Kościół pensje. Pixabay / kisistvan77Źródło: Pixabay / kisistvan77
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 9 Kwietnia 2020

Polski kardynał wezwał duchownych do oddania pensji. “Jałmużna tylko ze swoich, powinna zaboleć"

Kościół zostanie skłoniony do finansowego poświęcenia? Papieski jałmużnik Konrad Krajewski wezwał watykańskich duchownych do oddania jednej, całej pensji na rzecz potrzebujących. Uzasadnił, że szczególny czas epidemii powinien zmobilizować księży do podobnych czynów. Okazało się jednak, że wielu dostojników opacznie zrozumiała słowa kardynała.

Kardynał Konrad Krajewski słynie z wielu kontrowersyjnych pomysłów. Ostatnio było o nim głośno przy okazji akcji podłączenia prądu i bieżącej wody dla rzymskich rodzin, którym odcięto dostęp do nich. Tym razem kardynał poposił o pomoc innych duchownych. Jedna pensja, przekazana przez nich na najbardziej potrzebujących, miała być szczególną formą jałmużny wielkopostnej. Pieniądze w ten sposób zebrane miały zostać rozdysponowane przez papieża. Po kilku dniach okazało się jednak, że jego słowa zostały zostały złagodzone przez watykańskie media. Podały one informację, że kardynał wezwał do przekazania datków. Taka interpretacja bardzo zdenerwowała Krajewskiego. 

Rydzyk bez skrupułów wydał kolejny apel. Radio Maryja upomina się o dodatkowe pieniądze z naszych kieszeniRydzyk bez skrupułów wydał kolejny apel. Radio Maryja upomina się o dodatkowe pieniądze z naszych kieszeniCzytaj dalej

Kościół niechętny pomocy

W rozmowie z portalem Deon.pl papieski jałmużnik jasno podkreślił, że "nie chodziło o żadne datki" - Problem w Kościele jest taki, że my się przyzwyczailiśmy, że nam się daje, a nie że my dajemy. Dlatego poprosiłem o konkretną rzecz. Nie żeby zebrali teraz gdzieś od wiernych pieniądze i je przekazali papieżowi, ale żeby dali własne pensje. Jałmużna powinna być bardzo konkretna, powinna zaboleć - powiedział kardynał Krajewski.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Kasia Kowalska przerwała milczenie. Co dzieje się z jej córką?
2. Spółdzielnia postawiła automat z maseczkami i żelami. Ceny powaliły mieszkańców

- Ja tylko proszę, żeby dostojnicy watykańscy oddali po jednej pensji. Żeby ich chociaż trochę zabolało. A część z nich najbardziej zabolało to, że ktoś im chce sięgnąć do kieszeni. Za bardzo w Kościele przyzwyczailiśmy się do tego, że rozdajemy, ale nie swoje. W kościele zbieramy na tacę, później część z niej przeznaczamy na pomoc potrzebującym. Ale to nie są nasze pieniądze, to przecież ludzie nam dali! Trzeba zapytać, ile proboszcz sam dał na tacę. Bo to dopiero wtedy jest jałmużna. Trzeba dawać ze swojego, a nie z datków - mówił. 

Kardynał Konrad Krajewski jest bliskim współpracownikiem papieża Franciszka od początku ponfitikatu. Wcześniej pełnił funkcję kapelana papieża Jana Pawła II oraz ceremoniarza podczas pielgrzymek apostolskich. Od samego początku pontyfikatu obecnego papieża był odpowiedzialny za sprawy związane z pomocą dla ubogich. Na obecną godność kardynała Franciszek wyniósł go w 2018 roku.  

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy podali datę szczytu zachorowań w Polsce. Zbliża się nieubłaganie
  2. Podstawowy produkt może wkrótce podrożeć. Ci, którzy zrobili zapasy pomimo żartów innych, mogą się cieszyć
  3. Popularny ksiądz ujawnił nieprzyjemne fakty z przeszłości Kaczyńskiego. Niespodziewany atak duchownego
  4. Dziennikarze TVP zignorowali zalecenia władz, aby nagrać “śmieszny” filmik? Do sieci trafiło nagranie
  5. 2-latek z Chodzieży stał się ofiarą przemocy fizycznej. Tragiczny los zgotowali mu rodzice
  6. Papież Franciszek powiedział, co jego zdaniem jest przyczyną pandemii. Mocne słowa i zarzuty

Źródło: Gazeta.pl