Liczba osób, mogących przebywać w kościele zostanie zwiększona? Arcybiskup złożył premierowi propozycję
Kościół ucierpiał w czasie epidemii, o czym w ostatnim liście skierowanym do premiera, przypomniał abp Stanisław Gądecki. Metropolita złożył Mateuszowi Morawieckiemu zaskakującą propozycję.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski chciałby złagodzenia obecnych obostrzeń, dotyczących sprawowania kultu religijnego. W liście, którego adresatem jest prezes Rady Ministrów, duchowny składa zaskakującą propozycje. Uzupełnia ją wyrazami uznania dla działań państwa.
- Kościół katolicki w Polsce z szacunkiem przyjmuje działania Państwa polskiego, których celem jest ochrona zdrowia i życia Polaków w sytuacji pandemii. Na szczególne uznanie zasługuje wysiłek podejmowany tak przez lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, innych pracowników służby zdrowia i służb sanitarnych, jak i przez służby mundurowe - czytamy w liście.
Kościół z większą ilością wiernych w dobie epidemii?
Arcybiskup podkreślił, z jak wielkimi trudościami mierzyć się dziś muszą wierni. Jak zauważa, „siła do walki z epidemią pochodzi przecież nie tylko z siły intelektu, czy psychiki, ale przede wszystkim z siły ducha, która od wieków w Polsce jest umacniana dzięki sakramentom i wspólnej modlitwie”.
DZISIAJ GRZEJE: 1. TVN po raz pierwszy tak mocno odpowiada na atak Wiadomości TVP. Dziś w Faktach wyemitowano zaskakujący materiał
2. Czy ceny mieszkań drastycznie spadną przez epidemię? Ekspert wyjaśnia
Gądecki proponuje więc, aby nieco poluzować dotychczasowe obostrzenia. Chciałby zmienić brzmienie § 9 ust. 2 aktualnego Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii na:
"W okresie od dnia 20 kwietnia 2020 r. do odwołania ograniczeń w kwestii sprawowania kultu religijnego w miejscach publicznych, w tym w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, ograniczenia te polegają na obowiązku zapewnienia, aby – w trakcie sprawowania kultu religijnego, czynności lub obrzędów religijnych – w danym obiekcie znajdowała się jedna osoba na 9 m2, nie wliczając w to osób sprawujących kult i posługujących lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu. Powyższe przepisy odnoszą się do osób znajdujących się wewnątrz obiektów sakralnych. W innych przypadkach mają zastosowanie ogólne przepisy o zachowaniu bezpiecznej odległości".
ZOBACZ TAKŻE:
- Sanepid opublikował miejsca w których Polacy zarażają się wirusem. Wizyty w niektórych nie możesz uniknąć
- PAA: nie ma zagrożenia po pożarze wokół Czarnobyla. Ostrzega jednak Polaków przed inną ważną rzeczą
- Co dalej z ograniczeniami? Minister nie ma wątpliwości, ten tydzień będzie decydujący
- Jak, gdzie i kiedy nosić maseczki? Garść przydatnych informacji, sprawa dotyczy każdego
- Agata Duda drży o przyszłość córki. Pierwsza dama ma poważne powody do obaw
- Europa zamarła, zabrzmiał dzwon, miliony ludzi przeszły ciarki. Niezwykła chwila w rocznicę pożaru perły Francji