Konwencja stambulska Zbigniew Ziobro. WTVŹródło: WTV
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 25 Lipca 2020

Polska się wycofuje? Decyzja podjęta przez ministra, chaos informacyjny

Konwencja stambulska od kilku dni budzi w naszym kraju niemałe spory. Politycy Prawa i Sprawiedliwości chcą wypowiedzieć dokument, który ma między innymi chronić osoby przed przemocą domową. Z najnowszych informacji wiemy, że już w najbliższy poniedziałek zostanie złożony odpowiedni wniosek w tej sprawie.

Wiele organizacji w naszym kraju od lat walczy o równouprawnienie kobiet i mężczyzn. Szczególną aktywność grup feministycznych mogliśmy dostrzec w ostatnich pięciu latach. To właśnie podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości prokobiece inicjatywy ścierały się z antyaborcyjnymi fundacjami oraz stowarzyszeniami. Feministki wielokrotnie próbowały przeprowadzić przez konserwatywny Sejm projekty dotyczące praw reprodukcyjnych, ogólnodostępnych zabiegów in vitro oraz godnej opieki okołoporodowej. Tym razem konflikt dotyczący kobiecych interesów przeniósł się na płaszczyznę przemocy domowej.

Co wiemy o żonie Jacka Kurskiego? Kilka zaskakujących faktów, które mogą zmienić perspektywę wieluCo wiemy o żonie Jacka Kurskiego? Kilka zaskakujących faktów, które mogą zmienić perspektywę wieluCzytaj dalej

Przypomnijmy, że połowa naszego społeczeństwa nieustannie próbuje wywalczyć swoje prawa. Warto podkreślić, iż komitet "Ratujmy Kobiety" dwukrotnie za pośrednictwem ustaw dążył do wprowadzenia standardów w naszym kraju. Barbara Nowacka oraz wspierające ją grupy feministyczne nie spotkały się jednak z aprobatą polityków partii rządzącej. Obywatelska inicjatywa głosami opozycji oraz obozu władzy za każdym razem trafiała do tak zwanego kosza. Z podobną rekacją spotykała się antyaborcyjna działaczka, Kaja Godek. Wyjaśnijmy, że składała ona projekty, których celem był całkowity zakaz aborcji w Polsce.

Konwencja stambulska: Ziobro zapowiedział wniosek o wypowiedzenie dokumentu chroniącego przed przemocą domową

Spory oraz niesnaski w sprawie konwencji stambulskiej rozpoczęły się jeszcze 8 lat temu. To właśnie w 2012 roku parlament podejmował debatę nad dyrektywą przeciwko przemocy wobec kobiet. Platforma Obywatelska oraz Polskie Stronnictwo Ludowe podpisały ważny dokument, jednak dopiero w 2015 roku został on oficjalnie ratyfikowany. Wiele jego zapisów do dziś nie doczekało się realizacji. Politycy Prawa i Sprawiedliwości od samego początku ostrzegali przed rzekomą niekonstytucyjnością projektu. Zdaniem konserwatystów stworzenie definicji płci społeczno-kulturowej jest elementem ideologii LGBT.

Ksiądz Natanek, który twierdzi, że ma numer telefonu do Boga, prowadzi sektę? Nazywają się rycerzami, porażające doniesieniaKsiądz Natanek, który twierdzi, że ma numer telefonu do Boga, prowadzi sektę? Nazywają się rycerzami, porażające doniesieniaCzytaj dalej

Niebieska Linia oraz Centrum Praw Kobiet nieustannie ostrzegają przed narastającym zjawiskiem przemocy domowej. Ofiarą agresji padają nie tylko kobiety, choć to głównie one są bite w swoich mieszkaniach. Przypomnijmy, że w naszym kraju, według statystyk z 2016 roku, co tydzień z powodu przemocy domowej giną 3 Polki. W ciągu całego roku umiera blisko 500 kobiet. Organizacje antyprzemocowe wskazują, że 4 lata temu aż 90% ofiar agresji domowej to właśnie kobiety i dzieci.

DZISIAJ GRZEJE: 1. W końcu stało się, klamka zapadła. Od jutra tysiące rodzin straci pieniądze na dzieci
2. Jacek Kurski w bardzo poważnych tarapatach. Nie nacieszył się stołkiem w TVP, pojawił się ogromny problem
3. Zakaz handlu. Czy 26 lipca zrobimy zakupy?
 

Konwencja stambulska ponownie wywołała w naszym kraju spory. Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości oraz resortu rodziny, pracy i polityki społecznej zaczęli zapowiadać wypowiedzenie ważnego aktu. Może wiązać się to z konferencją Chrześcijańskiego Kongresu Marka Jurka oraz Ordo Iuris. 16 lipca zapowiedzieli oni złożenie obywatelskiego projektu, który ma doprowadzić do usunięcia dyrektywy z przepisów polskiego prawa. Inicjatywa skrajnej prawicy nosi tytuł "Tak dla rodziny, nie dla gender".

Wcześniejsze zapowiedzi w sprawie aktu składała Marlena Maląg dla TV Tram. - Mamy teraz czas, tak naprawdę ustawowy, do końca roku, na wyrażanie swojego stanowiska. Będziemy pracowali razem z resortem sprawiedliwości i Ministerstwem Spraw Zagranicznych, aby przede wszystkim przygotować ustawę i podjąć stosowne kroki do pewnych zmian, które koniecznie powinny być wprowadzone - deklarowała ministra dla Trwam.

Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości również komentował doniesienia medialne w sprawie antyprzemocowych przepisów. - W naszej ocenie konwencja powinna być wypowiedziana, tutaj inicjatywa formalnie jest po stronie ministerstwa rodziny i czekamy na tę inicjatywę. Mam nadzieję, że ta wypowiedź pani minister Maląg jest jej zapowiedzią. My jako Ministerstwo Sprawiedliwości jesteśmy przygotowani na szybkie podjęcie prac, a jako Solidarna Polska zawsze opowiadaliśmy się za wypowiedzeniem tej konwencji - zapowiedział wiceminister dla TVN24.

Jak podaje Radio Zet, Zbigniew Ziobro przekazał oficjalnie podczas konferencji prasowej, iż w poniedziałek planuje złożyć wniosek o podjęcie oficjalnych prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. Publicznie deklarował, że polskie prawo działa bezwzględnie w kwestii zapobiegania przemocy wobec kobiet i dzieci. Jego zdaniem w dokumencie nie ma nic, co umożliwiałoby usprawnienie działań antyprzemocowych. Niespodziewana wypowiedź została zdementowana przez Piotra Mullera na antenie RMF FM. Polityk podał, że nie ma żadnych oficjalnych decyzji w sprawie przyszłości konwencji stambulskiej.

Piotr Muller podkreśla, że ministra Maląg pomyliła przekazy partyjne. Jego zdaniem wypowiedzenie konwencji jest stanowiskiem jednego z ugrupowań koalicyjnych Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawicielka Rady Ministrów uznała, że jest to oficjalna narracja całego obozu rządzącego. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przed chwilą Polsat przekazał pilne ostrzeżenie. Zacznie się jeszcze dzisiaj
  2. Zabezpieczcie zapasy wody. Niedługo wyłączą ją w jednej z części Warszawy. Lepiej się przygotujcie.
  3. Nakaz noszenia maseczek niezgodny z prawem
  4. PKO BP wysłał dziś ważny komunikat do wszystkich klientów banku. Doszło do pewnej rewolucji
  5. Ciotka o dużych gabarytach krzywdziła i za karę usiadła na 9-letniej dziewczynce. Dziecko zmarło
  6. Rodzice wykończyli niemowlę, maleństwo zmarło. Niewyobrażalna tragedia w jednym z polskich miast
  7. Skandal w Zakopanem. Oburzeni mieszkańcy się skarżą. Władze rozkładają ręce

Źródło: [RMF FM/Radio Zet]