Abp Marek Jędraszewski
Źródło:Flickr
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 5 Listopada 2019

Konferencja o godności człowieka. Honorowymi gośćmi Głódź i Jędraszewski

W piątek i sobotę organizowana jest konferencja "Solidarność: od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy”. O fenomenie słynnego związku zawodowego oraz tytułowej, ludzkiej godności, dyskutować będą między innymi honorowi goście wydarzenia - abp Głódź i abp Jędraszewski. W świetle ostatnich doniesień medialnych, trudno o bardziej ironiczny dobór gości.

Konferencja odbędzie się w ikonicznej sali BHP w Gdańsku. Za jej organizację płaci podatnik - Narodowe Centrum Kultury przekazało na nią 82,2 tys. zł w ramach programu „Kultura – Interwencje”.

Wydarzenie poprzedzi, prowadzona przez abp Głódzia, msza święta, w czasie której homilię wygłosi abp Jędraszewski. Metropolici są honorowymi gośćmi konferencji, podczas której wygłoszą przemówienia.

Afera wokół Afera wokół "wyplutego opłatka": znamy stanowisko kurii. Nie tego się spodziewaliśmyCzytaj dalej

Abp Głódź i Jędraszewski a "godność człowieka"

Przypominamy, że obaj duchowni wywołują ostatnimi czasy spore kontrowersje. Abp Marek Jędraszewski zasłynął parafrazą wiersza Józefa Szczepańskiego. Podczas jednej z homilii krakowski metropolita posłużył się określeniem "tęczowej zarazy", co oburzyło nie tylko opinię publiczną ale i brata zmarłego powstańca, autora "Czerwonej zarazy".

Jędraszewski po raz kolejny znalazł się w centrum zainteresowania mediów, kiedy okazało się, że zwolnił z biura prasowego kurii trzy kobiety a powodem jego decyzji był fakt, iż pozostawały niezamężne.

Metropolita Gdański przeżywa ostatnio jeszcze poważniejszy kryzys wizerunkowy, niż jego krakowski odpowiednik. O zachowaniu Głódzia zrobiło się głośno po emisji reportażu TVN24 "Czarno na białym", w którym księża skarżyli się na mobbing stosowany przez ich przełożonego. Kolejne medialne doniesienia na temat niestosownych zachowań arcybiskupa posypały się niczym domek z kart. Opinia publiczna dowiedziała się o luksusach, w jakich żyje duchowny i organizowanych przez niego, suto zakrapianych imprezach. Grupa gdańskich wiernych, domagających się odwołania Głódzia, w wystosowanym do papieża Franciszka liście przypomiała również o tuszowaniu przez niego przypadków pedofilii w kościele.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News