Katedra Notre Dame. https://pixabay.com/pl/photos/katedra-notre-dame-w-amiens-katedra-3613949/Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/katedra-notre-dame-w-amiens-katedra-3613949/
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 27 Grudnia 2019

Skala zniszczeń katedry Notre Dame większa, niż przypuszczaliśmy. Przykre doniesienia

Katedra Notre Dame spłonęła w kwietniu tego roku. Ksiądz Patrick Chauvet zapowiedział, że prace renowacyjne ruszą najpewniej w 2021 roku. Rektor paryskiej katedry zaznacza jednak, że budynek może nie zostać uratowany.

Zdaniem księdza Chauvet, cytowanego przez Rzeczpospolitą, gotyckim sklepieniom katedry zagrażają rusztowania, które zostały zamontowane jeszcze przed wybuchem pożaru. W kwietniu bowiem, gdy płomienie zaczęły trawić legendarny budynek, katedra była w trakcie remontu.

Przed śmiercią miał wypić litr czystej. Tragiczny koniec aktora, znanego z filmów BareiPrzed śmiercią miał wypić litr czystej. Tragiczny koniec aktora, znanego z filmów BareiCzytaj dalej

Katedra Notre Dame z 50-procentowymi szansami na odbudowę

– Nie będzie zagrożenia, gdy usuniemy pozostałe rusztowania. Dziś można powiedzieć, że jest może 50 proc. szans na uratowanie. Jest też 50 proc. szans, że rusztowania spadną na trzy sklepienia. Budynek jest nadal bardzo niestabilny – mówił ksiądz Patrick Chauvet.

– Po demontażu rusztowania ocenimy stan katedry, ilość kamieni do usunięcia i wymiany – zaznacza duchowny, cytowany przez rp.pl.

Ogień zniszczył drewniane wiązania dachowe oraz iglicę katedry. Zdaniem Chauvet potrzeba jeszcze przynajmniej trzech lat, by ludzie mogli swobodnie wejść do wnętrza Notre Dame. Kompletna odbudowa katedry potrwa jednak jeszcze dłużej.

Przypomnijmy, że w minione Boże Narodzenie po raz pierwszy od 219 lat nie odprawiono w katedrze świątecznego nabożeństwa.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. 18-latka poddała się operacji plastycznej. Doznała nieodwracalnych uszkodzeń mózgu

3. Sprawa Rydzyka coraz bliżej papieża Franciszka. Zebrano 129 tys. podpisów

4. Zginęło już 11 osób. IMGW wydało kolejny komunikat, pogoda nie odpuszcza

5. „Kevin sam w Nowym Jorku” bez kultowej sceny. Konserwatyści są wściekli

6. Dramat na bożonarodzeniowej mszy. 21 osób w ciężkim stanie trafiło do szpitala

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News