Klaudia Jachira na sejmowej mównicy podarła Konstytucję. Wikimedia Commons / Piotr DrabikŹródło: Wikimedia Commons / Piotr Drabik
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 28 Listopada 2020

Posłanka wyszła na sejmową mównicę i zaczęła wyrywać kartki z konstytucji. Niespodziewana reakcja prowadzącej obrady

Klaudia Jachira stała się przyczyną powrotu tematu przestrzegania najważniejszego dokumentu w państwie, jakim jest konstytucja. Posłanka postanowiła w obrazowy sposób przedstawić, co uważa o stosunku obecnej władzy do zapisanych tam praw, a jej przekaz okazał się wyjątkowo jasny. Konstytucja została podarta na oczach posłów oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

W Sejmie miały miejsce niecodzienne sceny, a w ich centrum znalazła się konstytucja. Najważniejszy dokument w państwie ponownie pojawił się na ustach wszystkich ze względu na zaskakujące działanie posłanki Klaudii Jachiry.

Bohater programu TVN w okropnych słowach drwił z gwałtu. Natychmiastowa reakcja, teraz stracił pracęBohater programu TVN w okropnych słowach drwił z gwałtu. Natychmiastowa reakcja, teraz stracił pracęCzytaj dalej

Posłanka postanowiła przy wykorzystaniu konstytucji pokazać, jak ocenia rządy Prawa i Sprawiedliwości, które w jej opinii ani z prawem, ani ze sprawiedliwością nie mają wiele wspólnego. Ustawa zasadnicza została dosłownie porwana na strzępy. Zabieg ten ma być zdaniem posłanki Koalicji Obywatelskiej uzasadniony.

Podarta konstytucja i Klaudia Jachira krytykująca PiS

Piątek w Sejmie upłynął w wyjątkowo nerwowej atmosferze, a zwieńczeniem tych wydarzeń wydaje się incydent z konstytucją. Posłanka postanowiła w dość ostry sposób zobrazować "rządy prawa" w wykonaniu PiS. Przy okazji wykorzystała ustawę zasadniczą w dość kontrowersyjny sposób. 

Jurek Owsiak zobaczył spisywane nastolatki, nie wytrzymał i ruszył w stronę policji. Jurek Owsiak zobaczył spisywane nastolatki, nie wytrzymał i ruszył w stronę policji. "Nie jest wam wstyd?"Czytaj dalej

Kiedy na mównicę wchodziła zaopatrzona w maseczkę ochronną posłanka KO, nic nie wskazywało na to, jaka burza już za chwilę się rozpęta. Szybko okazało się jednak, że w ręce polityczki znajduje się konstytucja. Zapis z tego wydarzenia wstępny jest na koncie Klaudii Jachiry na Twitterze.

- Przewodniczący komitetu Kaczyński, pani marszałek, wysoka izbo. Myślę, że ta władza nie ma prawa ustanawiać roku 2021 rokiem konstytucji 3 maja, skoro łamie obecną ustawę zasadniczą - cytuje początek wypowiedzi posłanki KO Polsat News. W dalszej części polityczka postanowiła wypunktować argumenty stanowiące na korzyść jej tezy. Z biegiem czasu egzemplarz ustawy zasadniczej stawał się coraz szczuplejszy, polityczka wyrywała z niego kolejne strony.

Kontrowersyjny gest oraz bezwzględne zarzuty pod względem władzy

Zachowanie, na jakie zdecydowała się Klaudia Jachira, może dziwić. Konstytucja to najważniejszy dokument stanowiący prawo w innych aspektach życia publicznego. W ostatnich latach słowo "konstytucja" pojawiało się na koszulkach, czapkach oraz w oknach polskich domów, jako sprzeciw wobec działań rządzących. Posłanka KO postanowiła brutalnie wypunktować momenty, gdy PiS pokazywał swój brak szacunku do konstytucji.

- Art. 180 mówi o nieusuwalności sędziów, tymczasem zostało usuniętych 40 proc. składu sędziów SN. [...] Posłowie PiS zawłaszczyli całą Krajową Radę Sądownictwa wbrew art. 187. Za niepasujący do waszej wizji Trybunał Konstytucyjny złamaliście art. 190 i 194. [...] Złamaliście jeszcze osiem innych artykułów - grzmiała z mównicy sejmowej polityczka.

Dodatkowo przypomniała, jak prezydent Andrzej Duda ułaskawił z wyroku — który jeszcze nie zapadł — Mariusza Kamińskiego. W obozie władzy pojawiły się głośne głosy sprzeciwu oraz zarzuty w stronę wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej o pobłażanie podobnym wystąpieniom.

- Pani marszałek nie reagowała, jak na tej sali była darta konstytucja [...] Nie reagowała pani, gdy formalnie posłanka, a w rzeczywistości jakaś taka aktywistka dokonywała tutaj haniebnego czynu. Dlaczego pani marszałek nie reagowała? Na to nie może być zgody - powiedział poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. Wicemarszałek odpowiedziała, a jej odpowiedź to spore zaskoczenie.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
2. TVP dostała 4,8 miliarda złotych z budżetu państwa. Inne państwowe spółki mogą tylko pomarzyć o takich pieniądzach
3. Godziny dla seniorów do czasowego zniesienia. Już wiemy, kiedy nie będą obowiązywać
4. Rzecznik policji: Funkcjonariusze nie wiedzieli, że zatrzymują dziennikarkę. Tymczasem na zdjęciach widać coś innego

Małgorzata Kidawa-Błońska nie zareagowała na niszczenie konstytucji przez partyjną koleżankę

- Zawsze ubolewam, jak ktoś niszczy książki, ale ona darła kartki, a państwo niszczą konstytucję, łamią ją, karzą ludzi za noszenie znaczków "konstytucja", pałują ludzi na ulicy - podsumowała całe zdarzenie wicemarszałek Sejmu wywołana przez posła Solidarnej Polski do tablicy. 

- Rok 2021 rokiem Żałoby po Zdeptanej Konstytucji. Tak obecna władza traktuje Ustawę Zasadniczą - napisała na Twitterze pod postem z nagraniem ze swojego sejmowego wystąpienia posłanka Klaudia Jachira.

Niewiarygodne sceny w Gościu Wiadomości. Dziennikarz wypalił o zbrodniczych Niewiarygodne sceny w Gościu Wiadomości. Dziennikarz wypalił o zbrodniczych "bojówkach" i wolności słowa dzięki TVPCzytaj dalej

Źródło: Polsat News / Twitter.com @Jachira Klaudia

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Zygmunt Chajzer jest już po operacji. Wysłał wymowną wiadomość do fanów, co z jego zdrowiem?
  2. Aromat sałatki poznańskiej w Wigilię będzie roznosił się po wielu polskich domach. Gessler wyjawiła najlepszy przepis
  3. Sałatka jarzynowa według Ewy Wachowicz, istne arcydzieło. Gwiazda dodaje kontrowersyjny składnik, ludzie nie mogą uwierzyć
  4. Szczegóły tajnego pogrzebu Henryka Gulbinowicza. Na grobie nietypowy wieniec
  5. "Pokaż, że masz jaja". Ostre słowa w stronę Przemysława Czarnka na antenie Polsat News
  6. "Uważaj na głowę". Niesamowita inicjatywa Szpitala Klinicznego w Krakowie
  7. Wrzucił do sieci zdjęcia księżnej Diany z włoskich wakacji. Nikt ich wcześniej nie widział. Internautom opadły szczęki
  8. Hakerzy złamali hasło posła Marka Kuchcińskiego. Nie uwierzysz co zrobili