Osoby bezdomne potrzebują teraz pomocy bardziej niż ktokolwiek. Ruszyła zbiórka, każdy może pomóc. Wikipedia/Pedro Ribeiro SimõesŹródło: Wikipedia/Pedro Ribeiro Simões
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 17 Marca 2020

Osoby bezdomne potrzebują teraz pomocy bardziej niż ktokolwiek. Ruszyła zbiórka, każdy może pomóc

Klubokawiarnia Życie jest Fajne na co dzień pozostaje miejscem pracy dla dorosłych autystów. Teraz wspólnie z grupą mediową Iberion podjęła się niezwykle szlachetnej akcji. Wesprą osoby, pozostające w kryzysie bezdomności, które w czasie epidemii pozostają najbardziej narażone.

W tym celu powstała już pilna zbiórka pieniędzy. Iberion razem z pracownikami Klubokawiarni chcą zebrać środki na pomoc osobom w kryzysie bezdomności, które w tym czasie pozostają najbardziej bezbronne. Zbiórkę znaleźć można pod tym linkiem.

- Organizacje, streetworkerzy, medycy zajmujący się na co dzień wspieraniem tych osób ze względów bezpieczeństwa - zawieszają swoją działalność. Nie jest to dziwne. Brak procedur, brak środków własnej ochrony... Miejsca udostępniania żywności znikają a istniejące jadłodajnie nie mają mocy przerobowych… Ale czy nie możemy w jakiś sposób pomóc - zaspokoić choć najważniejsze potrzeby - czyli zaspokoić głód tych osób? My jako organizacja niewiele możemy. Jako organizacja mamy tylko długi. Ale społeczeństwo polskie w tej chwili jest nieocenione. Staje na wysokości zadania! - czytamy w komunikacie Klubokawiarni Życie jest Fajne. 

Klubokawiarnia istnieje od 2016 roku. Została powołana do życia przez Fundację Ergo Sum. Na co dzień zatrudnia 21 dorosłych osób w spektrum autyzmu, które między innymi przygotowują posiłki dla osób bezdomnych. Jest to jedne z niewielu miejsc w Polsce, w którym osoby w spektrum autyzmu mogą znaleźć pracę. 

Prezes grupy mediowej Iberion, która postanowiła razem z klubokawiarnią powołać akcję, tłumaczy dlaczego pomaganie jest dla niego ważne.

- Jako grupa mediowa nie zamierzamy jedynie informować o tym co się dzieje. Chcemy wykorzystać nasze wielomilionowe zasięgi do czynienia dobra, pomocy tym, którzy obecnie najbardziej jej potrzebują. Uważamy, że Klubokawiarnia Życie jest Fajne wykonuje na co dzień świetną pracę, to wspaniali ludzie, dlatego z dumą współorganizujemy tą akcję. Jednocześnie, już po zakończeniu kryzysu koronawirusowego, zachęcamy wszystkich warszawiaków do odwiedzenia Klubokawiarni Życie jest Fajne, która jak się dowiedzieliśmy, ma problemy finansowe. To ważne miejsce pozwalające znaleźć pracę dorosłym ludziom w spektrum autyzmu, dlatego warto wesprzeć ich działalność - mówi Albert Wójcik w rozmowie z portalem Wawainfo.pl, również patronem akcji.

Wójcik stworzył również specjalną grupę na Facebooku Koronawirus w Warszawie. Pomagamy szpitalom i innym, której celem jest organizacja pomocy oraz zrzeszanie osób chcących wesprzeć potrzebujących.

- Powołaliśmy grupę, aby zebrać w jednym miejscu osoby zainteresowane pomocą. Im nas więcej tym lepiej. Chcemy aktywnie pomagać jak największej ilości osób. Nasza wspólna akcja z Klubokawiarnią Życie jest Fajne to dopiero początek. Jesteśmy gotowi do działania, ponieważ wiemy, że jest mnóstwo osób, którym będzie trzeba pomóc - dodaje Albert Wójcik.