Kościół. (screen) Youtube/NiepokalanówŹródło: (screen) Youtube/Niepokalanów
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 18 Października 2020

Bulwersujące nagranie z mszy świętej w sieci. Kapłani myśleli, że nie okrąży internetu?

Wydawałoby się, że niedzielna msza w kościele w Niepokalanowie będzie taka, jak zawsze. Właściwie była taka, jak zawsze, a raczej taka, jakby nigdy na świecie nie było koronawirusa. W czasie, kiedy w Polsce szaleją rekordy zakażeń, ostrożność i przestrzeganie zaleceń są jak najbardziej wskazane.

Podczas mszy wszyscy, którzy musieli zakładać maski, mieli je założone, ale złamano inne, niezwykle ważne obostrzenie.

Wielka afera w Wielka afera w "Rolnik szuka żony". Uczestniczki mają ogromny żal do rolnikaCzytaj dalej

Komunia do ust w kościele w Niepokalanowie

W niedzielę 18.10 w Bazylice Najświętszej Marii Panny w Niepokalanowie doszło do gwałtownego pogwałcenia zasad wprowadzonych z racji koronawirusa. Już od dłuższego czasu funkcjonowała zasada, która nakazywała nie tylko zakrywanie przez wiernych nosa i ust (a właściwie zakrywać je mieli wszyscy poza odprawiającymi mszę lub nabożeństwo), ale również zmianę w sposobie przyjmowania komunii świętej, która przekazywana miała być na rękę.

O ile w Polsce jest to novum, o tyle w wielu innych miejscach na świecie taki stan jest normą. Większość polskich parafii również przestrzega tej zasady, by niepotrzebnie nie narażać wiernych, bo ich dłonie, które miały kontakt ze skórą i drobinkami śliny, mogłyby trafić do kielicha z komunikantami, a czasu na szybką dezynfekcję nie ma.

Bazylika w Niepokalanowie nie popisała się więc ostrożnością i dbaniem o wiernych. Co jednak mogło być tego przyczyną?

"Stop komunii świętej na rękę" krzyczą billboardy

Brzmi niczym scenariusz filmu. Stadion Narodowy ma zamienić się w szpital polowy?Brzmi niczym scenariusz filmu. Stadion Narodowy ma zamienić się w szpital polowy?Czytaj dalej

W niektórych miejscach w Polsce można było zauważyć billboardy przedstawiające zakrwawiony komunikant w dłoniach. Obok widniał napis "stop komunii świętej na rękę". Autorem tych billboardów jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi z Krakowa, które za główny cel obrało sobie przypominanie o najważniejszym elemencie kultury chrześcijańskiej, czyli przemianie chleba w ciało Chrystusa. Czemu jednak billboardy tak w tej chwili rażą?

Główna obawa, która sprawiła, że komunia święta na rękę w Polsce nie ma zbyt dużej siły przebicia, jest taka, że wierny z komunikantem, który otrzymał do ręki może zrobić, co chce. To oznacza, że może go po prostu nie uszanować i tego najbardziej boją się księża.

Co jest jednak interesujące, w wielu krajach na świecie przyjmowanie komunikantu doustnie jest już formą przestarzałą i prawie wszędzie otrzymuje się go do rąk i potem spożywa - redukuje to niehigieniczność związana z dotykaniem czyichś ust i przenoszeniem z powrotem rąk do kielicha z rozdawanymi potem komunikantami, a również daje możliwość swobodnego spożycia komunii we własnym tempie. W czasach koronawirusa gwałtownie zmienia to ryzyko zakażenia.

Pytanie więc, czy tradycja jest tu chroniona dla tradycji czy też z innych pobudek? Czy warto narażać wiernych dla zwyczaju? Na te pytania wielu księży musi sobie jeszcze odpowiedzieć.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Przerażające nagranie z warszawskiego metra. Służby nie chciały zareagować, pasażerowie wzięli sprawy we własne ręce2. Pójdziesz do apteki i ostro się zdziwisz. Mało kto wie, że obowiązuje reglamentacja3. Policja interweniowała ws. mszy świętej. Ksiądz stanie przed sądem

źródło: [youtube.com/Niepokalanów]

Osobisty dramat gwiazdy Osobisty dramat gwiazdy "Gogglebox". Bardzo ciężko chorował, nie wychodził z domu i nie miał już nadzieiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragiczna wiadomość z TVP. Nie żyje wielki gwiazdor stacji, kochały go tysiące, wyjątkowo smutne wiadomości
  2. Ważyła prawie 100 kg, a schudła, wciąż jedząc hamburgery i pizzę. Teraz zdradza sekret swojej metamorfozy
  3. Tego jeszcze nie było. Czy zakupy dla wszystkich w godzinach dla seniorów jednak mogą być możliwe? Jeden sklep znalazł sposób
  4. Lech Wałęsa ma dość, puściły mu nerwy. "Typ znowu pomawia mnie i ubliża"
  5. Zmiana w rządzie definitywnie przesądzona, klamka zapadła. Ujawniono datę zaprzysiężenia Przemysława Czarnka
  6. Nowe obostrzenia wchodzą już jutro. O czym trzeba będzie pamiętać?

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News