Kościół katolicki. Biskup Edward Janiak napisał list w sprawie działań prymasa oraz filmu Sekielskich.. (zdj.il.) Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja KrakowskaŹródło: (zdj.il.) Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 15 Czerwca 2020

Biskup uważa, że krzywdzenie dzieci przez księży nie powinno być ujawniane? Porażające, "Sekielscy to wrogowie Kościoła"

Kościół katolicki walczy dziś z problemem pedofilii. Podczas gdy część hierarchów mówi o konieczności zmierzenia się z ciężką prawdą, pozostali najwyraźniej nadal woleliby, by sprawy były zamiatane pod dywan. Bohater filmu braci Sekielskich, oskarżony o krycie czynów pedofilskich bp Edward Janiak wystosował list dotyczący Wojciecha Polaka. Jego zdaniem prymas uderza w wizerunek Kościoła.

Przypomnijmy, że przed tygodniem hierarcha wystosował pierwszy list, w którym prosił on wiernych, bo pamiętali o nim w modlitwie. Janiak twierdził, że po premierze dokumentu Sekielskich "Zabawa w chowanego" stał się ofiarą "medialnej nagonki". O sprawie pisaliśmy m.in. TUTAJ. Istotnie, po premierze filmu zainteresowanie osobą biskupa, który miał tuszować pedofilskie czyny przynajmniej trzech księży, wyraźnie wzrosło. W sprawie rządzącego kaliską diecezją duchownego wszczęto postępowanie, a o niedopełnieniu przez niego obowiązków prymas Polski abp Wojciech Polak powiadomił Watykan.

Z tęczowymi flagami weszli między wyborców Dudy. Dantejskie sceny przed oczami prezydentaZ tęczowymi flagami weszli między wyborców Dudy. Dantejskie sceny przed oczami prezydentaCzytaj dalej

Kościół walczy z pedofilią. Biskup walczy zaś z prymasem

Nie jest wykluczone, że Edward Janiak zostanie pierwszym w historii polskim biskupem usuniętym ze stanowiska. Ten nie zamierza się jednak poddawać. "Gazeta Wyborcza" dotarła do kopii listu, który hierarcha rozesłał do biskupów. Atakuje w nim prymasa Polaka, insynuując, że jest on w zmowie z autorami głośnego dokumentu Markiem i Tomaszem Sekielskimi. "Nie muszę informować, że to wrogowie Kościoła i jak niskimi pobudkami się kierują, nie jest tajemnicą, ile otrzymali pieniędzy za nagranie tego filmu", miał pisać rządzący diecezją w Kaliszu Janiak.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Zadziwiająca awantura tuż po Wiadomościach TVP. Prowadzący nie wytrzymał

2. Najgorszy możliwy scenariusz się potwierdził. Służby ogłosiły, chodzi o Polkę

"GW" wskazuje, że biskup nazwał prymasa "sprawcą ogromnego zamieszania". Jego działania mające na celu wyjaśnienie sprawy miałyby być z kolei "uderzeniem w wizerunek Kościoła". Hierarcha zaznaczył, że musi podjąć działania wobec "fałszywych oskarżeń", których stał się ofiarą. Bp Edward Janiak widzi również kolejne powody do oburzenia. Duchowny przeciwstawia się także powołanej przez Episkopat Fundacji Świętego Józefa, która ma na celu pomagać ofiarom przemocy księży-pedofili. Jak twierdzi, przeciwna powstania organizacji, której organizatorem był abp Wojciech Polak, była większość polskich biskupów.

Warto zwrócić uwagę, że list nie został jednak upubliczniony, a dziennik dotarł do niego nieoficjalnymi kanałami. Może to oznaczać, że hierarcha próbuje iść na wojnę z prymasem, sprawdzając, jak wielu hierarchów stoi po jego stronie. Pewnym jest, że za oskarżonym o tuszowanie pedofilii Janiakiem stoi ojciec Tadeusz Rydzyk. – Jeśli kochacie Polskę, to nie szkodźcie, nie atakujcie bezwzględnie nienawiścią ludzi Kościoła. Cokolwiek by było – apelował w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu redemptorysta. Dodał, że należy modlić się za atakowanych duchownych. – Nie dajmy się zwariować. I to jest apel do ludzi mediów. Pytałbym, czy jesteście Polakami? Czy kochacie Polskę? – pytał założyciel Radia Maryja.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Od początku lipca na kierowców czekają nie tylko nowe kary, ale też więcej obowiązków. Przepisy znacznie zaostrzone
  2. Tragedia w Warszawie. Nastolatka spadła z dachu wieżowca. Nie żyje
  3. Polityk PiS nagle w programie na żywo w poniżających i pogardliwych słowach obraził społeczność LGBT. Uniżał im, jak tylko potrafił
  4. Zakochana w Andrzeju Dudzie internautka zaatakowała Martę Kaczyńską. Wyciągnęła fakty z jej przeszłości
  5. Ksiądz znany na całą Polskę bez żadnych skrupułów wykorzystywał dzieci. Ujawniono porażające zwierzenia kolejnej ofiary
  6. Olbrzymi przełom w walce z koronawirusem. Lek, który może zmienić świat, kosztuje około 25 zł

Źródło: wyborcza.pl

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News