Mateusz Morawiecki ogłosił nowy plan wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami
Konferencja, podczas której przemawiał Mateusz Morawiecki, dotyczyła głównie tematu osób z niepełnosprawnościami. Premier zapewniał, że sformułowana została strategia, wg której do 2030 r. ma nastąpić znaczna poprawa warunków bytowych osób szczególnie potrzebujących pomocy.
- Podczas konferencji przedstawiono plany strategii na rzecz pomocy osobom niepełnosprawnym
- Mateusz Morawiecki przekonywał, że rząd zamierza w najbliższych latach wyjątkowo skupić się na potrzebach tych osób
- Paweł Wdówik zapewniał, że przełomową kwestią jest wdrożenie konwencji o prawach osób niepełnosprawnych
Podczas konferencji przemawiał Mateusz Morawiecki.
Konferencja o potrzebach osób niepełnosprawnych
Mateusz Morawiecki opowiedział o środkach, jakie państwo do tej pory przeznaczyło na rzecz pomocy osobom z niepełnosprawnościami.
- Życie osób z niepełnosprawnościami to bardzo często jest heroiczna przeprawa. To bardzo wiele problemów, w każdym dniu ich życia, bardzo często wiąże się to z niedostępnością różnego rodzaju usług, bardzo różnymi problemami, dlatego musimy przede wszystkim pomagać osobom z niepełnosprawnościami, by w życiu zawodowym mogły uczestniczyć jak najpełniej - przekonywał.
Premier zaznaczył, że sam rozumie kwestię zmagań osób z niepełnosprawnościami i są bliskie jego sercu, ponieważ ma takie osoby w swej najbliższej rodzinie. Podsumował również to, co rząd osiągnąć miał w kwestii pomocy osobom niepełnosprawnym w przeciągu ostatnich pięciu lat.
- Najważniejsze są czyny, a te czyny mogą być potwierdzone przez środki budżetowe, które poświęcamy na osoby z niepełnosprawnościami, a przyrost ich to ponad 90 % (...) Wprowadziliśmy świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w kwocie 500 zł (...) Ponadto wdrożyliśmy nasz fundusz solidarnościowy po to, by system był bardziej sprawiedliwy i skala wyzwań jest ogromna, ale też chcemy by życie osób z niepełnosprawnościami było łatwiejsze - powiedział.
Strategia pomocy
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił plany strategii na rzecz pomocy osobom z niepełnosprawnościami, która obejmuje działania rządu do 2030 r.
- Strategia obejmuje 130 działań zaplanowanych wraz z konkretnymi wskaźnikami (…) Tak naprawdę autorami tej strategii są wszyscy, którzy nam przekazali szereg uwag, a więc środowiska osób z niepełnosprawnościami są autorami tej strategii - ogłosił premier podczas konferencji.
- Równie ważne dla osób, którym ciężko jest w życiu, dużo ciężej niż osobom bez niepełnosprawności, jest włączenie do życia, edukacji, pracy zawodowej, życia towarzyskiego, artystycznego, gospodarczego, w szerokim znaczeniu tego słowa - przekonywał szef rządu.
Tuż po premierze Morawieckim głos zabrała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, która podsumowywała dotychczasowe osiągnięcia rządu w dziedzinie pomocy osobom niepełnosprawnym.
- Świadczenia, które są wprowadzane i przede wszystkim ich stawki, były urealnianiem, np. świadczenie zasiłku pielęgnacyjnego nie było waloryzowane przez 12 lat. To jest dostrzeżenie potrzeb osób niepełnosprawnych, włączenie ich do funkcjonowania w społeczeństwie – to jest dla nas wyzwanie - powiedziała minister.
- Strategia wyznacza kierunki, kompleksowość działań (…) będzie wyznaczała kolejne działania, kolejne modyfikacje. Bardzo ważny moment dla środowisk osób z niepełnosprawnością. Przyjęcie przez rząd strategii to zamknięcie jednego etapu, ale i potężne wyzwania - mówiła o planowanych krokach rządu Marlena Maląg.
Radości z ogłoszenia planów dotyczących nowych rozwiązań nie ukrywał również pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.
- To jest ważny dzień, bo rozpoczynamy nowy etap w polityce państwa. Strategia na rzecz osób z niepełnosprawnościami to mapa drogowa dla różnych wymiarów polityki, opiera się o wdrożenie konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Coś, na co osoby niepełnosprawne bardzo czekały - zapewniał.
- Będziemy budować świadomość wszystkich wokół poprzez różnego rodzaju działalność (…) Będziemy mogli w końcu powiedzieć, że osoba niepełnosprawna jest zwykłym obywatelem, której zdarzyło się mieć jakąś niepełnosprawność (…) To jest człowiek, który chce normalnie żyć - dodał Wdówik.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
- Złotoryja. Bezdomni podczas mszy zaczęli spożywać trunki wysokoprocentowe. Konieczna była interwencja policji
- Zaczyna się czas składania rozliczeń PIT 2020. Pojawiły się nowe nowe ulgi podatkowe związane z pandemią COVID-19
- Rodzice i psycholodzy walczą o usunięcie plakatów antyaborcyjnych. Mają wywołują u dzieci groźne traumy