Kościół. Jan Bielecki/East NewsŹródło: Jan Bielecki/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 15 Kwietnia 2020

Liczba osób, mogących przebywać w kościele zostanie zwiększona? Arcybiskup złożył premierowi propozycję

Kościół ucierpiał w czasie epidemii, o czym w ostatnim liście skierowanym do premiera, przypomniał abp Stanisław Gądecki. Metropolita złożył Mateuszowi Morawieckiemu zaskakującą propozycję.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski chciałby złagodzenia obecnych obostrzeń, dotyczących sprawowania kultu religijnego. W liście, którego adresatem jest prezes Rady Ministrów, duchowny składa zaskakującą propozycje. Uzupełnia ją wyrazami uznania dla działań państwa.

Biedronka w nocy wprowadza ofertę, jakiej jeszcze nie było. Mało tego, dodatkowo zyskają seniorzy i najwierniejsi klienciBiedronka w nocy wprowadza ofertę, jakiej jeszcze nie było. Mało tego, dodatkowo zyskają seniorzy i najwierniejsi klienciCzytaj dalej

 - Kościół katolicki w Polsce z szacunkiem przyjmuje działania Państwa polskiego, których celem jest ochrona zdrowia i życia Polaków w sytuacji pandemii. Na szczególne uznanie zasługuje wysiłek podejmowany tak przez lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, innych pracowników służby zdrowia i służb sanitarnych, jak i przez służby mundurowe - czytamy w liście.

Kościół z większą ilością wiernych w dobie epidemii?

Arcybiskup podkreślił, z jak wielkimi trudościami mierzyć się dziś muszą wierni. Jak zauważa, „siła do walki z epidemią pochodzi przecież nie tylko z siły intelektu, czy psychiki, ale przede wszystkim z siły ducha, która od wieków w Polsce jest umacniana dzięki sakramentom i wspólnej modlitwie”.

DZISIAJ GRZEJE: 1. TVN po raz pierwszy tak mocno odpowiada na atak Wiadomości TVP. Dziś w Faktach wyemitowano zaskakujący materiał
2. Czy ceny mieszkań drastycznie spadną przez epidemię? Ekspert wyjaśnia

Gądecki proponuje więc, aby nieco poluzować dotychczasowe obostrzenia. Chciałby zmienić brzmienie § 9 ust. 2 aktualnego Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii na:

"W okresie od dnia 20 kwietnia 2020 r. do odwołania ograniczeń w kwestii sprawowania kultu religijnego w miejscach publicznych, w tym w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, ograniczenia te polegają na obowiązku zapewnienia, aby – w trakcie sprawowania kultu religijnego, czynności lub obrzędów religijnych – w danym obiekcie znajdowała się jedna osoba na 9 m2, nie wliczając w to osób sprawujących kult i posługujących lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu. Powyższe przepisy odnoszą się do osób znajdujących się wewnątrz obiektów sakralnych. W innych przypadkach mają zastosowanie ogólne przepisy o zachowaniu bezpiecznej odległości".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sanepid opublikował miejsca w których Polacy zarażają się wirusem. Wizyty w niektórych nie możesz uniknąć
  2. PAA: nie ma zagrożenia po pożarze wokół Czarnobyla. Ostrzega jednak Polaków przed inną ważną rzeczą
  3. Co dalej z ograniczeniami? Minister nie ma wątpliwości, ten tydzień będzie decydujący
  4. Jak, gdzie i kiedy nosić maseczki? Garść przydatnych informacji, sprawa dotyczy każdego
  5. Agata Duda drży o przyszłość córki. Pierwsza dama ma poważne powody do obaw
  6. Europa zamarła, zabrzmiał dzwon, miliony ludzi przeszły ciarki. Niezwykła chwila w rocznicę pożaru perły Francji