Kościół w Podkowie Leśnej. Wikimedia Commons / Stanisław SkowronŹródło: Wikimedia Commons / Stanisław Skowron
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 13 Kwietnia 2020

Cały kościół wiernych, musiała zainterweniować policja. Narażenie życia i zdrowia

Kościół w podwarszawskiej Podkowie Leśnej zezwolił blisko 70 wiernym na udział w wielkopiątkowym nabożeństwie. Do sądu został skierowany wniosek o ukaranie proboszcza parafii. Informację tę potwierdzili przedstawiciele Policji w Grodzisku Mazowieckim.

Przypomnijmy, że wprowadzone przez ministra zdrowia ograniczenia nie ominęły także nabożeństw. Według zatwierdzonych przez Łukasza Szumowkiego restrykcji – celem zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa – w obrzędach religijnych uczestniczyć się może maksymalnie 5 osób.

Wiadomości TVP przedstawiły rachunek Jarosława Kaczyńskiego. Zdumiewająca sytuacja w programieWiadomości TVP przedstawiły rachunek Jarosława Kaczyńskiego. Zdumiewająca sytuacja w programieCzytaj dalej

Do powyższych obostrzeń nie zastosował się proboszcz parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej.

Kościół pełen wiernych

Z informacji przekazanych przez "Fakt" wynika, że w świątyni w podwarszawskiej miejscowości na celebracji wielkopiątkowego nabożeństwa znalazło się dziesiątki wiernych. Na terenie parafii stało mnóstwo zaparkowanych samochodów. Konieczna okazała się interwencja Policji.

Funkcjonariusze potwierdzili doniesienia o przeprowadzonej interwencji. – Po godzinie 20, kiedy nabożeństwo się już skończyło, z kościoła wyszło kilkudziesięciu wiernych. Jednak odpowiedzialność za to zgromadzenie spada na organizatora, czyli w tym przypadku proboszcza parafii – przekazała w rozmowie z dziennikiem rzeczniczka komendy w Grodzisku Mazowieckim Katarzyna Zych.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wiceminister zdrowia zapowiada zaostrzenie zasad bezpieczeństwa. Życie seniorów diametralnie się zmieni, chodzi o DPS-y
2. Do której będą otwarte sklepy w Wielką Sobotę? Godziny otwarcia marketów 

– Za niestosowanie się do obowiązujących obostrzeń został złożony wniosek do sądu – dodała przedstawicielka Policji.

W wywiadzie udzielonym TVN Warszawa Katarzyna Zych podała, że w świątyni znajdowało się około 70 osób.

Tygodnik "Wprost" cytuje z kolei odpowiedź archidiecezji. – Trudno się odnieść konkretnie do sytuacji, która miała miejsce w Podkowie Leśnej, ponieważ nie dotarła do nas informacja o tym zdarzeniu. Możemy jednak zapewnić, że każda parafia została zobowiązana do przestrzegania obowiązujących obostrzeń. Przypominał też o tym kardynał Kazimierz Nycz i apelował do księży, by liczba wiernych w kościołach nie przekraczała pięciu. Księża są świadomi tego, że odpowiedzialność za niedostosowanie się do obostrzeń spada wyłącznie na nich – rzecznik Archidiecezji Warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. RP: Polacy wymyślili lek na koronawirusa
  2. Sąsiad Polski zamyka sklepy. Otwarte stacje benzynowe, ale obsłużą tylko wybranych
  3. Zrozpaczony ojciec zgodził się na przeszczep organów zmarłego syna. Pewnego dnia otrzymał paczkę z niespodziewanym prezentem
  4. Ksiądz wpadł na genialny pomysł, jak obejść rządowe nakazy. Ma już kabriolet
  5. Olejnik zwróciła się do Kaczyńskiego. Dotkliwe słowa o bracie
  6. Bardzo ważne słowa szefa WHO. Chodzi o znoszenie ograniczeń i restrykcji

Źródła: Fakt / Wprost