Kobieta imieniem Janina, mimo braku sił, nadal samotnie dba o przykapliczny ogródek.. facebook/Rafał BetlejewskiŹródło: facebook/Rafał Betlejewski
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 18 Sierpnia 2020

Kto pomoże pani Janinie? Ma 82 lata, a nadal taszczy wodę do ogródka przy kapliczce, piękna historia wyjątkowej kobiety

Kobieta imieniem Janina, mimo braku sił, nadal samotnie dba o kapliczkę Matki Boskiej Królowej Pokoju w parku Malickiego na warszawskiej Ochocie oraz przykapliczny ogródek. Choć przynoszenie wody z okolicznego stawu przychodzi jej z coraz większym trudem, 82-letnia kobieta opiekuje się terenem od 30 lat.

Ostatnie tygodnie w stolicy przywodzą na myśl przede wszystkim starcia między aktywistami LGBT a skrajnie prawicowymi środowiskami. I choć walki nie słabną, informacje o kolejnych inicjatywach demonstrantów docierają do nas każdego dnia, a polaryzacja społeczeństwa (podkręcana przez media) zdaje się rosnąć z każdą godziną, inne, nieco mniej znane przykłady ludzkiej działalności dają niejakie nadzieje na przyszłość. Taką właśnie historią jest bez wątpienia przypadek pani Janiny, który za pośrednictwem mediów społecznościowych upublicznił performer Rafał Betlejewski.

wtv.pl - portal informacyjny"Milionerzy" łamią zasady? Padły poważne oskarżenia, chodzi o Huberta Urbańskiego.Czytaj dalej

Kobieta dba kapliczkę od 30 lat

Zainteresowany widokiem niesłychanie zadbanego terenu przy kapliczce Matki Boskiej Królowej Pokoju w parku Malickiego Betlejewski postanowił podejść nieco bliżej. Wówczas jego oczom ukazała się zgięta wpół kobieta. Przykapliczny ogródek robi wrażenie. "Maryjka na porządnej podmurówce, zasłonięta szkłem, otoczona krzewami, cała w kwiatach pilnuje pokoju na świecie, co może nie idzie jej najlepiej w skali globalnej, ale jakże udaje się w tym mikro lokalnym wydaniu, opromienionym sercem tej starszej pani". Tak oto wywiązała się rozmowa.

Jolanta Kwaśniewska zostanie z niczym, podczas gdy Agata Duda zarobi fortunę. W nową ustawę wkradła się spora niesprawiedliwośćJolanta Kwaśniewska zostanie z niczym, podczas gdy Agata Duda zarobi fortunę. W nową ustawę wkradła się spora niesprawiedliwośćCzytaj dalej

"Zagadnąłem grzecznie, zapytałem, kto tak dba, a staruszka troszkę zlękniona mówi, że to ona, że już nie ma siły i że chyba porzuci to staranie, bo nikt nie pomoże, nikt nie podleje, a ona już siły nie ma, a wszystko schnie na potęgę, a wystarczy kropla wody i to i tamto pięknie rozkwita", kontynuuje swą opowieść artysta. Zapytana, skąd przynosi wodę, 82-latka odparła, że schodzi po schodkach do okolicznego stawu. Miała konewkę, ale ktoś najwyraźniej ją zabrał, dodaje pani Janina.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Z ostatniej chwili: pół Polski w żółtej strefie. Fatalne informacje dla wielu Polaków
2. WHO nie ma dobrych wieści. Świat musi się zmierzyć z jeszcze bardziej śmiercionośną plagą niż wirus

Na propozycję Rafała Betlejewskiego, który zaoferował przyniesienie nieco wody, kobieta zaregowała, skacząc z radości. Cały proces nie przedstawia się bowiem prosto. 150 metrów w jedną stronę, konieczność nachylenia się do tafli, po czym przytargania wody z powrotem w stronę kapliczki – wszystko coraz częściej ponad siły 82-latki, która dba o teren od trzech dekad.

Historia kobiety przedstawia się równie interesująco, co powtarzany od 30 lat rytuał. Tę odnaleźć można pod tym LINKIEM. Tym osobom, które zechciałyby pomóc starszej pani i nieco ulżyć jej w codziennym znoju, przedstawiamy mapkę z oznaczonym miejscem, w którym odnaleźć można panią Janinę, przy okazji być może wspomagając działalność kobiety, której, jak pisze Betlejewski, "misją jest dbałość, oddanie i poświęcenie".

Rafała Betlejewski - wpis.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: wielka ewakuacja. Ludzie muszą natychmiast opuścić swoje mieszkania. Na miejsce jadą służby
  2. Czy pierwsze damy dostają pensje? Sprawdzamy
  3. Jarosław Kaczyński w sprośnej koszulce wśród tańczących kobiet. Nieznana historia z młodości prezesa PiS
  4. Nagła dymisja w Ministerstwie Zdrowia. "Decyzja długo odkładana"
  5. Zbigniew Ziobro wystartuje w wyborach prezydenckich? Jest odpowiedź ministra
  6. Nagły apel Chorwacji do wszystkich turystów. Zła wiadomość, jest coraz gorzej

Źródło: Facebook/Rafał Betlejewski

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!