Komisja ds. pedofilii w Kościele nie będzie zajmować się sprawami księży? Sprawę tłumaczy ks. prof. Andrzej Kobyliński.. (screen) Wirtualna Polska
Źródło: (screen) Wirtualna Polska
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 17 Listopada 2020

Rządowa komisja nie zajmie się przestępstwami księży? Media zupełnie przeoczyły jeden szczegół

Czy komisja będzie zajmowała się sprawami księży pedofilów? Według ks. prof. Andrzeja Kobylińskiego z UKSW nie. Wszystko ze względu na jedną kategorię, której nie zauważyli dziennikarze, a mianowicie na różnicę między kategoriami pedofilii w polskim prawie, a prawie kościelnym - w prawie polskim prawo mówi w tym wypadku o dzieciach do 15 roku życia, a w Kościele chodzi o młodzież do 18 roku życia.

Czy to oznacza, że przed komisją nie stanie żaden duchowny?

Seksuolog wystawił Tadeuszowi Rydzykowi diagnozę. Jest druzgocąca, ale mu się należałaSeksuolog wystawił Tadeuszowi Rydzykowi diagnozę. Jest druzgocąca, ale mu się należałaCzytaj dalej

Komisja ds. pedofilii nie osądzi księży?

W ciągu ostatnich dni głośne na nowo stały się sprawy dot. pedofilii w Kościele. Najpierw za sprawą oświadczenia Stolicy Apostolskiej w sprawie kardynała Gulbinowicza, a następnie przez reportaż dziennikarza TVN24 "Don Stanislao". Wybuch ponownego zainteresowania zgrał się z początkiem działań komisji ds. pedofilii w polskim Sejmie.

Instytucja powstała w 2019 roku tuż po premierze filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", a gremium zostało skompletowane dopiero po premierze drugiego dokumentu rodzeństwa "Zabawa w chowanego". Komisja niedługo ruszy z pracami dotyczącymi przeciwdziałania kwestii pedofilii w polskim prawie i śledzenia spraw związanych z wykorzystywaniem małoletnich w różnych kręgach.

Jak się jednak okazuje, prawdopodobnie przed komisją nie staną księża. Dlaczego? Sprawę tłumaczy ks. prof. Andrzej Kobyliński z UKSW.

- Ta komisja nie będzie zajmować się pedofilią klerykalną - oznajmił Kobyliński. - Pedofilia klerykalna, to znaczy różne formy wykorzystywania osób nieletnich poniżej 18. roku życia przez niektórych kardynałów, arcybiskupów, biskupów, księży i zakonników. W Kościele katolickim czyny niedozwolone to jest granica 18 lat.

Czy w takim razie przed komisją i tak nie powinni stanąć księża, którzy wykorzystywali młodsze dzieci?

Nie pojawi się już w Nie pojawi się już w "Pytaniu na śniadanie". "Stacja mówi perfidne plugastwa"Czytaj dalej

- Natomiast komisja państwowa ustaliła tę poprzeczkę na poziomie 15 lat. Znakomita większość przypadków pedofilii klerykalnej to jest ten przedział między 15 a 18 rokiem życia ofiar. W związku z tym komisja państwowa prawie w ogóle nie będzie zajmować się problemem pedofilii w Kościele - dodał. Jak twierdził, tego faktu nie zauważył prawie żaden polski dziennikarz.

Czy prof. Kobyliński ma rację?

Badania wskazują na co innego - według Jacka Prusaka SJ z Katedry Psychopatologii i Psychoprofilaktyki Instytutu Psychologii Akademii Ignatianum w Krakowie, które dokładnie sprawdzało kwestię dot. wykorzystywania seksualnego wśród księży, z dostępnych danych powiązanych głównie z kościołem amerykańskim i irlandzkim, wykorzystywane były raczej dzieci, a nie młodzież.

- "Z danych pochodzących ze Stanów Zjednoczonych wynika, że zdecydowana większość ofiar (ponad 80%) to chłopcy między 11 a 16 rokiem życia, 22,6% to chłopcy w wieku 10 lat bądź młodsi, 51% to chłopcy między 11 a 14, a 27% między 15 a 17 rokiem życia. Natomiast najmłodsze ofiary to dziewczynki – w grupie wiekowej do 8 roku życia wykorzystywane częściej niż ich rówieśnicy" - możemy przeczytać w raporcie jezuity.

Czy podobne dane można przenieść na Polskę? Prusak jest ostrożny w tej ocenie, głównie ze względu na brak podobnych badań w Polsce. To również oznacza, że nawet, jeśli prof. Kobyliński posługuje się danymi, to w pewien sposób je przekłamuje, bo żadnych danych na temat wykorzystywania nieletnich (również w kontekście pedofilii klerykalnej) nie ma.

W TVP już nawet się nie kryją. Jacek Kurski wręczył 100 tys. zł. bliskiej osobieW TVP już nawet się nie kryją. Jacek Kurski wręczył 100 tys. zł. bliskiej osobieCzytaj dalej

Nie można dokładnie ocenić, czy księża nie staną jednak przed komisją ds. pedofilii. Nawet, jeśli nad kardynałami i duchownymi władzę sprawuje papież, to nie zmienia to faktu, że część z nich dopuściła się czynów krzywdzących małoletnich, także tych do 15. roku życia.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nieludzkie zachowanie, zapakowała w worek kocią rodzinę. Jest poszukiwana
2. Pobrało ją milion osób na telefon, a okazało się, że jest skrajnie niebezpieczna. Natychmiast pozbądź się aplikacji
3. Kilkadziesiąt tysięcy osób podpisało petycję o odwołanie Czarnka. Ludzie mają dość

źródło: [Wirtualna Polska][cejsh.icm.edu.pl]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Olaf Lubaszenko wytrwale dąży do zdrowia. Przeszedł niesamowitą metamorfozę
  2. Jesienią częściej niż zwykle jesz imbir? Miej się na baczności, możesz sobie poważnie zaszkodzić
  3. Czy powstanie komisja śledcza ws. nagrań Romana Giertycha? Znaczący komentarz Radosława Fogiela, wicerzecznika PiS
  4. Jurek Owsiak odniósł się do podłych słów lidera Bayer Full, uniżających zespołowi Kult. Wydarzyło się coś niesamowitego, historyczny moment
  5. Na zdjęciu ukrywa się dziecko. Potrafisz je odnaleźć? Podczas podróży samochodem może dojść do najgorszego
  6. Teleskop ARIEL będzie zaglądał w atmosfery planet pozasłonecznych. ESA rozpoczyna prace