kościół i młodzi. flickr.com / Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Źródło: flickr.com / Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 19 Lutego 2020

Kościół zawodzi młodych i świeci pustkami. Chcą się modlić, a słuchają o polityce

Kościół bezskutecznie usiłuje walczyć ze słabnącym autorytetem instytucji. Świątynie pustoszeją, a na lekcjach religii pojawia się coraz mniej dzieci. Brakuje również kandydatów na księży. Słowem, polskie społeczeństwo ulega laicyzacji.

O odejściu młodzieży od Kościoła czytamy w tygodniku "Przegląd". Zdaniem autora artykułu polscy nastolatkowie laicyzują się najszybciej na świecie. Tezę tę potwierdzają dane CBOS. Wynika z nich, że wskaźniki religijności sa najniższe od 20 lat.

Autor wskazuje, że za osobę głęboko wierzącą lub wierzącą uważa się 63 proc. badanych. To niemal o 20 proc. mniej niż w roku 1996. Co więcej, odsetek ludzi, którzy otwarcie deklarują swoją niewiarę niemal podwoił się w ciągu zaledwie ostatnich 5 lat (obecnie między 17 a 21 proc.). Kolejne 21 proc. respondentów deklaruje swoje niezdecydowanie. Fakt, że laicyzacja postępuje u nas najszybciej na świecie, potwierdzają również badania przeprowadzone przez amerykański Pew Research Center.

Pamiętacie, jak przewrócono pomnik ks. Jankowskiego za pedofilię? Będą straszne karyPamiętacie, jak przewrócono pomnik ks. Jankowskiego za pedofilię? Będą straszne karyCzytaj dalej

Kościół zamiast o duchowości mówi o polityce i seksie

Choć wspomniane 63 proc. badanych deklarujących bycie osobą wierzącą niektórym może nie wydać się szokująco niskim wynikiem, warto zaznaczyć, w naszym kraju wciąż znacznie więcej osób sygnalizuje bycie praktykującym katolikiem, niż w faktyczny sposób uczestniczy w praktykach religijnych. Z badań CBOS wyczytamy, że w nabożeństwach uczestniczy mniej niż połowa młodych. Tygodnik "Przegląd" wskazuje, że nawet te dane mogą być jednak zawyżane przez nastolatków, którzy odwiedzają świątynie jedynie w przypadku największych świąt i pod wpływem karcącego wzroku rodziców.

Z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że komunię na mszach przyjmuje jedynie 17 proc. parafian.

Autor artykułu zwraca również uwagę na fakt, że na lekcję religii uczęszcza obecnie jedynie 70 proc. uczniów. Statystykę tę zawyżają jednak małe miejscowości. W miastach wyraźnie widoczny jest trend coraz powszechniejszego omijania lekcji prowadzonych przez księdza bądź katechetę, gdzie na religię uczęszcza jedynie 44 proc. młodzieży.

– Kościół na ten stan sam ciężko pracował związkami z politykami, sianiem nienawiści, kupowaniem wpływów, handlowaniem wolnością i prawami kobiet – twierdzi cytowana przez autora Bożena Przyłuska, wiceprezeska stowarzyszenia Kongres Świeckości.

– Religia, tak jak podawana jest młodym ludziom w szkołach, mniej ma wspólnego z naukami Starego i Nowego Testamentu, a więcej z narodowo-konserwatywnym glajchszaltowaniem umysłów – wskazuje z kolei Agata Diduszko-Zyglewska, radna miasta stołecznego Warszawy.

W artykule odnajdziemy również słowa Angeliki Szelągowskiej-Mironiuk, autorki bloga oraz psycholożki, zdaniem której "młodzi nie rozumieją swojej wiary". Dodaje, że "kazania dla młodzieży zbyt często dotyczą spraw seksu, a nawet polityki, zamiast rozwoju duchowości i poszukiwania Boga w codziennym życiu".

Wizerunkowi Kościoła nie pomagają również z pewnością słowa hierarchów, którzy w swoich wystąpieniach ekologów określają mianem "terrorystów" i coraz śmielej wspominają o "tęczowej zarazie". – – W Polsce przez dziesięciolecia budowaliśmy kościoły, ale nie budowaliśmy wspólnoty – teraz trzeba się z tym zmierzyć – wskazuje Marcin Dzierżanowski, prezes Fundacji Wiara i Tęcza oraz publicysta „Wprost”.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Z ostatniej chwili. PZPN podjął decyzję w sprawie kary dla kibiców Legii

2. Renta dla samotnych Polaków. Mają dostać po kilkaset złotych miesięcznie

3. Autobus grozy woził dzieci po Polsce. O krok od tragedii

4. Nie żyje twórca kultowego "Czterdziestolatka" i "Wojny domowej". Dziś w nocy, w wieku 87 lat zmarł Jerzy Gruza

5. Suczka przebywała na bogato urządzonej posesji. Zmarła przez zaniedbanie właścicielki, która chciała się zemścić

6. Strzały w centrum handlowym, jest ofiara i ranny. Trwa policyjna obława, dramatyczne wieści ze świata