Kinga Duda. TVP Info/ screenŹródło: TVP Info/ screen
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 27 Listopada 2020

Dziwne słowa doradcy prezydenta o Kindze Dudzie. Mówił o jej liście kontaktów

Od sierpnia Kinga Duda pracuje dla prezydenta. Dziś jej współpracownik, prezydencki doradca prof. Andrzej Zybertowicz w niecodziennych słowach odniósł się do kontaktów prawniczki. Poszło o wiadomości w sprawie wspieranej przez córkę głowy państwa reformy sądownictwa.

Kinga Duda została powołana na doradcę do spraw społecznych przy prezydencie Andrzeju Dudzie w sierpniu. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego ukończyła także studia podyplomowe z zakresu prawa amerykańskiego na CUA Columbus School of Law w Waszyngtonie.

Kancelaria Prezydenta wskazuje, że Kinga Duda zdobywała doświadczenie zawodowe "w licznych krajowych oraz międzynarodowych kancelariach prawnych". Nie podano jednak konkretnych przykładów. Przedstawiciele gabinetu głowy państwa uważają, że prawniczka specjalizuje się w międzynarodowym arbitrażu handlowym i inwestycyjnym oraz prawie prywatnym międzynarodowym.

Warto zaznaczyć, że Kinga Duda, choć okoliczności jej powołania są niejasne, nie otrzymuje pieniędzy za sprawowaną funkcję. 

Godziny dla seniorów zniesione tylko jednego dnia roku. Media dotarły do rządowych ustaleńGodziny dla seniorów zniesione tylko jednego dnia roku. Media dotarły do rządowych ustaleńCzytaj dalej

Co obecnie robi Kinga Duda? 

Doradca Andrzeja Dudy, Andrzej Zybertowicz gościł dziś na antenie RMF FM. Robert Mazurek, nawiązując do poprzedniej rozmowy z Pawłem Kukizem, pytał profesora o kontakty Kingi Dudy. - Nie wiem, czy w liście kontaktów komórki pani Kingi znajduje się Paweł Kukiz - komentował. 

Wyjaśnijmy, że Kinga Duda ma pracować nad powołaniem instytucji sędziego pokoju. Osoby te mają orzekać w sprawach o najmniejszej wadze. Chodzi o konflikty sąsiedzkie, czy drobne sprawy cywilne. Miałoby to znacznie odciążyć polski wymiar sprawiedliwości.

Sędziowie pokoju funkcjonują w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Belgii oraz w Stanach Zjednoczonych. 

Ksiądz odmówił komunii Szymonowi Hołowni, działacz nie dowierzał. Ksiądz odmówił komunii Szymonowi Hołowni, działacz nie dowierzał. "Wycedziłem, że nie ma do tego prawa"Czytaj dalej

Pomysł ten był sztandarową inicjatywą ruchu Kukiz'15. Lider ugrupowania występował ostatnio na antenie rozgłośni w związku z konfliktem wewnątrz Koalicji Polskiej. Mazurek przypomniał wówczas o nowych obowiązkach Kingi Dudy i spytał, czy młoda prawniczka próbowała nawiązać z nim kontakt. Poseł zaprzeczył, a Zybertowicz pociągnął temat, wypowiadając się kontaktach swojej współpracownicy. 

Ikea rozsyła dziś do tysięcy Polaków tego samego SMS-a. Też możesz go dostać, ważna informacja dla klientówIkea rozsyła dziś do tysięcy Polaków tego samego SMS-a. Też możesz go dostać, ważna informacja dla klientówCzytaj dalej

Zybertowicz zaprzeczył, jakoby "nawiązywał jakieś bliższe relacje z Kingą Dudą", jednak pytanie o to zostało zadane przez Roberta Mazurka w formie żartobliwej. - Chciałem tylko spytać, czy Kinga Duda już zadzwoniła do Pawła Kukiza? Paweł Kukiz co prawda się właśnie rozpada z PSL-em, niemniej jednak czeka pewnie wciąż na telefon w sprawie sędziów pokoju - ciągnął dziennikarz RMF FM. - No ja sądzę, że do damy to powinien dżentelmen dzwonić, a nie odwrotnie - odpierał profesor. 

Doradca Dudy wskazał, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie wszystkich doradców głowy państwa. - Uśmiecham się na myśl porannej kawy z Kinga Dudą - dodawał, pytany o poranne spotkania w gronie pracowników Kancelarii Prezydenta.

DZISIAJ GRZEJE:
1. TVP dostała 4,8 miliarda złotych z budżetu państwa. Inne państwowe spółki mogą tylko pomarzyć o takich pieniądzach
2. Biedronka bezkompromisowa jak nigdy wcześniej. Klienci mogą być oszołomieni nową ofertą sieciówki
3. Rzecznik policji: Funkcjonariusze nie wiedzieli, że zatrzymują dziennikarkę. Tymczasem na zdjęciach widać coś innego

Do zadań Kingi Dudy ma należeć nie tylko opracowywanie nowych zasad wymiaru sprawiedliwości, ale też szukanie kompromisu między radykalizującymi się ruchami młodzieżowymi a prawicową władzą. Chwilę po ograniczeniu prawa do aborcji przez Trybunał Konstytucyjny prawniczka wskazała, że rozumie gniew społeczny. 

"Rozumiem oburzenie kobiet wywołane wyrokiem TK z 22 października. Jednak dyskusja, która pierwotnie dotyczyła wyroku, wydaje się aktualnie buntem przeciwko wszystkiemu. Część protestujących ucieka się do działań skrajnych, na które nie można wyrażać zgody - akty przemocy, niszczenie mienia, kościołów, obrażanie osób, które nie podzielają poglądów skrajnej grupy protestujących" - komentowała Kinga Duda. 

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Objawy chorób widoczne na języku. Zaskakujące, jak wiele można z niego wyczytać
  3. Elegancka przystawka czy szybka sałatka dla rodziny? Ty wybierasz, carpaccio z buraka zrobisz w 5 minut, a efekt przejdzie najśmielsze oczekiwania
  4. Szczegóły tajnego pogrzebu Henryka Gulbinowicza. Na grobie nietypowy wieniec
  5. "Pokaż, że masz jaja". Ostre słowa w stronę Przemysława Czarnka na antenie Polsat News
  6. "Uważaj na głowę". Niesamowita inicjatywa Szpitala Klinicznego w Krakowie
  7. Tajemnicze odkrycie na dnie Morskiego Oka. Znamy szczegóły. Nieprawdopodobne
  8. Ogromne zmiany w Apple. Aktualizacja iPhone'a nie dla każdego

Źródło: [RMF FM/Prezydent.pl]