Fot. Jakub Kaminski/East News. Warszawa, 06.08.2020. Uroczystosci inauguracji II kadencji Prezydenta RP. Msza w intencji Ojczyzny i Prezydenta RP w Bazylice Archikatedralej. N/z: Kinga Duda. Jakub Kaminski/East NewsŹródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 14 Stycznia 2021

Kariera Kingi Dudy w Kancelarii Prezydenta już się zakończyła. Zaskakujące informacje

W wywiadzie dla Wprost Zofia Romaszewska wyjawiła, że Kinga Duda nie jest już doradczynią społeczną prezydenta RP. Informację tę potwierdził także rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, który stwierdził, że ma to związek z "nowym etapem życia zawodowego" Kingi Dudy.

Zofia Romaszewska, która od 2015 roku sama jest etatową doradczynią prezydenta RP Andrzeja Dudy, w wywiadzie dla tygodnika "Wprost" poinformowała, że Kinga Duda przestała być doradczynią społeczną prezydenta

- Muszę zauważyć, że pani Kinga nie piastuje żadnej funkcji i nie jest już społecznym doradcą prezydenta - stwierdziła. - Krótko z nią pracowałam. To niesłychanie kompetentna i bardzo sympatyczna dziewczyna. A przy tym chętna do nauki, robiła dobre wrażenie - mówiła Romaszewska w wywiadzie. 

Informacje te potwierdził także rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, zdradzając także powód zmiany. - Kinga Duda nie jest już społecznym doradcą prezydenta Andrzeja Dudy; ma to związek z nowym etapem życia zawodowego córki prezydenta - mówił Spychalski w rozmowie z PAP. 

Również na oficjalnej stronie prezydenta nie znajdziemy już krótkiego biogramu Kingi Dudy informującego o piastowanym przez nią stanowisku. Z biogramu można się było ponadto dowiedzieć, że Kinga Duda była uczestniczką "licznych międzynarodowych konkursów z zakresu alternatywnych metod rozwiązywania sporów (ADR)", a w trakcie studiów "pełniła funkcję przewodniczącej Koła Naukowego Postępowania Cywilnego TBSP UJ".

RMF FM: wicepremier zakażony koronawirusem. Wiadomo, jak się czuje Jacek SasinRMF FM: wicepremier zakażony koronawirusem. Wiadomo, jak się czuje Jacek SasinCzytaj dalej

Jako doradczyni społeczna prezydenta RP Kinga Duda nie pobierała wynagrodzenia za swoją pracę, co po objęciu przez nią tego stanowiska w sierpniu 2020 roku potwierdził sam Andrzej Duda. "Doradca społeczny to wolontariusz. Nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia z tytułu tej funkcji" - napisał prezydent na Twitterze.

Kinga Duda jako doradczyni społeczna

"Doświadczenie zawodowe zdobywała w licznych krajowych oraz międzynarodowych kancelariach prawnych, a także Parlamencie Europejskim. Jako wolontariuszka uczestniczyła w pracach Biura Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP, gdzie wspierała również prace legislacyjne" - można było przeczytać w biogramie Kingi Dudy na stronie prezydenta.

Mimo tego, powołanie Kingi Dudy, będącej absolwentką Wydziału Prawa i Administracji UJ, na stanowisko doradczyni społecznej prezydenta, wywołało kontrowersje i wątpliwości, czy dysponuje ona kompetencjami niezbędnymi do pełnienia takiej funkcji.

Kinga Duda zaczęła częściej pojawiać się u boku ojca już podczas kampanii prezydenckiej latem 2020 roku, co komentowano jako próbę "ocieplenia wizerunku" prezydenta. Uwagę opinii publicznej przykuły jej wypowiedzi o osobach LGBT, które różniły się w tonie od wypowiedzi jej ojca.

- Nikt nie zasługuje na to, żeby być obiektem nienawiści, absolutnie nikt - przywoływało jej słowa Radio ZET. Postawa córki nie wywarła jednak wpływu na prezydenta, który w trakcie kampanii wyborczej stwierdził, że "LGBT to nie są ludzie, to ideologia", podsycając wśród swoich wyborców wrogość wobec osób reprezentujących mniejszości seksualne.

Źródło: Wprost, wp.pl, onet.pl, radiozet.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: