Tegoroczna kolęda inna niż zwykle. Pixabay.com/Quidec PachecoŹródło: Pixabay.com/Quidec Pacheco
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 25 Grudnia 2020

Jedna z diecezji wprost mówi o pieniądzach. Ujawniamy, jak będą wyglądały Kolędy w tym roku

Kolęda, czyli tradycyjne wizyty duszpasterskie w domach wiernych, odbywające się w okolicach okresu świątecznego, to dla wielu katolików bardzo ważne wydarzenie w roku. Postanowiliśmy zapytać w kilku najważniejszych polskich archidiecezjach, czy podjęte zostały już decyzje odnośnie tego, jak wyglądać będzie ona w tym sezonie.

  • Wielu katolików wciąż nie wie, w jaki sposób przebiegać będzie tradycyjna Kolęda w tym sezonie
  • O przebieg wizyt duszpasterskich zapytaliśmy przedstawicieli ważnych polskich diecezji
  • W zdecydowanej większości postanowiono o rezygnacji z tradycyjnych odwiedzin księży w domach wiernych

Tegoroczna Kolęda na pewno będzie wyjątkowa dla polskich katolików, choć może nie do końca w pozytywnym sensie. Za sprawą panującej w kraju pandemii koronawirusa, hierarchowie ograniczyli bądź całkowicie zrezygnowali z przeprowadzenia w tym sezonie wizyt duszpasterskich. 

Co z tegoroczną Kolędą?

To pytanie zadają sobie miliony katolików, którzy w wielu miejscach kraju wciąż nie zostali powiadomieni o decyzjach władz kościelnych w związku z trwającą epidemią koronawirusa. Zwracając uwagę na fakt, że działalność świątyń nie została ograniczona w wyniku wprowadzonych ostatnio kolejnych obostrzeń, mających na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się choroby, sporo wiernych jest przekonanych, że Kolęda odbędzie się w ich domach, w formie niewiele różniącej się od zwyczajowej. 

Pandemia wpłynęła na niemal każdą dziedzinę życia Polek i Polaków, trudno więc dziwić się, że jej efekty zauważalne są także w "wymiarze duchowym" społeczeństwa, zmianach w funkcjonowaniu obiektów sakralnych i procedur kościelnych. 

Czy Jarosław Kaczyński zrobił to specjalnie? Jeden mały szczegół w jego filmie z życzeniami przyciąga uwagę i zaskakujeCzy Jarosław Kaczyński zrobił to specjalnie? Jeden mały szczegół w jego filmie z życzeniami przyciąga uwagę i zaskakujeCzytaj dalej

Dla wielu rodaków tradycyjna Kolęda wciąż jest nieodłącznym elementem ich życia, niejako podsumowującym Święta Bożego Narodzenia i rozpoczynającym kolejny rok liturgiczny. 

Okazuje się jednak, że w wielu diecezjach decyzje dotyczące Kolędy podczas pandemii zostały już podjęte i opisane szczegółowo na stronach internetowych, na które parafianie rzadko zaglądają. Postanowiliśmy więc skontaktować się z kilkoma najważniejszymi archidiecezjami w Polsce i poprosić o jasne informacje na temat tegorocznych wizyt księży w domach wiernych. 

Kolęda w różnych formach

Postanowienie dotyczące odbywania się Kolędy w sezonie 2020/2021 nie zostało narzucone przez polskie władze kościelne odgórnie. Każda z diecezji mogła podjąć indywidualną decyzję co do formy i przebiegu wizyt duszpasterskich w domach wiernych. Nie dziwi zatem, że zalecenia są tak odmienne w różnych kościelnych jednostkach administracyjnych

Archidiecezja Gdańska skierowała nas na swoją stronę internetową, gdzie w zakładce "Komunikaty i ogłoszenia" odnaleźliśmy informację, że w trosce o zdrowie swoich parafian, ale również i kapłanów, postanowiono całkowicie zrezygnować z odwiedzin księży w mieszkaniach. Nie znaczy to jednak, że osoby chcące złożyć "roczną ofiarę" finansową zostały pozbawione takiej możliwości. Władze kościelne w Gdańsku zachęcają do zapakowania wyznaczonej sumy w kopertę i wrzucenia jej na tacę podczas jednej z mszy świętych w niedziele. Pakunek należy opatrzyć słowem "Kolęda".

„W związku z powyższym serdecznie proszę, o ile jest to możliwe, o złożenie np. w którąś z niedziel na tacę w kopercie (z napisem „kolęda”) rocznej ofiary, dotychczas przekazywanej przy tej okazji. Naturalnie można to uczynić także drogą elektroniczną, przez wpłatę na konto parafii” - czytamy na stronie. 

Jeśli chodzi o święcenie domów i mieszkań, Archidiecezja Gdańska wyraziła zgodę na to, by w tym sezonie mogły dokonać go osoby świeckie

„Ponieważ księża nie odwiedzą naszych domów w ramach kolędy, dlatego pobłogosławienia mieszkania i warsztatu pracy może także dokonać osoba świecka. Trzeba wówczas, aby ktoś z członków rodziny, w obecności domowników (np. w uroczystość Bożego Narodzenia lub Trzech Króli) pomodlił się o Boże błogosławieństwo dla domu, o zdrowie i pomyślność dla mieszkańców i pokropił główne pomieszczenia wodą święconą” - napisano w komunikacie Archidiecezji Gdańskiej. 

Z bezpośrednich wizyt duszpasterskich zdecydowała się zrezygnować także Archidiecezja Katowicka.

„Decyzje w sprawie kolędy w archidiecezji katowickiej zostały podjęte pod koniec września br.” - napisał nam ks. dr Tomasz Wojtal, sekretarz i rzecznik arcybiskupa katowickiego. 

W komunikacie Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Katowicach czytamy, że odwiedziny w domu wiernych będą możliwe w przypadku indywidualnego "zaproszenia gospodarza".

Kościół w Katowicach postanowił zorganizować szereg mszy w intencjach swoich parafian, które w wyniku trwającej epidemii mają zastąpić tradycyjną Kolędę. Diecezja rości sobie jednak prawo do zmiany decyzji w przypadku, gdyby sytuacja pandemiczna uległa poprawie. 

W podobnych okolicznościach Kolęda przebiegnie również w Archidiecezji Białostockiej. W stolicy Podlasia i okolicznych miejscowościach także odbędą się msze zastępujące wizyty duszpasterskie. 

„(...) księża proboszczowie w okresie Bożego Narodzenia zaproszą wiernych na uroczystą Mszę św. wieczorną z homilią. Na zakończenie kapłan odmówi modlitwę błogosławieństwa kolędowego nad ludźmi, szczególnie polecając osoby starsze, cierpiące i chore i tych wszystkich którzy pozostali w domach. Poświęci też wodę, którą wierni powinni przynieść do kościoła we własnych naczyniach i zachęci, aby po powrocie do domu w gronie rodzinnym odmówić modlitwę i pokropić mieszkanie wodą święconą” - poinformował nas ks. dr Andrzej Dębski, przedstawiciel Archidiecezji Białostockiej. 

Zgoła inny sposób na Kolędę znalazła Archidiecezja Warszawska. Nie zamierza ona rezygnować z tradycyjnych wizyt duszpasterskich, ale jednocześnie pozostawia wolną wolę każdemu z poszczególnych proboszczów którzy, zdaniem przedstawicieli warszawskiego Kościoła, najlepiej znają swoich wiernych i ich potrzeby.

„Pierwszą formą może być zapraszanie wiernych z wyznaczonej części parafii (np. bloku, sąsiedztwa) na wspólną Mszę św. w kościele, drugą – wizyta duszpasterska na zaproszenie parafian, zaś trzecią (zwłaszcza w parafiach wiejskich) – wizyta w formie najbardziej przypominającej tradycyjną kolędę, z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego oraz po uprzednim umówieniu wizyty” - czytamy na stronie Archidiecezji Warszawskiej. 

Parafianie powinni zatem kierować pytania dotyczące Kolędy bezpośrednio do księży, w godzinach pracy kancelarii. 

Poza Kościołem w Gdańsku, żadna z archidiecezji, do których skierowaliśmy pytanie o tegoroczną Kolędę, nie sugeruje wprost ofiar pieniężnych, które wierni dobrowolnie przekazują podczas tradycyjnych odwiedzin księży w swoich domach. W całej Polsce pojawia się jednak coraz więcej pomysłów na zbieranie datków od wiernych, o czym pisaliśmy tutaj.

Źródło: archwwa.pl, diecezja.gda.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: