Karp. Pexels
Źródło: Pexels
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 24 Grudnia 2019

Myślicie, że mięso świeżego karpia jest zdrowe? Nic bardziej mylnego

Karp króluje na każdym, polskim, wigilijnym stole. Niestety, sposób w jaki się go hoduje może sprawić, że zaszkodzimy swojemu zdrowiu. Wytłumaczył to dokładnie lek. wet. Piotr Korzeniowski, w rozmowie z Marcinem Kozłowskim, na łamach gazeta.pl.

Tradycja kupowania żywego karpia i zanoszenia go w foliowej torbie do domu jest reliktem PRL-u. Ówczesne władze postanowiły rybę rozpromować i sprzedawać w święta. Karpia właściwie nie można było dostarczyć do domu w inny sposób.

Szymon Hołownia w końcu pokazał żonę. Ładnie wyglądają?Szymon Hołownia w końcu pokazał żonę. Ładnie wyglądają?Czytaj dalej

Choć lata minęły, niestety, nadal tysiące Polek i Polaków, decyduje się w okrutny sposób traktować tę wyjątkową rybę. Cieszy, że kolejne supermarkety rezygnują ze sprzedaży żywych karpii. O tym, dlaczego ich mięso wcale nie służy naszemu zdrowiu, mówił na łamach gazeta.pl, weterynarz Piotr Korzeniowski.

Karp niedobry dla zdrowia

Wbrew pozorom, takie przechowywanie karpia, nie ma nic wspólnego z naturą. Ryby przenoszone ze zbiornika, w którym się wychowywały, do balii, w której się duszą, mocno się stresują.

- Ludziom wydaje się, że taka świeża ryba jest zdrowa. Nic bardziej mylnego. Z powodu stresu ma w organizmie bardzo wysoki poziom kortyzolu, do tego zespół niedotlenienia, a poranioną skórę atakują bakterie. Mięso z takiej udręczonej ryby nie jest niczym zdrowym - wytłumaczył weterynarz.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. Mamy łzy w oczach. Ksiądz odmówił chrztu umierającego dziecka z jednego, podłego powodu

3. Patryk Vega przytulał się z Misiewiczem. Odlot reżysera

4. Księża na otwartej wojnie z Wi-Fi. Powód? Kuriozalny

5. Zagadka tylko dla bardzo spostrzegawczych. Na pewno jej nie rozwiążecie

6. Ostatecznie przegrał walkę z chorobą. Rodzina przekazała smutne wieści, nie żyje Bogdan Bujak