Kolęda w tym roku wyglądać będzie inaczej. Pixabay.com/Gundula VogelŹródło: Pixabay.com/Gundula Vogel
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 30 Listopada 2020

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski wydał ważny komunikat. Mowa o kolędzie

Kolęda w tym roku prawdopodobnie będzie wyglądać inaczej od tej, do której zdążyliśmy się przyzwyczaić przez lata. Wiele diecezji już teraz decyduje się na rezygnację z odwiedzin duszpasterzy w domach wiernych. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski zapowiedział, że wszystko zależeć będzie od poszczególnych biskupów.

Choć większość katolików przygotowanych jest na tradycyjną kolędę, wszystko wskazuje na to, że w tym sezonie będzie wyglądać ona zupełnie inaczej. Decyzje mają zostać podjęte już wkrótce przez biskupów poszczególnych diecezji.

Nagle w TVN zwolniono 30 osób, reszta pracowników nadal czuje się niepewnie. Co się wydarzyło?Nagle w TVN zwolniono 30 osób, reszta pracowników nadal czuje się niepewnie. Co się wydarzyło?Czytaj dalej

Hej kolęda, kolęda...

Druga fala pandemii koronawirusa okazuje się być znacznie groźniejsza od pierwszej, która dotknęła nas na wiosnę. Choć w ostatnich dniach liczba dziennych przypadków zakażeń nieco spadła (dziś to 5 733), sytuacja wciąż nie wygląda zbyt optymistycznie. 

Ogromne kontrowersje wciąż budzi brak decyzji rządu o zamknięciu polskich świątyń. Choć placówki kulturalne i rozrywkowe oraz fitness wciąż są nieczynne, a dopiero od dwóch dni działają sklepy i punkty usługowe w galeriach handlowych, kościoły wciąż pozostają w pełni otwarte na gromadzenie się wiernych, często w podeszłym wieku. 

Główny doradca premiera ws. Covid-19, prof. Andrzej Horban przekonywał niedawno, że całkowity lockdown (a więc i zamknięcie świątyń) nastąpiłby po przekroczeniu dziennej liczby zakażeń o 30 000. Dla wielu ta liczba wydaje się jednak nieco na wyrost, zwracając uwagę na wiek jak i często stan zdrowia osób, które odwiedzają polskie kościoły.

Prawdziwa twarz Kingi Dudy. Kilka faktów, o których powinien wiedzieć każdy obserwator życia politycznegoPrawdziwa twarz Kingi Dudy. Kilka faktów, o których powinien wiedzieć każdy obserwator życia politycznegoCzytaj dalej

Duże wątpliwości budzi także sprawa tegorocznej kolędy. Wielu nie wyobraża sobie odwiedzin kapłanów w domach wiernych podczas trwającej epidemii koronawirusa. Byłby to przecież najłatwiejszy sposób na przenoszenie choroby, dosłownie z mieszkania na mieszkanie. Głos w sprawie zabrał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Leszek Gęsiak. 

Decyzje podejmą biskupi 

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski stwierdził, że tegoroczna kolęda w wielu diecezjach odbywać się będzie inaczej niż do tej pory

W niektórych diecezjach wizyta duszpasterska została odwołana, w innych przeniesiona na późniejszy czas, a w jeszcze innych, zamiast tradycyjnych odwiedzin księdza w domach, odbędą się msze święte dla parafian w kościele - powiedział ksiądz Leszek Gęsiak. 

Teksty wybrane dla Ciebie:

Poinformował także, że decyzja ma zależeć od biskupów zarządzających określonymi diecezjami i sytuacją epidemiczną panującą na ich terenie. Kolęda może zatem wyglądać inaczej w różnych regionach kraju. 

O formie tegorocznej kolędy decyduje, niezależnie każdy biskup diecezjalny. Decyzja zależy od sytuacji epidemiologicznej panującej na danym terenie. Zachęcam do śledzenia komunikatów biskupów, ogłoszeń parafialnych w kościołach i na stronach internetowych parafii, aby być na bieżąco z informacjami o wizytach duszpasterskich w danej diecezji. Nie ma ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii - stwierdził rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. 

W polskim Kościele katolickim rozpoczął się właśnie okres adwentowy, przygotowujący wiernych do nadejścia Bożego Narodzenia. Episkopat Polski wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym zachęca do udziału w roratach i innych nabożeństwach. 

źródło: radiomaryja.pl, dorzeczy.pl, msn.com

Stachursky w bardzo słabej kondycji? Wygląda, jak cień człowieka i ostrzega przed kosmitamiStachursky w bardzo słabej kondycji? Wygląda, jak cień człowieka i ostrzega przed kosmitamiCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach: