Kościół walczy z pedofilią. ANDREAS SOLARO/AFP/East NewsŹródło: ANDREAS SOLARO/AFP/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 7 Marca 2020

Afera pedofilska w Kościele. Skandal, papież podjął pewne kroki

Kościół katolicki potrzebuje oczyszczenia – zdanie to podzielają niemal wszyscy eksperci. Kolejnym krokiem w tym kierunku może okazać się decyzja papieża Franciszka w sprawie rezygnacji arcybiskupa Lyonu, kardynała Philippe'a Barbarina.

Sąd początkowo skazał kard. Babarina za krycie aktów pedofilii, których dopuścił się podlegający mu duchowny, Bernard Preynat. W marcu roku ubiegłego roku kardynał został skazany na pół roku więzienia. Hierarcha nie przyznał się jednak do winy i zapowiedział złożenie apelacji. Po ogłoszeniu wyroku skazującego arcybiskup Lyonu złożył dymisję, ta została jednak odrzucona przez Franciszka.

30 stycznia Barbarin został jednak uniewinniony od zarzutów tuszowania czynów pedofilskich. Tego samego dnia ponownie złożył rezygnację z funkcji arcybiskupa Lyonu.

Jest reakcja prokuratury na film Sekielskich. Brak słów, ręce opadająJest reakcja prokuratury na film Sekielskich. Brak słów, ręce opadająCzytaj dalej

Kościół. Skandal w Watykanie

Watykan ogłosił, że dymisja kardynała została zaakceptowana przez Franciszka. Do sprawy za pośrednictwem swojego Twittera odniósł się sam arcybiskup Lyonu.

"Do moich braci i sióstr z diecezji w Lyonie, papież Franciszek zgodził się zwolnić mnie z mojej duszpasterskiej misji. Bardzo dziękuję i dołączam prostą radę: chodź zawsze blisko Jezusa, w Kościele służącym, braterskim i misyjnym", czytamy w oficjalnym komunikacie.

DZISIAJ GRZEJE: 1. 20 chłopaków dotkliwie pobiło 15-latkę. Skandaliczne nagranie wyciekło do sieci
2. Pendolino zatrzymane w Warszawie. Jeden z pasażerów zadzwonił na numer alarmowy

Warto przypomnieć, że był już ksiądz Bernard Preynat miał w latach 1986-1991 wykorzystać 75 chłopców. Duchowny pracował wówczas jako kapelan harcerski. Zdecydowana większość ofiar księdza miała od 7 do 10 lat.

Portal o2.pl przypomina, że choć oskarżenia w sprawie Preynata pojawiły się już w 1991 roku, został wydalony ze stanu duchownego dopiero przed rokiem. Sąd świecki ogłosi wyrok w jego sprawie już 16 marca.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Robert Lewandowski podzielił się wzruszającym zdjęciem z córką. Mała Klara rośnie jak na drożdżach (FOTO)
  2. Dziś uważaj za kółkiem. Policja wlepi mandat na 500 zł, a nawet odbierze prawko
  3. Austriackie gadanie o Radiu Maryja. Tadeusz Rydzyk znowu odpłynął
  4. U Rydzyka biorą się za youtuberów. Niespodziewane słowa
  5. Decyzja ws. odwołania Jacka Kurskiego. Nie głosował Duda, a RMN
  6. Pociąg w Warszawie pilnie zatrzymany. Nieoficjalnie: mogło chodzić o zakażenie chorobą, na miejscu służby

Źródło: o2.pl

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News