Czy konie powinny zniknąć z krakowskiego rynku?. Pixabay/SNBMŹródło: Pixabay/SNBM
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 3 Grudnia 2020

Czy dorożki konne na krakowskim rynku powinny zostać zakazane? Latem zwierzęta godzinami stoją w pełnym słońcu

Ostatnio media coraz częściej obiegają informacje o złym traktowaniu koni przez dorożkarzy, szczególnie w kontekście Morskiego Oka. Jednak nie tylko Zakopane ma problem z dorożkarzami nie dbającymi o zwierzęta. Coraz częściej mówi sie również o innych miejscowościach - Świeradowie-Zdrój, ale również... Krakowie.

  • Dorożkarze w turystycznych mekkach Polski mają mnóstwo pracy, podobnie jak ich konie.
  • Jak się okazuje, właściciele nie zawsze wystarczająco dbają o swoje zwierzęta.
  • Fundacja Viva od lat nagłaśnia przypadki znęcania się nad końmi m. in. w Zakopanem. Mają być one całkowicie przemęczone i źle badane.
  • Czy konie powinny zacząć powoli znikać z przestrzeni miejskiej jako forma rozrywki?

Z roku na rok jest ich coraz mniej. Czy nadszedł czas, by zakończyć ten proceder?

Rossmann to nie tylko kosmetyki. Specjalna propozycja tuż przed Bożym Narodzeniem, jest w czym wybieraćRossmann to nie tylko kosmetyki. Specjalna propozycja tuż przed Bożym Narodzeniem, jest w czym wybieraćCzytaj dalej

Konie w pracy turystycznej

O koniach w przestrzeni publicznej mówi się najczęściej w trzech kategoriach - Kasztanki, klaczy Józefa Piłsudskiego, rzeźni oraz zaniedbań, jakim poddają je ich właściciele, żyjący z pracy ich nóg. Przez wzgląd na wielką historię polskiej kawalerii, konie są zwierzętami w Polsce powszechnie uwielbianymi. Czy tak jest naprawdę?

Od lat konie służą wciąż jako rozrywkowy środek transportu - pojawiają się na rynkach w całej Polsce, czasem również na słynnych trasach wycieczkowych, wioząc często gigantyczne tłumy pasażerów, którzy w taki sposób wolą dostać się do celu niż zrobić to o własnych nogach. 

Właściciele zwierząt często czerpią ze swojej pracy niemałe zyski. Choć zapewniają o tym, że dbają o swoich towarzyszy, którzy są głównym źródłem ich dochodu, w rzeczywistości często jest inaczej. Jak ujawnialiśmy w materiałach dotyczących koni z Zakopanego oraz Świeradowa Zdroju, sytuacja nie jest tak prosta. 

Fantastyczne wieści, niesamowita radość Tomasza Komendy. Jego rodzina się powiększyła, jest pierwsze zdjęcieFantastyczne wieści, niesamowita radość Tomasza Komendy. Jego rodzina się powiększyła, jest pierwsze zdjęcieCzytaj dalej

W Zakopanem, na trasie do Morskiego Oka, bardzo często zdarzały się przypadki, gdy osłabione konie padały bez sił na trasie, jeździły z poranionymi kopytami lub ciągnęły naraz niedozwolony ciężar w postaci zbyt dużej liczby korzystających z przejazdu ludzi. 

Nie inaczej jest tam, gdzie wierzchowce pracują w, wydawałoby się, lżejszych warunkach. O ile konie nie muszą tam jeździć po nierównej powierzchni, to w oczekiwaniu na klientów muszą przebywać często na pełnym słońcu i w takim też pokonywać turystyczny dystans zaplanowany przez dorożkarza. 

Czy w związku jednak z ostatnimi doniesieniami prezentowanymi przez fundację Viva na temat zaniedbań z Zakopanego, ale również zwracania uwagi na niehumanitarne warunki, w jakich znajdują się konie pracujące turystycznie w całej Polsce.

Koniec dorożek na rynku w Krakowie? Pieśń przyszłości

Rynek w Krakowie wypełniony jest dorożkami konnymi, a co za tym idzie, polowanie na klientów wygląda nieco jak szukanie przez taksówkarzy chętnych klientów. Szczególnie latem w Krakowie dorożkarze mogą liczyć na spory zarobek z względu na przyjeżdżających z zagranicy turystów. 

Nawet 200 zł od Millennium na zakupy. Fantastyczna akcja, na propozycjach banku skorzystają już nie tylko klienciNawet 200 zł od Millennium na zakupy. Fantastyczna akcja, na propozycjach banku skorzystają już nie tylko klienciCzytaj dalej

Stojące w pełnym słońcu konie, które nie mają właściwie czasu, żeby odpocząć i raz na jakiś czas otrzymują paszę, nie czują się też w pełnym oporządzeniu przez tak wiele godzin zbyt dobrze. Zapotrzebowanie na ich usługi wciąż jest jednak obecne. Wielu polskich i zagranicznych gości, którzy chcą zobaczyć Kraków z innej perspektywy decyduje się na usługi dorożkarzy. 

Teksty wybrane dla Ciebie:

To między innymi dlatego powożący wciąż decydują się na utrzymywanie biznesu. Większość z nich stara się dopełnić wszelkich starań, żeby swoje konie utrzymywać w dobrym zdrowiu, pytanie jednak, czy warunki i stres jakiemu każdego dnia poddawane są zwierzęta jest tego wart?

źródło: [wtv.pl]

Zobacz także w naszych serwisach: