Konferencja. WTVŹródło: WTV
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 13 Stycznia 2021

Rząd przekazał, kto zaszczepi się w następnych miesiącach. Pilna konferencja w KPRM

Właśnie teraz trwa konferencja prasowa w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Michał Dworczyk przedstawia najnowszy harmonogram szczepień na koronawirusa. Od początku pandemii w Polsce zakaziło się aż 1 404 905 osób.

  • Od 27 grudnia Komisja Europejska dopuściła preparat Pfizera i BioNtech-u do użytku
  • Od 13 stycznia zaszczepiono 257 834 osób. 15 stycznia ruszą zapisy dla seniorów 80+
  • Podczas konferencji Michał Dworczyk podaje najważniejsze informacje o nowym harmonogramie

Konferencja została zwołana na godzinę 11 w siedzibie KPRM. Jeszcze dwa dni temu Michał Dworczyk informował o przedłużeniu trwania obowiązujących restrykcji do 31 stycznia. Dziś ogłaszane są nowe decyzje dotyczące harmonogramu szczepień. 

Właśnie teraz trwa konferencja prasowa w siedzibie KPRM. Podano harmonogram szczepień

Od 15 stycznia każda osoba powyżej 80. roku życia będzie mogła zapisać się na zabieg. Od 22 stycznia będą mogły zarejestrować się osoby powyżej 70. roku życia. Pierwsze szczepienia dla tej grupy mają ruszyć już 25 stycznia.

Zapowiedziano, że szczepionka przeciw COVID-19 będzie udostępniana stopniowo kolejnym grupom wiekowym i zawodowym

 - Do tej pory w Polsce zostało wykonanych już ponad 220 tys. szczepień. W pierwszym tygodniu szczepień w okresie świąteczno-noworocznym zostało zaszczepionych około 50 tys. osób. W drugim tygodniu było to 150 tys. osób. Do końca tego tygodnia zaszczepionych zostanie ponad 250 tys. osób. Łącznie pod koniec tygodnia będziemy mieli ponad 450 tys. zaczepionych Polaków - komentował 11 stycznia Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej.

Uwaga, rodzice. Padł ważny termin dla pobierających 500 plus, znamy szczegółyUwaga, rodzice. Padł ważny termin dla pobierających 500 plus, znamy szczegółyCzytaj dalej

- Dziś zaprezentujemy kalendarz dostaw i w związku z tym kalendarz szczepień tygodniowych do końca marca, do końca pierwszego kwartału; pokażemy, ile w którym tygodniu osób będzie zaszczepionych - zapowiedział minister przed konferencją. 

Michał Dworczyk odpowiada na pytania dotyczące szczepień

- Na tle Europy Polska jest czwartym krajem, jeśli chodzi o liczbę wykonanych szczepień - mówił Dworczyk podczas konferencji. 

Tłumaczył również, dlaczego we Włoszech działa inny system niż w Polsce - jak zaznaczył, tak szybkie szczepienie w tamtym kraju wynika z innej taktyki stosowanej przez państwo - chodzi mianowicie o szczepienie wszystkimi szczepionkami, które otrzymał kraj, nie zaś zachowywanie połowy z nich na drugą dawkę. 

Następnie Dworczyk przedstawił kalendarz szczepień dla polskich obywateli.

Najważniejszą datą w najbliższym czasie będzie 15 stycznia - otwarcie rejestracji na szczepienia dla osób powyżej 80 roku życia, a także uruchomienie zgłoszeń na szczepienia dla wszystkich pozostałych osób.

22 stycznia to otwarcie rejestracji dla osób powyżej 70 roku życia. 25 stycznia ma rozpocząć się ich szczepienie według informacji, którą otrzymają w rejestracji. Dworczyk stwierdził, że decyzja o rozłączeniu rejestracji dwóch najstarszych grup seniorów została zarekomendowana przez lekarzy.

Harmonogram na I kwartał 2021 roku: według niego do końca kwartału będzie mogło się zaszczepić obiema dawkami ok. 2,4 mln osób. 

Dworczyk skupił się również na tym, jak wyglądają zdolności operacyjne Polski w kontekście szczepień. W pewnym momencie stwierdził również, że możliwości kraju są o wiele większe niż pozwala na to Unia Europejska ze względu na dostawy szczepionek i jeśli za jakiś czas wielkości dostaw będą większe, również szczepienia będą przebiegać szybciej. 

źródło: [tvp.info]

Artykuły polecane przez redakcję WTV: