Kazimierz Kutz. BARTLOMIEJ PAWELEC/East News
Źródło: BARTLOMIEJ PAWELEC/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 16 Lutego 2020

Zniszczono grób Kazimierza Kutza, przykre zdjęcia. Nie uszanowano faktu, że był osobą niewierzącą

Kazimierz Kutz był jednym z najsłynniejszych polskich reżyserów. Do jego najwybitniejszych dzieł zaliczyć można "Na straży swej stać będę", "Śmierć jak kromka chleba" czy tzw. trylogię śląską. Artysta, choć pożegnali go zaprzyjaźnieni z nim duchowni, deklarował się jako osoba niewierząca. Jak widać nie każdy potrafił to uszanować.

Reżyser zmarł w 2018 roku. Jego prace pamięta dobrze starsze pokolenie. Po przemianie ustrojowej Kutz oddał się polityce. W latach 2001-05 był nawet wicemarszałkiem Senatu.

Polak oskarżył katolickiego księdza o bycie jego ojcem. Zaskakujący wynik badań DNAPolak oskarżył katolickiego księdza o bycie jego ojcem. Zaskakujący wynik badań DNACzytaj dalej

Artysta wzbudzał pozytywne emocje wśród opinii publicznej, w szczególności wśród mieszkańców śląska. Dobrze dowodzi tego sposób, w jaki został pożegnany. Pod koniec ubiegłego roku w Szopienicach odsłonięto oddający mu hołd mural. W budynku, gdzie mieszkał reżyser niebawem powstać może upamiętniająca go kawiarnia.

Kazimierz Kutz deklarował się, jako niewierzący. Ktoś zbezcześcił jego grób

Trzy godziny temu o sprawie poinformował na facebooku Bogdan Kułakowski, znany śląski fotoreporter. Dzień wecześniej żona reżysera, Iwona Świętochowska-Kutz miała zawiadomić policję.

- 16 lutego 1929 roku w Szopienicach urodził się Kazimierz Kutz. Właśnie teraz, w 91 rocznicę urodzin ktoś sprofanował w Katowicach grób reżysera wydrapanym krzyżem - napisał Kułakowski.

Na płycie nagrobka, nad imieniem i nazwiskiem Kutza ktoś wyrył ostrym narzędziem krzyż.

- Na miejscu prowadzone były czynności, m.in. oględziny. Doszło do zniszczenia, poprzez zarysowanie ostrym narzędziem, płyty nagrobka. Czas zniszczenia obliczany jest od listopada ub. roku do dnia wczorajszego, kiedy ujawniła je rodzina - powiedziała w rozmowie z "Onetem" rzeczniczka katowickiej policji młodsza aspirant Agnieszka Żyłka.

Kazimierz Kutz nagrobek

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zostały dwa tygodnie na złożenie ważnego oświadczenia. Jeśli nie dopełnisz obowiązku ZUS rozpocznie postępowanie

2. Gorszej rzeczy w samolocie już nie można zrobić. Trzeba nie mieć wstydu [FILM]

3. Autobus grozy woził dzieci po Polsce. O krok od tragedii

4. Nie żyje twórca kultowego "Czterdziestolatka" i "Wojny domowej". Dziś w nocy, w wieku 87 lat zmarł Jerzy Gruza

5. Suczka przebywała na bogato urządzonej posesji. Zmarła przez zaniedbanie właścicielki, która chciała się zemścić

6. Policja i rodzina błagają o pomoc, zaginęło dziecko. Uruchomiono child alert