Kiedy wybory prezydenckie?
Źródło:Flickr
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 25 Października 2019

Kiedy wybory prezydenckie? Co ile się odbywają i kiedy będą następne?

Choć nie znamy jeszcze dokładnej daty nadchodzących wyborów, spekulacje narastają z dnia na dzień. Ostatnio wśród potencjalnych kandydatów znalazł się nawet… Jerzy Owsiak!

Kiedy wybory prezydenckie? Kadencja prezydenta w Polsce trwa dokładnie 5 lat, co oznacza, że następną głowę państwa wybierać będziemy w 2020 roku. Nie znamy jeszcze dokładnej daty, ani listy kandydatów, ale kilka nazwisk pojawia się w debacie publicznej ze szczególną częstotliwością.


Kiedy wybory prezydenckie? 2020 rok może nas zaskoczyć

Historia wyborów w Polsce sięga I Rzeczpospolitej - Sejmu Walnego oraz wolnej elekcji. Wolne wybory miały miejsce również w II RP a następnie, dopiero w 1989 roku.


Wybory prezydenckie odbywają się co 5 lat. Zarządza je marszałek Sejmu, o ile kadencja nie zakończy się wcześniej (tego typu przypadek miał miejsce w 2010 roku po śmierci Lecha Kaczyńskiego). Fotel prezydenta obejmuje ten kandydat, który zdobył ponad połowę ważnych głosów. Bierne prawo wyborcze przysługuje osobom, które ukończyły 35. rok życia.


Kiedy wybory na prezydenta? Spekulacje na temat nazwisk


Następne wybory prezydenckie odbędą się w 2020 roku a giełda nazwisk już ruszyła. Szczególnie dużo spekulacji narasta wokół kandydata, którego poprzeć może Platforma Obywatelska. Do tej pory pojawiły się sugestie wskazujące nie tylko na polityków takich, jak Donald Tusk czy Rafał Trzaskowski. W debacie publicznej słychać głosy mówiące nawet o Jerzym Owsiaku, Marcinie Matczaku czy Adamie Bodnarze.


W stosunkowo dobrej sytuacji przed wyborami prezydenckimi znajduje się Prawo i Sprawiedliwość. Poparty przez formację i wybrany na pierwszą kadencję Andrzej Duda nadal cieszy się wysokim zaufaniem społecznym.


Trudno jednak wróżyć, co rzeczywiście wydarzy się w 2020. Wystarczy przypomnieć sobie zaskakującą kandydaturę Magdaleny Ogórek z rekomendacji Sojuszu Lewicy Demokratycznej, czy sromotną porażkę pewnego wygranej Bronisława Komorowskiego. A od tamtej pory minęło zaledwie 5 lat!


Następne wybory odbędą się za kolejne 5 lat - w 2025 roku. Jeżeli PiS postawi na Andrzeja Dudę i ten obejmie kolejną kadencję - nie będzie mógł startować za 10 lat.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News