Komisja ds. pedofilii. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 16 Lutego 2021

Komisja ds. pedofilii zakończyła badanie sprawy wykorzystywania nieletnich przez ks. Andrzeja Dymera

Komisja ds. pedofilii miała przystąpić do zbadania sprawy ks. Andrzeja Dymera. Duchowny dopuszczał się wykorzystywania seksualnego nieletnich, o czym wiedzieć mieli szczecińscy biskupi od 1995 roku. Wczoraj do wiadomości publicznej zostało przekazane oświadczenie prymasa abp. Wojciecha Polaka przez Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży do sprawy wykorzystywania nieletnich. Dziś polskie media obiegła informacja o śmierci księdza.

  • Komisja ds. pedofilii zakończyła badanie sprawy ks. Andrzeja Dymera ze względu na jego śmierć
  • Wczoraj PAP przekazał oświadczenie delegata KEP, prymasa abp. Wojciecha Polaka
  • Dziś ks. Andrzej Dymer, który dopuszczał się wykorzystywania seksualnego nieletnich zmarł

Informacje dotyczące wykorzystywania seksualnego przez ks. Andrzeja Dymera nabrały rozgłosu przez reportaż TVN24 "Najdłuższy proces Kościoła" red. Zbigniewa Nosowskiego. Choć według przedstawionych materiałów szczecińscy biskupi mieli wiedzieć o aktach pedofilskich duchownego, śledztwo dopiero zostało wszczęte w 2008 roku, kiedy to Gazeta Wyborcza nagłośniła całą sprawę. 

Komisja ds. pedofilii: kończymy postępowanie wyjaśniające

Mimo doniesień i dowodów świadczących o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich ze strony ks. Andrzeja Dymera, nigdy nie spotkał go ostracyzm ze strony Kościoła instytucjonalnego. Duchowny przez wiele lat także pracował z dziećmi. W zeszłym tygodniu katolicki kwartalnik "Więź" powiadomił opinię publiczną o odwołaniu ks. Dymera z funkcji dyrektora Instytutu Medycznego im. Jana Pawła II w Szczecinie. Decyzję tą dokonał szczecińsko-kamieński bp Andrzej Dzięga.

Marzena Rogalska zakończyła współpracę z TVP po 12 latach. „Najtrudniejszy dzień w mojej karierze zawodowejMarzena Rogalska zakończyła współpracę z TVP po 12 latach. „Najtrudniejszy dzień w mojej karierze zawodowej"Czytaj dalej

Wczoraj również mogliśmy zaznajomić się z oświadczeniem abp. Wojciecha Polaka dla PAP, w którym to stwierdził, "po obejrzeniu reportażu jest mi przykro, że nie sprostałem oczekiwaniom osób pokrzywdzonych, co wyraził w filmie jeden z uczestników spotkania". Okazało się, że miał okazję spotkać się z ofiarami wykorzystywania seksualnego w ubiegłym roku w czerwcu w asyście dominikanina o. Marcin Mogielski oraz dwóch prawników.

Dziś Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska przekazała wieść o śmierci ks. Andrzeja Dymera. Komisja ds. pedofilii, która rozpoczęła badanie na podstawie akt przedawnionej sprawy, powiadomiła o zakończeniu pracy w tym zakresie i nie będzie kontynuowana. 

"W związku z pytaniami dotyczącymi sprawy ks. Andrzeja Dymera, Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 informuje, że do Komisji wpłynęły akta przedawnionej sprawy dotyczącej wskazanej osoby" - dowiadujemy się z komunikatu na stronie Państwowej Komisji ds. Pedofilii. 

Po nagłośnieniu wykorzystywania nieletnich przez ks. Andrzeja Dymera przez Gazetę Wyborczą w 2008 roku, kościelny trybunał skazał duchownego za molestowanie seksualne wychowanków. Mimo wszystko nadal nie usłyszeliśmy ostatecznego wyroku instytucji Kościoła.

"W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi śmierci duchownego, Komisja informuje, że zgodnie z ustawą o Państwowej Komisji w przypadku śmierci osoby wskazanej jako sprawca w aktach sprawy przekazanych przez prokuratora albo sąd, Komisja kończy postępowanie wyjaśniające" - czytamy w komunikacie Państwowej Komisji ds. Pedofilii.

"Uważam, że niesłychana przewlekłość kościelnych procedur w sprawie ks. Andrzeja Dymera oraz brak odpowiedniego traktowania osób skrzywdzonych na wielu etapach tego postępowania nie mają żadnego usprawiedliwienia" – komentował wczoraj prymas Polski.

Źródło: [Onet, Gazeta.pl, PAP, Państwowa Komisja ds. Pedofilii, Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży do sprawy wykorzystywania nieletnich]

Artykuły polecane przez redakcję WTV: