Kleszcze. WTVŹródło: WTV
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 18 Lipca 2020

Bardzo poważne ostrzeżenie dla wszystkich Polek i Polaków. Trwa niebezpieczny sezon w polskich lasach, nie chodzi o pożary

Kleszcze na dobre rozgościły się w polskich lasach. Z pozoru małe żyjątko może znacznie zagrażać naszemu życiu i zdrowiu. Ich wzmożoną aktywność możemy odnotować zwłaszcza w maju, czerwcu oraz we wrześniu. Metody zapobiegawcze należy jednak stosować przez cały rok.

Kryzys epidemiologiczny, sinice w wodzie, a teraz kleszcze. Problemy te powoli zaczynają stanowić naszą przykrą codzienność. Wielu z nas może kojarzyć je z wysokimi łąkami lub trawami. Należy jednak wyjaśnić, że również w lasach możemy natkąć się na wiele z nich. Pajęczaki te funkcjonują też w wielkich miastach. Mieszkańcy Łodzi, Warszawy lub Poznania również są narażeni na kontakt z niebezpiecznymi stworzeniami.

Nagła manifestacja w samym centrum Warszawy. Grupa protestuje przeciw Wiadomościom TVP, pojawiły się mocne hasłaNagła manifestacja w samym centrum Warszawy. Grupa protestuje przeciw Wiadomościom TVP, pojawiły się mocne hasłaCzytaj dalej

Kleszcze powróciły do polskich lasów. Są pierwsze ostrzeżenia

Redakcja "Onetu" oraz "Medonetu" ostrzega przed przykrymi skutkami, jakie niosą za sobą ukłucia przez kleszcza. Zalicza się do nich wysoką gorączkę, bóle głowy, a nawet trwałe upośledzenie sprawności. Należy podkreślić, że po każdym spacerze zaleca się dokładne zbadanie swojego ciała. W przypadku odkrycia pajęczaka wkłutego w nasz organizm należy go ostrożnie wyrwać. Wyjaśnijmy jednak, że trzeba go wyciągnąć razem z aparatem zębowym. 

Agnieszka Woźniak-Starak przeżywa kolejny dramat. Straciła męża w tragicznych okolicznościach, teraz sprawą jego pochówku zajmie się sądAgnieszka Woźniak-Starak przeżywa kolejny dramat. Straciła męża w tragicznych okolicznościach, teraz sprawą jego pochówku zajmie się sądCzytaj dalej

Żyjątka te mogą wywoływać boleriozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. "Medonet" wskazuje, że aż 30% z nich przenosi prętki boleriozy. W 2019 roku 20 tysięcy Polek i Polaków musiało zmagać się z przykrymi konsekwencjami ukłucia przez pajęczaka. Przypomnijmy, że nie wynaleziono szczepionki na boleriozę, a samą chorobę niezwykle trudno wykryć. Nosiciele aż 20 patogenów mogą doprowadzić do poważnego uszczerbku na naszym zdrowiu.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Niepełnosprawny mężczyzna zawstydził turystów nad Morskim Okiem. Zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów
2. Oszczędności dramatycznie niskie. Fatalne wiadomości dla Polaków, stan naszych finansów nie jest dobry

Kleszcze w samej Polsce dzielą się na 17 gatunków, jednak poza granicami naszego kraju występuje ich aż 70. Pierwsze okazy tego pajęczaka odkryto w bursztynach. Naukowcy szacują, że pochodzą one jeszcze sprzed 99 milionów lat, jednak dziś należą już do wymarłych rodzajów. Żyjątka upodobały sobie ciepłe i mokre miejsca na naszych ciałach. Po natrafieniu na potencjalnego żywiciela wgryzają się w jego ciało, do którego wpuszczają najróżniejsze toksyny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejne zmiany w szkolnictwie. MEN wprowadza nowy przedmiot
  2. Powiedział, co sądzi o TVP, a nadawca go pozwał. Dziś to telewizja musi zapłacić widzowi
  3. Podczas karmienia piersią przestała reagować. Luna miała tyko trzy dni
  4. Wybuch i pożar w Castoramie, klienci są ewakuowani. Ucierpiały zaparkowane pod sklepem samochody
  5. Kto może zastąpić Łukasza Szumowskiego? Potencjalni kandydaci
  6. Poniedziałek i wtorek będą bardzo niebezpieczne. Bądźcie ostrożni na urlopach

Źródło: [Medonet.pl/Onet]