Konwencja stambulska. (zdj. Il. ) ; Piotr Molecki/EastNewsŹródło: (zdj. Il. ) ; Piotr Molecki/EastNews
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 20 Lipca 2020

PiS wypowie konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej? Dlaczego kobiety mają nie być chronione?

Konwencja stambulska powszechnie znana jako konwencja o walce z przemocą wobec kobiet ma za zadanie chronić obywatelki Europy przed agresją fizyczną. Politycy Prawa i Sprawiedliwości mogą dążyć do wypowiedzenia unijnego dokumentu. Wpłynął już obywatelski projekt ustawy.

W Polsce nieustannie trwa walka o równe prawa kobiet i mężczyzn. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat feministki zrzeszone w najróżniejszych organizacjach przeprowadziły wiele akcji oraz manifestacji w obronie swojej pozycji w naszym społeczeństwie. Prawa reprodukcyjne, godna opieka okołoporodowa, czy też ogólnodostępne zabiegi in vitro to zaledwie część postulatów podnoszonych przez kobiece organizacje.

Walka o kobiece interesy nie przebiega jedynie na drodze protestów. Aż dwa razy komitet "Ratujmy Kobiety" za pośrednictwem ustaw dążył do wprowadzenia unijnych standardów w naszym kraju. Przedstawiciele organu, podobnie jak działacze ultrakonserwatywnych ruchów nie uzyskali uznania wśród parlamentarzystów z Prawa i Sprawiedliwości. Zarówno Kai Godek, jak i Barbarze Nowackiej nie udało się przeforsować swoich inicjatyw przez Sejm. Wyjaśnijmy, że Godek składała projekty, których celem był całkowity zakaz aborcji w Polsce.

Nie tylko Kurski miał unieważnione małżeństwo. Okazuje się, że takich przypadków jest więcej, ale nikt nie miał świadomościNie tylko Kurski miał unieważnione małżeństwo. Okazuje się, że takich przypadków jest więcej, ale nikt nie miał świadomościCzytaj dalej

Konwencja stambulska ma chronić ofiary przemocy domowej. Możliwe ze PiS wypowie unijny dokument

Konflikt między lewicą a prawicą rozgorzał jeszcze w 2012 roku. Nasz kraj, za rządów PO-PSL podpisał konwencję stambulską. Jej celem jest ochrona kobiet przed przemocą domową. Sprawa ta wywołała w naszym państwie konflikty, które toczą się do dziś. Politycy Prawa i Sprawiedliwości uważają, że dokument ten jest niezgodny z polską konstytucją. Wskazują, że wprowadzenie w obieg definicji płci społeczno-kulturowej stanowi swego rodzaju ideologię. 

Przypomnijmy, że w naszym kraju, według danych z 2016 roku, co tydzień z powodu przemocy domowej giną 3 Polki. W ciągu całego roku umiera blisko 500 kobiet. Organizacje takie jak Centrum Praw Kobiet czy Niebieska Linia  przypominają, że 4 lata temu aż 90% ofiar agresji domowej to właśnie kobiety i dzieci. 

Nieludzkie, nowy mąż nie chciał pasierbicy, więc matka spakowała 2-latkę i zostawiła w domu opieki społecznej. Łzy same cisną się do oczuNieludzkie, nowy mąż nie chciał pasierbicy, więc matka spakowała 2-latkę i zostawiła w domu opieki społecznej. Łzy same cisną się do oczuCzytaj dalej

Należy podkreślić, że 16 lipca odbyła się konferencja dwóch skrajnie konserwatywnych organizacji. Chrześcijański Kongres Społeczny Marka Jurka oraz Instytut Ordo Iuris ujawnili swój kolejny obywatelski projekt ustawy pod tytułem "Tak dla rodziny, nie dla gender". Już w najbliższej przyszłości zaczną oni zbierać podpisy pod inicjatywą, której celem jest wypowiedzenie konwencji stambulskiej. Zapowiedzi te stawiają obóz Zjednoczonej Prawicy w niekomfortowej sytuacji. Odrzucenie projektu prawicy może przyczynić się na ich sondażowe poparcie.

TVN 24 oraz TV Tram już gromadzi deklaracje przedstawicieli Rady Ministrów w sprawie konwencji stambulskiej. Z wypowiedzi między innymi Marleny Maląg oraz Marcina Romanowskiego wynika, że obóz rządzący może przychylić się do pomysłu Ordo Iuris. 

- Nie możemy pozwolić na narzucanie Polsce jakichkolwiek treści ideologicznych, które nie są zgodne z polską konstytucją i zasadami obowiązującymi w naszym kraju. Chodzi o takie wdrożenie jej zasad, żeby obok słusznych przepisów nie przyjmować treści ideologicznych - tłumaczyła ministra Marlena Maląg dla TVN24.

- Mamy teraz czas, tak naprawdę ustawowy, do końca roku, na wyrażanie swojego stanowiska. Będziemy pracowali razem z resortem sprawiedliwości i Ministerstwem Spraw Zagranicznych, aby przede wszystkim przygotować ustawę i podjąć stosowne kroki do pewnych zmian, które koniecznie powinny być wprowadzone - deklarowała ministra pracy, polityki społecznej i rodziny w TV Trwam.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wiemy, co dalej z Justyną Pochanke? Podobno chce uciec z kraju
2. Policjanci nie odpuszczają, surowe kary sypią się w całym kraju. Już 19 tys. Polaków straciło prawo jazdy

Konwencja stambulska i jej przyszłość stała się również tematem rozmowy wiceministra sprawiedliwości z TVN24. Marcin Romanowski, bo o nim mowa, poparł swoją koleżanką z obozu Zjednoczonej Prawicy. - Ta część dogmatyczna, która dotyczy przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, nie niweluje braków, które są tak ewidentne. Konwencja napisana jest tak złym językiem i jest tak przesiąknięta ideologią, że jest po prostu niebezpieczna - wskazywał dla TVN24 polityk Prawa i Sprawiedliwości. 

- W naszej ocenie konwencja powinna być wypowiedziana, tutaj inicjatywa formalnie jest po stronie ministerstwa rodziny i czekamy na tę inicjatywę. Mam nadzieję, że ta wypowiedź pani minister Maląg jest jej zapowiedzią. My jako Ministerstwo Sprawiedliwości jesteśmy przygotowani na szybkie podjęcie prac, a jako Solidarna Polska zawsze opowiadaliśmy się za wypowiedzeniem tej konwencji - zapowiedział wiceminister dla TVN24.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ważna decyzja MON. Trasa S8 zmieni nazwę, będzie bardzo historyczna
  2. Powiedział, co sądzi o TVP, a nadawca go pozwał. Dziś to telewizja musi zapłacić widzowi
  3. Tadeusz Rydzyk przerażony? W grę wchodzą astronomiczne pieniądze, które możliwe, że będzie musiał zwrócić
  4. Były minister został zatrzymany. Śledztwo w toku, niespodziewany przebieg akcji
  5. Pitbull ma szczeniaki z husky. Ich wygląd zwala z nóg, wybuchowa mieszanka zachwyca i poraża jednocześnie, niesamowite
  6. Tragedia na Pomorzu. Pociągi zablokowane. Widok był druzgocący. Na miejscu są służby

Źródło: [Centrum Praw Kobiet/Niebieska Linia/TVN24/TV Trwam]