiła kościół, sprawę komentują Fakty TVN. screen Fakty TVN wydanie 21.11.2020 r.
Źródło: screen Fakty TVN wydanie 21.11.2020 r.
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 22 Listopada 2020

Myśleliśmy, że ktoś tylko żartuje. W jednym z kościołów zawisła specjalna tablica na cześć rządu

Fakty TVN postanowiły odwiedzić kościół, gdzie parafianie mogą podziwiać tablicę pamiątkową upamiętniającą wizytę Mateusza Morawieckiego. Zdjęcie tablicy od kilku dni podbija internet, a w rozmowie z lokalnym portalem proboszcz skomentował całe zamieszanie wokół pamiątki.

Proboszcz ksiądz Kazimierz Białk to duchowny, który sprawił, iż kościół w Łebczu w gminie Puck stał się sławny na cały kraj. Fakty TVN postanowiły odwiedzić miejscowość i zapytać mieszkańców co myślą o pomyśle swojego księdza.

Jurek Owsiak wydał nagły i pilny apel. Jurek Owsiak wydał nagły i pilny apel. "Szpitale, nie wyrzucajcie pacjentów z łóżek"Czytaj dalej

Kiedy premier Mateusz Morawiecki latem wybrał mały kościół we wsi Łebcz, nie spodziewał się zapewne, że ogólnokrajowa stacja telewizyjna zainteresuje się tą wizytą. W rozmowie z lokalnymi mediami ksiądz Kazimierz Białk postanowił przekazać kilka słów wyjaśnienia w kontrowersyjnej sprawie, która od kilku dni stała się prawdziwym hitem internetu.

Pucki kościół trafił na usta wszystkich, to zasługa pamiątkowej tablicy na cześć wizyty Mateusza Morawieckiego

Wakacje były czasem wyjątkowo intensywnym dla Mateusza Morawieckiego, jednak nie zapomniał on o tym, by w niedzielę odwiedzić kościół i wziąć udział w mszy świętej. Premier ciepłe miesiące spędzał na zapewnianiu, że wirus "jest już w odwrocie" i nie należy się go bać, dodatkowo wizytował turystyczne miejsca, by osobiście sprawdzać, jak "świetnie" działają uruchomione przez niego pomoce.

Okazało się, że jedna z takich wizyt we Władysławowie dała jesienią tego roku powód do śmiechu wielu osobom. Mały kościół w niedalekim Łebczu, w którym w 16 sierpnia pojawił się premier, postanowił uczcić ten moment, tak by potomni nie zapomnieli o tym podniosłym wydarzeniu.

Fakty TVN odwiedziły małą wieś w gminie Puck, a wieść o kontrowersyjnej i nieco absurdalnej formie upamiętnienia "doniosłej" wizyty opuściła internet, stając się informacją przekazaną w głównym wydaniu wiadomości jednej z największych stacji telewizyjnych na rynku.

Marcin Najman, słynny wojownik TVP, został zdyskwalifikowany podczas Fame MMA8. Ogromna porażkaMarcin Najman, słynny wojownik TVP, został zdyskwalifikowany podczas Fame MMA8. Ogromna porażkaCzytaj dalej

Na tablicy umieszczonej w kościele przeczytać można, iż "w tym kościele w Łebczu pw. św. Marcina, w niedzielę 16 sierpnia 2020 roku uczestniczył we mszy świętej o godz. 12 pan premier najświętszej Rzeczpospolitej Polskiej MATEUSZ MORAWIECKI. Był też gościem na plebanii. Łebcz, Anno Domini 2020". Na reakcję internetu nie trzeba było długo czekać, a sam proboszcz nie spodziewał się chyba, że jego działania odbiją się tak wielkim echem. Zdradził kulisy samej wizyty w rozmowie z portalem puck.naszemiasto.pl.

Proboszcz zdecydował się na kontrowersyjny krok, parafianie podzieleni

- Piliśmy jak zwykle kawę, gdy zadzwonił telefon. Ktoś zapytał, czy dodzwonił się do kościoła, potwierdziłem. [...] Gdy kazał się szykować na wizytę premiera na mszy, pomyślałem, że to żart... - mówi w rozmowie z portalem proboszcz Kazimierz Białk. Jednocześnie przyznał, że wszedł przed ołtarz zauważył, że kościół faktycznie został odwiedzony przez Mateusza Morawieckiego.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Czy Kościół powinien płacić podatki, jak wszyscy inni?
2. Wiadomo już, co dalej z godzinami dla seniorów. Odpowiedź MRiPS w wielu wzbudzi oburzenie
3. Tadeusz Rydzyk przerwał milczenie. Miał mówić o uczelni, a grzmiał o aborcji i LGBT

Zdradził, że premiera otaczało "obstawa panów w garniturach". Proboszcz postanowił zaprosić premiera na plebanię, a ten przyjął zaproszenie i opuścił kościół. Ksiądz uważa, że tablica nie jest niczym złym i zwraca uwagę, że wiele osób nie wie, czym jest dla wsi i małej świątyni wizyta tak ważnego polityka.

- Dla nas, wioski, których pełno w Polsce, to wielkie wyróżnienie. Premier mógł przecież wybrać dowolny kościół w powiecie puckim, ale postawił na nasz. Czy to nie była historyczna chwila? Była - oświadcza twardo ksiądz proboszcz Kazimierz Białk.

Tablica godna postaci historycznych. Czy wybrana przez proboszcza forma była właściwa?

Sam proboszcz zapowiedział, że w czasie najbliższej niedzieli przekaże parafianom więcej informacji na temat okoliczności powstania tablicy oraz formy jej sfinansowania. Podkreśla jednak, że budżet parafii nie został uszczuplony. Portal puck.naszemiasto.pl podaje, że tablicę ufundował m.in. jednej z lokalnych rolników, pan Tadeusz Dzierzęcki, który przekazał, że nie powie mediom nawet rzędu wielkości przekazanej kwoty.

- Gdybym wiedział, że to aż takim echem się rozejdzie, to pewnie byśmy to inaczej zrobili... Ale to przecież żadne przestępstwo czy uchybienie, upamiętnić wizytę osoby tej rangi w naszej małej wsi. Prawda? - mówi w rozmowie z lokalnym portalem ksiądz.

Zdanie na temat tego, czy kościół powiem być ozdobiony pamiątkową tablicą na cześć modlitwy premiera Mateusza Morawieckiego, jest wśród parafian podzielone, co świetnie uchwycono w głównym wydaniu Faktów TVN. Niemniej jeden z mieszkańców Łebcza w rozmowie z lokalnymi dziennikarzami podaje, że przecież wizytę każdego z premierów, nawet z innej partii politycznej, by upamiętnili. Sama, wyjątkowo podniosła, forma uczczenia niedzielnej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego niezmiennie pozostaje powodem do śmiechu wielu internautów.

Źródło: Fakty TVN / puck.naszemiasto.pl

Ksiądz nadal promuje kłamstwa o pandemii. Kuria chciała go ukarać, niespodziewana reakcjaKsiądz nadal promuje kłamstwa o pandemii. Kuria chciała go ukarać, niespodziewana reakcjaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Ważna zapowiedź Ministra Zdrowia. 29 listopada będzie kluczowym dniem, co nas wtedy czeka?
  2. W jaki sposób mrozić pierogi na święta? Szef kuchni zdradził 3 niezawodne metody
  3. Scheuring-Wielgus ma problem z policją? Domaga się przeprosin "Spotkamy się w sądzie"
  4. Edyta Górniak chce uciec przed szczepieniami z kraju. Ma zabrać ze sobą syna
  5. Urodziłam dziecko z gwałtu, a państwo nie dało mi nawet na pieluchę. Niedawno znów zostałam zgwałcona (Reportaż)
  6. Boże Narodzenie 2020: Co dalej z krajowymi restrykcjami? Setkom osób może się nie spodobać. Ważna wiadomość dla osób wyjeżdżających na święta
  7. Oferty, na które Polacy czekają cały rok. Gigantyczne przeceny w Lidlu, sprzęt elektroniczny kupimy za "grosze"